Nikdy ho neviděli brečet. Fotky, se kterými Michael Hanke uspěl na World Press Photo

V galerii si můžete prohlédnout kompletní sérii deseti snímků, se kterými Michael Hanke vybojoval 2. místo na World Press Photo.
Nikdy ho neviděli brečet (dokument, se kterým Michael Hanke získal 2. místo v kategorii Sport - série na soutěži World Press Photo 2019).
Nikdy ho neviděli brečet (dokument, se kterým Michael Hanke získal 2. místo v kategorii Sport - série na soutěži World Press Photo 2019).
Nikdy ho neviděli brečet (dokument, se kterým Michael Hanke získal 2. místo v kategorii Sport - série na soutěži World Press Photo 2019).
Nikdy ho neviděli brečet (dokument, se kterým Michael Hanke získal 2. místo v kategorii Sport - série na soutěži World Press Photo 2019).
Foto: Michael Hanke
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
12. 4. 2019 8:03
Michael Hanke poskytl Aktuálně.cz celý soubor, se kterým vybojoval druhé místo na World Press Photo. Můžete si ho prohlédnout ve fotogalerii přesně v tom pořadí, v jakém jej autor do soutěže poslal. "Nikdy ho neviděli brečet. Myslím, že ta slova Zdeňka Šafránka přesně vystihují," říká fotograf Michael Hanke o paralympijském sportovci, který je hrdinou jeho snímků.

Michael Hanke svými snímky vypráví příběh Zdeňka Šafránka - kapitána české reprezentace ve sledge hokeji, který se účastnil paralympijských her. Na vozíčku je tento sportovec od roku 2003, kdy ho zasáhl těžký úraz v práci. Reprezentuje i na handbiku a byl také českým šampionem v paraboxu. 

O tom, jak na toto téma přišel a jak ho fotografoval, hovořil Michael Hanke s Aktuálně.cz těsně poté, co World Press Photo v únoru oznámilo, že je mezi nominovanými. Nyní tento rozhovor připomínáme a připojujeme k němu ve fotogalerii kompletní sérii vítězných fotek.

Jak jste se dostal k fotografování Zdeňka Šafránka, který je hrdinou vašeho souboru nominovaného na World Press Photo? 

To byla docela náhoda. Zhruba před rokem jsem narazil na internetu České televize na pořad Gejzír. A byla tam i jedna už starší reportáž o vozíčkářích, kteří boxují. Ohromně mě to zaujalo. Viděl jsem, jak tam Zdeněk Šafránek dělá shyby, kliky… Říkal jsem si, že to jsou borci. Navíc to bylo velice zajímavé i vizuálně.

Hlavně mě však zaujalo to téma. Zavolal jsem Zdeňkovi a ten byl okamžitě pro. Začali jsme fotit už půl roku předtím, než se objevily zprávy o tom, že má velké zdravotní problémy, trpí ohromnými bolestmi a že se pořádá sbírka na operaci, která by mu pomohla.

Vy jste během focení nepoznal, že je na tom tak zle?

Ne, opravdu jsem po celou tu dobu na nic nepřišel. Viděl jsem energického, optimistického chlapa, tátu, který má tři děti. Až pak jsem se dočetl, jako všichni ostatní, že nemít rodinu, kvůli bolestem by uvažoval i o sebevraždě. 

Váš soubor nominovaný na World Press Photo má anglický název Never Saw Him Cry. Viděl jsem různé překlady. Jak zní přesně v češtině?

Mělo by to být "Nikdy ho neviděli brečet". Ta slova jsem nevymyslel já, zazněla v jednom článku, který o Zdeňku Šafránkovi vyšel. A já jsem z něj měl přesně tentýž dojem, když jsem ho poznal.

Jste známý jako fotograf, který za svými snímky nejezdí nikam daleko, rád fotíte na místech, která znáte, často blízko svého domova. Byl to i tento případ? 

Tentokrát jsem za fotkami nejezdil třicet, ale kolem sta kilometrů. Ale to nehraje roli. Stále nejraději fotím lokální věci a lokální témata.

Jak dlouho jste na souboru pracoval?

Focení Zdeňka jsem v podstatě zasvětil minulý rok. Ne že bych tam jezdil pořád, našich setkání bylo maximálně pět. Od samého začátku mezi námi byla obrovská důvěra. Rozuměli jsme si, bylo to příjemné, máme si spolu o čem povídat, i když se zrovna nefotí. 

Čeho si vy sám ceníte na svém souboru nominovaném na World Press Photo?

Snad pomůže ukázat, že moc záleží na tom, jak se člověk ke svému handicapu postaví. Výstava půjde do stovky měst po celém světě a já doufám, že moje snímky mohou motivovat lidi, aby nenaříkali nad svým osudem, i když k tomu samozřejmě mají velký důvod. Vím, ono se to řekne…

Ale musím říct, že všichni parasportovci, se kterými jsem se při focení setkal, mě ohromně nabíjeli. Ti lidé jsou vnitřně neuvěřitelně silní.

Je to už váš druhý úspěch na World Press Photo, což je mezi českými fotografy výjimečné. Neuvažujete o tom, že se začnete věnovat fotografování na plný úvazek?

Ne, neplánuji žádné změny. Profesionálnímu focení nevěnuji sto procent svého času (i když je ho hodně) a myslím, že je to pro mě dobré z mnoha důvodů. Myslím, že i díky tomu mám pořád velkou chuť fotit a mám ten potřebný drajv. Stále pracuji v IT a myslím, že je to tak v pořádku.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Marcon chce posílit vztahy s Bidenovou Amerikou. Prezidenti chtějí spolupracovat v rámci WHO

Nový americký prezident Joe Biden v neděli poprvé od nástupu do funkce mluvil se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem a vyjádřil touhu po upevnění vzájemných vztahů obou zemí, uvedl Bílý dům. Podle Macrona měli oba vůdci velmi blízké názory, a to zejména co se týče přístupu k mezinárodním problémům, jakými je například boj s pandemií či klimatickými změnami, uvedl Elysejský palác.

Prezidenti se shodli na nutnosti spolupracovat v oblasti globálního veřejného zdraví v rámci Světové zdravotnické organizace (WHO). Z té USA vyvedl předchozí prezident Donald Trump, Biden však hned po nástupu do funkce nařídil, aby se k ní Spojené státy vrátily. Stejně tak tomu bylo i u pařížské klimatické dohody z roku 2015.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Koulař Crouser vylepšil 32 let starý halový světový rekord

Americký koulař Ryan Crouser vytvořil na mítinku ve Fayetteville světový halový rekord. Osmadvacetiletý olympijský vítěz z Ria de Janeiro předčil pokusem 22,82 metru o šestnáct centimetrů výkon krajana Randyho Barnese, který se v čele historických tabulek držel 32 let.

Crouser se na devět centimetrů přiblížil svému absolutnímu maximu z loňského roku. Pod střechou měl jeho dosavadní osobní rekord hodnotu 22,60. Ve Fayetteville Barnsův výkon překonal dokonce dvakrát. Nejdál poslal kouli hned v první sérii, ve třetí ještě předvedl pokus dlouhý 22,70.

"Velmi dobrý start do roku 2021," řekl televizi ESPN Crouser. Historickým zápisem si upevnil první místo v letošních tabulkách, v nichž se za něj v sobotu zařadil výkonem 21,48 český rekordman Tomáš Staněk.

Barnes zůstává nadále absolutním světovým rekordmanem výkonem 23,12 z roku 1990. Za 23 metrů poslal 7,26 kg těžké náčiní také němec Ulf Timmermann (23,06), Crouser se výkonem 22,91 dělí o třetí místo v tabulkách s krajanem Joem Kovacsem a Italem Alessandrem Andreiem.

před 5 hodinami

Portugalský prezident de Sousa podle odhadů obhájil mandát

Portugalský prezident Marcelo Rebelo de Sousa podle odhadů obhájil mandát, hned v prvním kole dnešních voleb se mu podařilo získat přes polovinu hlasů. S odkazem na projekci veřejnoprávní televize RTP o tom informují tiskové agentury.

De Sousa, který je zástupcem pravého středu, si podle odhadů zajistil 57 až 62 procent odevzdaných hlasovacích lístků. V čele Portugalska tak bude dalších pět let.

Další zprávy