Zahrada slastí v Dubaji a devět dalších příběhů. Nejlepší fotky z celosvětové soutěže Zeiss Award

Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
4. 4. 2018 9:30
Belgičan Nick Hannes fotil proměnu Dubaje, kde se stále více prosazuje západní konzumní společnost. Jeho soubor Zahrada slastí mu vynesl vítězství v celosvětové soutěži Zeiss Photography Awards. Porota vybírala z celkem 90 tisíc příspěvků od fotografů z více než 140 států světa. Soutěž probíhala pod mottem Ukryto pod povrchem - Nevyřčené příběhy. Společně s vítězem bylo vyhlášeno také devět finalistů.

Během pěti cest do Dubaje v letech 2016 a 2017 nafotografoval Hannes sérii snímků, která zkoumá vzestup konzumní společnosti v Dubaji a způsob, jakým tamní lidé tráví volný čas. Na pečlivě naplánovaných snímcích se objevují různá místa - od prototypu plovoucí vily přes bary s ledovými sochami až po nákupní střediska. Fotograf zkoumá šíření ideje globalismu a kapitalismu a vznáší otázky týkající se autenticity a udržitelnosti.

"Vítězný soubor vyniká v tom, že každý ze snímků zachycuje reálný moment a sám o sobě vypráví příběh. A když je dáte dohromady, dávají člověku představu, jak se asi žije místním lidem v Dubaji," konstatoval člen poroty Chris Hudson, působící jako Art Director v britském časopise National Geographic Traveller. 

Nick Hannes uvedl, že byl cenou velmi poctěn a je za ni vděčný. "Zahrada slastí je můj osobní projekt, jehož realizaci jsem hradil ze svých prostředků. Uznání poroty mi dokázalo, že moje práce měla smysl a že má cenu dál pokračovat ve zkoumání tohoto tématu," řekl.

Kromě vítězného Nicka Hannese porota vyzvedla práci dalších devíti fotografů, kteří postoupili do finále. Jsou to:

●  Toby Binder (Německo)
●  Sarah Blesenerová (USA)
●  Sněžana von Buedingenová (Rusko)
●  Stephanie Gengottiová (Itálie)
●  Tadas Kazakevicius (Litva)
●  Mark Leaver (Velká Británie) 
●  Gowun Lee (Jižní Korea) 
●  Stefano Morelli (Itálie)
●  Kicia Randagiaová (Polsko) 

Zeiss Photography Awards jsou součástí jedné z neuznávanějších světových fotografických soutěží, pořádané pod záštitou firmy Sony. Snímky vítěze i finalistů proto budou vystaveny v rámci expozice Sony World Photography Awards 2018 v londýnském Somerset House od 20. dubna do 6. května. 

Nick Hannes vystudoval fotografii na belgické Královské akademii výtvarného umění. Osm let působil jako fotožurnalista, nyní se zaměřuje na větší dokumentární projekty. Jeho práce mívají silný politický a sociální podtext. Má za sebou dvě fotografické knihy (jednou z nich je právě Zahrada slasti pojednávající o Dubaji) a řadu výstav.

 

Právě se děje

před 6 minutami

Ministerstvo zemědělství poslalo odpověď na bruselský audit k střetu zájmů Babiše

Ministerstvo zemědělství v pondělí odeslalo odpověď na bruselský audit zemědělských dotací ohledně střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO), informoval ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD). Obsah odpovědi nekomentoval. Česko mělo na odpověď na předběžnou auditní zprávu čas do 20. září. "Odpověď na audit Evropské komise zpracoval Státní zemědělský intervenční fond (SZIF). A bylo to odesláno prostřednictvím ministerstva. Takže by to mělo být dneska nebo zítra předáno," uvedl Toman.

Další zprávy