Nominace na World Press Photo: o vítězství bojuje i český fotograf Michael Hanke

Hlavní snímek je ze série Michaela Hankeho, která byla nominována na World Press Photo. V galerii najdete přehled nominovaných ve všech kategoriích.
Nominace v kategorii Fotografie roku: Brent Stirton (Jižní Afrika), Getty Images - Petronella Chigumbura (30) je členkou ženské protipytlácké jednotky zvané Akashinga, neboli Odvážné. Operují v Zimbabwe.
Nominace v kategorii Životní prostředí, single: Wally Skalij (USA), pro Los Angeles Times - Evakuace. Koně, které se podařilo zachránit před lesním požárem v Kalifornii.
Nominace v kategorii Aktualita - série: Andrew Quilty (Austrálie), pro New York Times - V Kábulu explodovala bomba v sanitce a výbuch zabil 103 lidí. K atentátu se přihlásil Tálibán.
Nominace v kategorii Portrét - single: Finbarr O’Reilly (Kanada/Spojené království) - Móda z Dakaru. Diarra Ndiayeová, Ndeye Fatou Mbayeová a Malezi Sakhoová předvádějí modely návrháře, jehož jméno zní Adama Paris.
Foto: World Press Photo 2019
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
20. 2. 2019 12:00
Prestižní soutěž World Press Photo, ve které usilují o vítězství nejlepší fotožurnalisté světa, oznámila nominace na ceny pro rok 2019. V Kategorii Sport - série bude o titul bojovat i český fotograf Michael Hanke s reportáží o Zdeňkovi Šafránkovi, kapitánovi české sledge hokejové reprezentace. Soubor se jmenuje Nikdy ho neviděli brečet.

Sedmačtyřicetiletý Michael Hanke už ve své kariéře na World Press Photo nominován byl, a to v roce 2017. S fotoseriálem o malých šachistech tehdy nakonec získal druhé místo v kategorii Sport. 

Zda letos zlepší své umístění a dosáhne na vítězství, bude jasné už 11. dubna, kdy budou v Amsterdamu zveřejněny celkové výsledky soutěže.

World Press Photo je podnik s velmi dlouhou tradicí, letos je to jeho už 62. ročník. Přesto se ve skladbě soutěže objevila jedna výrazná změna. Přibyla nová kategorie, nazvaná Fotopříběh roku (Photo Story Of the Year). 

O popularitě, které se World Press Photo těší, svědčí i počet zúčastněných fotografů. V tomto roce jich je 4738 ze 129 zemí světa. Porotě poslali ke zhodnocení více než sedmdesát tisíc snímků. Michael Hanke se probojoval mezi 43 nominovaných fotografů ze 25 zemí.

Pořadatelé si letos pochvalují, že oproti předchozímu roku výrazně vzrostl počet žen mezi nominovanými, a to ze 12 na 32 procent.

V galerii u tohoto článku přinášíme přehled všech nominovaných. U kategorií, kde se hodnotily série snímků, vždy přinášíme jeden vybraný snímek od každého autora.

Už známe i šest nominací na hlavní cenu

V rámci World Press Photo se každý rok uděluje hlavní cena pro snímek roku. Letos na ni byli nominováni: 

  • Mohammed Badra (Sýrie)
  • Marco Gualazzini (Itálie)
  • Catalina Martin-Chico (Francie/Španělsko)
  • Chris McGrath (Austrálie)
  • John Moore (USA)
  • Brent Stirton (Jižní Afrika)

Nominace v nové kategorii Fotopříběh roku pak patří těmto třem autorům:

  • Marco Gualazzini (Itálie)
  • Pieter Ten Hoopen (Nizozemsko/Švédsko)
  • Lorenzo Tugnoli (Itálie)
 

Právě se děje

před 45 minutami

Guterres si zajistil druhé funkční období v pozici generálního tajemníka OSN

Valné shromáždění OSN zvolilo Antónia Guterrese generálním tajemníkem na další pětileté funkční období. Portugalský politik byl jediným kandidátem a svůj post nakonec obhájil, aniž museli vyslanci 193 členských zemí jednotlivě odevzdávat hlasy. Informují o tom zahraniční tiskové agentury.

Guterres stojí v čele OSN od 1. ledna 2017 a jeho stávající mandát vyprší na konci letošního roku. Ve funkci generálního tajemníka by nyní mohl zůstat do konce roku 2026, kdy mu bude 77 let.

Rodáka z Lisabonu před vyvrcholením volby doporučila na druhý mandát 15členná Rada bezpečnosti OSN a Guterres už v pátek složil přísahu pro další funkční období. V březnovém dopise o své vizi na další roky jmenoval jako nejnaléhavější výzvy současnosti pandemii covidu-19, klimatické změny, znečištění ovzduší i oceánů, složité a zdánlivě nekonečné války i "prudce rostoucí nerovnosti".

Zdroj: ČTK
Další zprávy