World Press Photo: Příběh malé Taif, která zahynula bez pomoci. Došel kyslík i léky

Výběr ze snímků nominovaných ve World Press Photo v kategorii Fotopříběh roku.
Marco Gualazzini, Krize u jezera Čad. Sirotek jde podél zdi, na které jsou namalovány granátomety.
Lorenzo Tugnoli, Jemenská krize. Žena prosí o jídlo před obchodem s potravinami.
Pieter Ten Hoopen, Karavana migrantů. Lidé utíkají k nákladnímu autu, které zastavilo, aby je svezlo dál. Tapanatepec, Mexiko.
Pieter Ten Hoopen, Karavana migrantů. Dívka trhá květiny během celodenního pochodu.
Foto: World Press Photo 2019
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
21. 2. 2019 8:22
Prestižní novinářská soutěž World Press Photo přináší každý rok dramatické příběhy. A jak ukazuje nová kategorie Fotografický příběh roku, je to tak i letos. Mezi nominovanými je například reportáž, která ukazuje krizi v Jemenu na lidských příbězích. Holčička Taif zemřela v nemocnici bez pomoci, zatímco kolem se bojovalo. Pětadvacetiletá Wafa přišla o nohu, když její byt zasáhla minometná palba.

V prvním díle seriálu o snímcích nominovaných na World Press Photo představíme finalisty nové kategorie Fotopříběh roku. Hodnotí se v nich nejlepší série fotografií. 

Lorenzo Tugnoli: Snímky plné bolesti z jemenské krize 

"Taif Faresová lapá po dechu na jednotce intenzivní péče v nemocnici al-Sadaqa v jemenském Adenu. Je 21. května. Má nemocné srdce a potřebuje neustálou péči. Dodávky kyslíku a léků do nemocnice byly zastaveny. Před týdnem propukl násilný střet mezi členy milice ovládající nemocnici a lékaři," napsal k jedné ze svých fotografií Lorenzo Tugnoli. Podle jeho slov pak nemocnice přestala fungovat. "Taif zemřela několik dní poté, co jsem pořídil tuto fotografii," konstatoval fotoreportér. 

A další záběr z jeho série? "Wafa Ahmed Hathimová (25) přišla o nohu, když její byt zasáhla minometná palba. Stalo se to 8. prosince, právě v den, kdy ve Švédsku probíhalo vyjednávání o míru," uvádí Tugnoli. 

Konflikt v Jemenu trvá už téměř čtyři roky, přes osm milionů lidí je ohroženo bídou a 22 milionů lidí, tedy tři čtvrtiny národa, potřebuje humanitární pomoc, cituje Tugnoli údaje OSN. Více o krizi v Jemenu si můžete přečíst zde.

Marco Gualazzini: Vysychání jezera Čad 

Ani další nominovaná série není nijak veselá. Kolem jezera Čad propukla humanitární krize. Přispěla k ní devastace životního prostředí i politické vlivy.  "Jezero Čad patřilo kdysi k největším v Africe. Teď se však jeho okolí mění v poušť a změny ohrožují až 40 milionů lidí, píše autor snímků. 

Marco Gualazzini. Snímek ze série nominované na World Press Photo.
Marco Gualazzini. Snímek ze série nominované na World Press Photo. | Foto: World Press Photo 2019

"V důsledku sucha, kácení lesů a drancování přírodních zdrojů se jezero během posledních 60 let zmenšilo o 90 procent," říká Marco Gualazzini. Rybáři přicházejí o práci, nedostatek vody způsobuje konflikty mezi zemědělci. Džihádisté ze skupiny Boko Haram zneužívají situace lidí trpících hladem a rekrutují je do svých řad.

Pieter Ten Hoopen: Velká karavana migrantů

Třetí nominovaný příběh odráží migrační vlnu, typickou v poslední době v podstatě pro celý svět. Pieter Ten Hoopen fotografoval v říjnu a listopadu 2018 karavanu tisíců uprchlíků, kteří putovali ze středoamerických států k hranicím USA. Karavana, do které se semkli, pomohla uprchlíkům zvýšit jejich bezpečnost během cesty. Dříve totiž často mizeli, byli unášeni a byli nuceni platit obrovské sumy převaděčům. Letos karavana čítala na sedm tisíc lidí, z toho 2300 dětí.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Tesla podle Muska postaví novou továrnu blízko Berlína

Americký výrobce elektromobilů Tesla hodlá postavit novou továrnu v blízkosti Berlína. Oznámil to podle agentur DPA a Reuters generální ředitel podniku Elon Musk.

Tesla již dříve uvedla, že brzy sdělí umístění svého evropského závodu s označením Gigafactory 4, který by měl zahájit výrobu v roce 2021. Musk dnes při předávání ocenění "Zlatý volant" v Berlíně prohlásil, že závod bude stát blízko berlínského letiště.

Zdroj: ČTK
Další zprávy