Jak zachránili plameňáka Boba, který narazil do hotelu. Příběhy z World Press Photo

Snímky nominované na cenu World Press Photo v kategorii Příroda.
Snímky nominované na cenu v kategorii Příroda - série: Jasper Doest, Seznamte se s Bobem. Bob je plameňák, kterého se podařilo zachránit po těžkém zranění a nyní žije ve společnosti lidí na ostrově Curacao.
Brent Stirton, Sokolnictví. Samice raroha velkého s mláďaty v mongolské oblasti Erdene Sant. Rarohové patří mezi ohrožené druhy.
Ingo Arndt, Divoké pumy v Patagonii. Samec a samice.
Připomeňme si také nominaci v kategorii Příroda - single: Bence Máté (Maďarsko), Boj o přežití. Žáby s useknutými stehýnky byly vhozeny zpět do vody a snaží se udržet na hladině. V rumunské župě Covasna takto "sklízejí úrodu".
Foto: World Press Photo
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
24. 2. 2019 7:35
Plameňák Bob na ostrově Curacao měl štěstí v neštěstí. Za letu narazil do okna hotelu a těžce se zranil. Naštěstí se ho ujali lidé ze záchranné stanice. Přežil a zůstal bydlet s nimi. To je jeden z příběhů nominovaných na World Press Photo v kategorii Příroda. Mezi nominovanými jsou bohužel i mnohem smutnější snímky, jak se dočtete v článku.

Kategorie Příroda na World Press Photo v posledních letech neodráží jen krásy divočiny, jak je známe z magazínů typu National Geographic. Objevují se tu i velmi silné dokumenty poukazující na to, jak člověk přírodě ubližuje. A je to tak samozřejmě i letos.

Napřed příběh s dobrým koncem: Poznejte Boba

Bob je plameňák. Napřed měl pořádnou smůlu, když za letu narazil do okna hotelu. Byl těžce zraněný a hrozilo, že srážku nepřežije. Ale měl zároveň i spoustu štěstí. Na Curacau se ho ujali lidé, kteří provozují fond a záchrannou stanici pro zvířata.

Rehabilitace zraněného Boba trvala dlouho a šéfka centra Odette Doestová zjistila, že Bob si až příliš zvykl na život s lidmi. Jeho návrat do volné přírody už v podstatě nebyl možný, nepřežil by tam. A tak Bob začal žít s lidmi. Stal se z něj zvířecí ambasador, který pomáhá vysvětlovat místním obyvatelům, proč je ochrana přírody důležitá. Bobův život nafotografoval Jasper Doest a za své snímky byl nominován na World Press Photo.

Ze života divokých pum a sokolníků

Další dvě nominované série už nemají tak poutavý příběh, jako mají snímky Jaspera Doesta. Přesto jde o výborné fotografie. Ingo Arndt fotografoval život divokých pum v Patagonii. Vznikly velmi působivé snímky, které si z nedávné doby jistě vybaví čtenáři National Geographic. Fotografie Inga Arndta vyšly před Vánocemi i v české mutaci časopisu. Brent Stirton ze zase zaměřil na sokolnictví a výrazný vliv, který na něj vždy měl arabský svět. 

A teď to horší. Nemáte rádi drastické věci? Pak raději nečtěte dál

Fotograf Bence Máté byl oceněn v kategorii Příroda - jednotlivé snímky. I jedna fotka však dokáže zachytit neuvěřitelné chování lidí ke zvířatům. Máté fotografoval v rumunském východokarpatském regionu Covasna. Každý rok na jaře tam probíhá "sklizeň" žabích stehýnek.

Jak to vypadá? Žáby se loví v době páření, protože se jich v tom období nachází spousta na jednom místě. Vytáhnou je z vody, za živa jim useknou zadní nohy a hodí je zpátky. Žáby bez zadních nohou se zoufale snaží udržet se u hladiny. Právě to zachytil na svém snímku maďarský fotograf.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Microsoft koupí za 19,7 miliardy dolarů firmu Nuance. Ta pomáhala vyrobit asistentku Siri pro Apple

Americký softwarový gigant Microsoft dnes potvrdil, že koupí společnost Nuance Communications, která se zabývá mimo jiné vývojem umělé inteligence a rozpoznávání řeči. Microsoft se snaží svou strategii přechodu ke cloudovým službám posílit i o odvětví zdravotnictví. Do hodnoty transakce 19,7 miliardy dolarů (430,3 miliardy korun) je zahrnut i čistý dluh.

Nuance asistovala společnosti Apple při spuštění osobního asistenta Siri a produkuje software, který se používá například v automobilovém průmyslu. Nuance i Microsoft nyní těží z rozmachu medicíny na dálku, neboť během pandemie covidu-19 se část styku s lékaři přesunula na internet. Produkty Nuance používá přes 55 procent amerických lékařů a 77 procent amerických nemocnic. 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Stát zatím kompenzaci regionální dopravy nechystá, počká na stanovisko Evropské komise

Stát zatím kompenzace pro kraje za ztráty v regionální dopravě nechystá. Pro případná jednání s kraji o podpoře bude klíčový výsledek současných jednání s Evropskou komisí o kompenzacích pro železniční dopravce, pro které stát připravuje kompenzace až za 1,5 miliardy korun.

Pokud komise dotace pro dopravce schválí, bude stát jednat s kraji. To se podle ministerstva dopravy dá očekávat na konci května. Sdělil to dnes řekl mluvčí ministerstva František Jemelka. Kraje v minulých dnech oznámily, že loni na jízdném z veřejné dopravy ztratily 3,7 miliardy korun, žádají proto o pomoc stát.

Zdroj: ČTK
Další zprávy