reklama
 
 

Jak zachránili plameňáka Boba, který narazil do hotelu. Příběhy z World Press Photo

24. 2. 2019 7:35
Plameňák Bob na ostrově Curacao měl štěstí v neštěstí. Za letu narazil do okna hotelu a těžce se zranil. Naštěstí se ho ujali lidé ze záchranné stanice. Přežil a zůstal bydlet s nimi. To je jeden z příběhů nominovaných na World Press Photo v kategorii Příroda. Mezi nominovanými jsou bohužel i mnohem smutnější snímky, jak se dočtete v článku.

Kategorie Příroda na World Press Photo v posledních letech neodráží jen krásy divočiny, jak je známe z magazínů typu National Geographic. Objevují se tu i velmi silné dokumenty poukazující na to, jak člověk přírodě ubližuje. A je to tak samozřejmě i letos.

Napřed příběh s dobrým koncem: Poznejte Boba

Bob je plameňák. Napřed měl pořádnou smůlu, když za letu narazil do okna hotelu. Byl těžce zraněný a hrozilo, že srážku nepřežije. Ale měl zároveň i spoustu štěstí. Na Curacau se ho ujali lidé, kteří provozují fond a záchrannou stanici pro zvířata.

Rehabilitace zraněného Boba trvala dlouho a šéfka centra Odette Doestová zjistila, že Bob si až příliš zvykl na život s lidmi. Jeho návrat do volné přírody už v podstatě nebyl možný, nepřežil by tam. A tak Bob začal žít s lidmi. Stal se z něj zvířecí ambasador, který pomáhá vysvětlovat místním obyvatelům, proč je ochrana přírody důležitá. Bobův život nafotografoval Jasper Doest a za své snímky byl nominován na World Press Photo.

Ze života divokých pum a sokolníků

Další dvě nominované série už nemají tak poutavý příběh, jako mají snímky Jaspera Doesta. Přesto jde o výborné fotografie. Ingo Arndt fotografoval život divokých pum v Patagonii. Vznikly velmi působivé snímky, které si z nedávné doby jistě vybaví čtenáři National Geographic. Fotografie Inga Arndta vyšly před Vánocemi i v české mutaci časopisu. Brent Stirton ze zase zaměřil na sokolnictví a výrazný vliv, který na něj vždy měl arabský svět. 

A teď to horší. Nemáte rádi drastické věci? Pak raději nečtěte dál

Fotograf Bence Máté byl oceněn v kategorii Příroda - jednotlivé snímky. I jedna fotka však dokáže zachytit neuvěřitelné chování lidí ke zvířatům. Máté fotografoval v rumunském východokarpatském regionu Covasna. Každý rok na jaře tam probíhá "sklizeň" žabích stehýnek.

Jak to vypadá? Žáby se loví v době páření, protože se jich v tom období nachází spousta na jednom místě. Vytáhnou je z vody, za živa jim useknou zadní nohy a hodí je zpátky. Žáby bez zadních nohou se zoufale snaží udržet se u hladiny. Právě to zachytil na svém snímku maďarský fotograf.

autor: Tomáš Vocelka | 24. 2. 2019 7:35

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama