World Press Photo: Příběh malé Taif, která zahynula bez pomoci. Došel kyslík i léky

Výběr ze snímků nominovaných ve World Press Photo v kategorii Fotopříběh roku.
Marco Gualazzini, Krize u jezera Čad. Sirotek jde podél zdi, na které jsou namalovány granátomety.
Lorenzo Tugnoli, Jemenská krize. Žena prosí o jídlo před obchodem s potravinami.
Pieter Ten Hoopen, Karavana migrantů. Lidé utíkají k nákladnímu autu, které zastavilo, aby je svezlo dál. Tapanatepec, Mexiko.
Pieter Ten Hoopen, Karavana migrantů. Dívka trhá květiny během celodenního pochodu.
Foto: World Press Photo 2019
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
21. 2. 2019 8:22
Prestižní novinářská soutěž World Press Photo přináší každý rok dramatické příběhy. A jak ukazuje nová kategorie Fotografický příběh roku, je to tak i letos. Mezi nominovanými je například reportáž, která ukazuje krizi v Jemenu na lidských příbězích. Holčička Taif zemřela v nemocnici bez pomoci, zatímco kolem se bojovalo. Pětadvacetiletá Wafa přišla o nohu, když její byt zasáhla minometná palba.

V prvním díle seriálu o snímcích nominovaných na World Press Photo představíme finalisty nové kategorie Fotopříběh roku. Hodnotí se v nich nejlepší série fotografií. 

Lorenzo Tugnoli: Snímky plné bolesti z jemenské krize 

"Taif Faresová lapá po dechu na jednotce intenzivní péče v nemocnici al-Sadaqa v jemenském Adenu. Je 21. května. Má nemocné srdce a potřebuje neustálou péči. Dodávky kyslíku a léků do nemocnice byly zastaveny. Před týdnem propukl násilný střet mezi členy milice ovládající nemocnici a lékaři," napsal k jedné ze svých fotografií Lorenzo Tugnoli. Podle jeho slov pak nemocnice přestala fungovat. "Taif zemřela několik dní poté, co jsem pořídil tuto fotografii," konstatoval fotoreportér. 

A další záběr z jeho série? "Wafa Ahmed Hathimová (25) přišla o nohu, když její byt zasáhla minometná palba. Stalo se to 8. prosince, právě v den, kdy ve Švédsku probíhalo vyjednávání o míru," uvádí Tugnoli. 

Konflikt v Jemenu trvá už téměř čtyři roky, přes osm milionů lidí je ohroženo bídou a 22 milionů lidí, tedy tři čtvrtiny národa, potřebuje humanitární pomoc, cituje Tugnoli údaje OSN. Více o krizi v Jemenu si můžete přečíst zde.

Marco Gualazzini: Vysychání jezera Čad 

Ani další nominovaná série není nijak veselá. Kolem jezera Čad propukla humanitární krize. Přispěla k ní devastace životního prostředí i politické vlivy.  "Jezero Čad patřilo kdysi k největším v Africe. Teď se však jeho okolí mění v poušť a změny ohrožují až 40 milionů lidí, píše autor snímků. 

Marco Gualazzini. Snímek ze série nominované na World Press Photo.
Marco Gualazzini. Snímek ze série nominované na World Press Photo. | Foto: World Press Photo 2019

"V důsledku sucha, kácení lesů a drancování přírodních zdrojů se jezero během posledních 60 let zmenšilo o 90 procent," říká Marco Gualazzini. Rybáři přicházejí o práci, nedostatek vody způsobuje konflikty mezi zemědělci. Džihádisté ze skupiny Boko Haram zneužívají situace lidí trpících hladem a rekrutují je do svých řad.

Pieter Ten Hoopen: Velká karavana migrantů

Třetí nominovaný příběh odráží migrační vlnu, typickou v poslední době v podstatě pro celý svět. Pieter Ten Hoopen fotografoval v říjnu a listopadu 2018 karavanu tisíců uprchlíků, kteří putovali ze středoamerických států k hranicím USA. Karavana, do které se semkli, pomohla uprchlíkům zvýšit jejich bezpečnost během cesty. Dříve totiž často mizeli, byli unášeni a byli nuceni platit obrovské sumy převaděčům. Letos karavana čítala na sedm tisíc lidí, z toho 2300 dětí.

 

Právě se děje

před 32 minutami

Policista, který zabil George Floyda, bude obviněn z vraždy druhého stupně

Generální prokurátor Minnesoty Keith Ellison zvýší obvinění bělošského policisty Dereka Chauvina z vraždy neozbrojeného černocha George Floyda z třetího na druhý stupeň, za což mu hrozí delší vězení. Vznesena budou obvinění také proti třem dalším policistům, kteří byli na místě a kteří po incidentu dostali výpověď. Informoval o tom dnes americký list Star Tribune.

Šestačtyřicetiletý Floyd zemřel poté, co mu Chauvin skoro devět minut 25. května při zatýkání klečel na krku. Nahrávka incidentu obletěla celý svět a v USA spustila vlnu protestů proti rasově motivované policejní brutalitě, které v místech provázelo rabování a vandalismus.

Čtyřiačtyřicetiletý Chauvin dostal minulý týden výpověď a byl obviněn z vraždy třetího stupně a zabití druhého stupně. Nyní ho prokurátor podle tisku chce obvinit z vraždy druhého stupně, za kterou by mohl dostat až 40 let za mřížemi, což je o 15 víc než maximální trest za vraždu třetího stupně.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Sněmovna se zatím nedistancovala od slov Vojtěcha Filipa k legiím

Sněmovna se zatím nedistancovala od výroků svého místopředsedy a šéfa KSČM Vojtěcha Filipa o československých legionářích, jak to požaduje STAN. Debatu dnes poslanci nedokončili. Filip v diskusi opětovně jakékoli pochybení odmítl. Podle něj mohly být jeho výroky zkresleny.

Filip v nedávném rozhovoru pro ruský armádní deník Krasnaja zvezda kritizoval odstranění sochy sovětského maršála Ivana Koněva z Prahy 6, označil je za "zločinné". Pražské komunální politiky nařkl z neofašismu. Současně pochválil ruskou vládu za to, že nenutí místní úřady, aby svolily k budování pomníků československým legionářům, kteří padli v boji s bolševiky.

"Žádný výrok, který by poškodil dobré jméno československých legií, jsem neřekl. Řekl jsem, že v České republice existují lidé, kteří mají různý názor na československé legie," hájil se Filip.

Zdroj: ČTK
Další zprávy