Zahrada slastí v Dubaji a devět dalších příběhů. Nejlepší fotky z celosvětové soutěže Zeiss Award

Ukázka snímků oceněných na soutěži Zeiss Photography Awards, které se zúčastnili fotografové z více než 140 zemí a regionů světa.
Nick Hannes: Zahrada slastí. Ukázka ze souboru, který zvítězil v soutěži Zeiss Photography Awards. Na snímku je plovoucí vila v Dubaji.
Kicia Randagiaová: Výběry. Ukázka ze souboru, který postoupil do finále Zeiss Photography Awards. Zachycuje život autorčiny dcery, odehrávající se střídavě na polské vesnici a v Římě.



Image Description: Contact with real animals vs stuffed animals 

Series Name: Scelte

Series Description: 2011-2016 "Scelte" is a doublelife, the double life of Siria: my daughter. Divided between two countries, Poland and Italy. Divided between two totally different worlds, a rural village in Poland and a metropolis like Rome . Not many children have the same luck of Syria, to live two very different realities . Choices will and must be made, and she will do it, but for now she is hanging in the balance and enjoys both the realities of her life .

Copyright: © Kicia Randagia, Poland, Shortlist, ZEISS Photography Award
Kicia Randagiaová: Výběry. Ukázka ze souboru, který postoupil do finále Zeiss Photography Awards.
Stefano Morelli: V mezičase. Ukázka ze souboru, který postoupil do finále Zeiss Photography Awards. Snímky zachycují život lidí poblíž arménské jaderné elektrárny Metsamor.
Foto: Zeiss Photography Award, 2018
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
4. 4. 2018 9:30
Belgičan Nick Hannes fotil proměnu Dubaje, kde se stále více prosazuje západní konzumní společnost. Jeho soubor Zahrada slastí mu vynesl vítězství v celosvětové soutěži Zeiss Photography Awards. Porota vybírala z celkem 90 tisíc příspěvků od fotografů z více než 140 států světa. Soutěž probíhala pod mottem Ukryto pod povrchem - Nevyřčené příběhy. Společně s vítězem bylo vyhlášeno také devět finalistů.

Během pěti cest do Dubaje v letech 2016 a 2017 nafotografoval Hannes sérii snímků, která zkoumá vzestup konzumní společnosti v Dubaji a způsob, jakým tamní lidé tráví volný čas. Na pečlivě naplánovaných snímcích se objevují různá místa - od prototypu plovoucí vily přes bary s ledovými sochami až po nákupní střediska. Fotograf zkoumá šíření ideje globalismu a kapitalismu a vznáší otázky týkající se autenticity a udržitelnosti.

"Vítězný soubor vyniká v tom, že každý ze snímků zachycuje reálný moment a sám o sobě vypráví příběh. A když je dáte dohromady, dávají člověku představu, jak se asi žije místním lidem v Dubaji," konstatoval člen poroty Chris Hudson, působící jako Art Director v britském časopise National Geographic Traveller. 

Nick Hannes uvedl, že byl cenou velmi poctěn a je za ni vděčný. "Zahrada slastí je můj osobní projekt, jehož realizaci jsem hradil ze svých prostředků. Uznání poroty mi dokázalo, že moje práce měla smysl a že má cenu dál pokračovat ve zkoumání tohoto tématu," řekl.

Kromě vítězného Nicka Hannese porota vyzvedla práci dalších devíti fotografů, kteří postoupili do finále. Jsou to:

●  Toby Binder (Německo)
●  Sarah Blesenerová (USA)
●  Sněžana von Buedingenová (Rusko)
●  Stephanie Gengottiová (Itálie)
●  Tadas Kazakevicius (Litva)
●  Mark Leaver (Velká Británie) 
●  Gowun Lee (Jižní Korea) 
●  Stefano Morelli (Itálie)
●  Kicia Randagiaová (Polsko) 

Zeiss Photography Awards jsou součástí jedné z neuznávanějších světových fotografických soutěží, pořádané pod záštitou firmy Sony. Snímky vítěze i finalistů proto budou vystaveny v rámci expozice Sony World Photography Awards 2018 v londýnském Somerset House od 20. dubna do 6. května. 

Nick Hannes vystudoval fotografii na belgické Královské akademii výtvarného umění. Osm let působil jako fotožurnalista, nyní se zaměřuje na větší dokumentární projekty. Jeho práce mívají silný politický a sociální podtext. Má za sebou dvě fotografické knihy (jednou z nich je právě Zahrada slasti pojednávající o Dubaji) a řadu výstav.

 

Právě se děje

Další zprávy