Nominace na World Press Photo: o vítězství bojuje i český fotograf Michael Hanke

Hlavní snímek je ze série Michaela Hankeho, která byla nominována na World Press Photo. V galerii najdete přehled nominovaných ve všech kategoriích.
Nominace v kategorii Fotografie roku: Brent Stirton (Jižní Afrika), Getty Images - Petronella Chigumbura (30) je členkou ženské protipytlácké jednotky zvané Akashinga, neboli Odvážné. Operují v Zimbabwe.
Nominace v kategorii Životní prostředí, single: Wally Skalij (USA), pro Los Angeles Times - Evakuace. Koně, které se podařilo zachránit před lesním požárem v Kalifornii.
Nominace v kategorii Aktualita - série: Andrew Quilty (Austrálie), pro New York Times - V Kábulu explodovala bomba v sanitce a výbuch zabil 103 lidí. K atentátu se přihlásil Tálibán.
Nominace v kategorii Portrét - single: Finbarr O’Reilly (Kanada/Spojené království) - Móda z Dakaru. Diarra Ndiayeová, Ndeye Fatou Mbayeová a Malezi Sakhoová předvádějí modely návrháře, jehož jméno zní Adama Paris.
Foto: World Press Photo 2019
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
20. 2. 2019 12:00
Prestižní soutěž World Press Photo, ve které usilují o vítězství nejlepší fotožurnalisté světa, oznámila nominace na ceny pro rok 2019. V Kategorii Sport - série bude o titul bojovat i český fotograf Michael Hanke s reportáží o Zdeňkovi Šafránkovi, kapitánovi české sledge hokejové reprezentace. Soubor se jmenuje Nikdy ho neviděli brečet.

Sedmačtyřicetiletý Michael Hanke už ve své kariéře na World Press Photo nominován byl, a to v roce 2017. S fotoseriálem o malých šachistech tehdy nakonec získal druhé místo v kategorii Sport. 

Zda letos zlepší své umístění a dosáhne na vítězství, bude jasné už 11. dubna, kdy budou v Amsterdamu zveřejněny celkové výsledky soutěže.

World Press Photo je podnik s velmi dlouhou tradicí, letos je to jeho už 62. ročník. Přesto se ve skladbě soutěže objevila jedna výrazná změna. Přibyla nová kategorie, nazvaná Fotopříběh roku (Photo Story Of the Year). 

O popularitě, které se World Press Photo těší, svědčí i počet zúčastněných fotografů. V tomto roce jich je 4738 ze 129 zemí světa. Porotě poslali ke zhodnocení více než sedmdesát tisíc snímků. Michael Hanke se probojoval mezi 43 nominovaných fotografů ze 25 zemí.

Pořadatelé si letos pochvalují, že oproti předchozímu roku výrazně vzrostl počet žen mezi nominovanými, a to ze 12 na 32 procent.

V galerii u tohoto článku přinášíme přehled všech nominovaných. U kategorií, kde se hodnotily série snímků, vždy přinášíme jeden vybraný snímek od každého autora.

Už známe i šest nominací na hlavní cenu

V rámci World Press Photo se každý rok uděluje hlavní cena pro snímek roku. Letos na ni byli nominováni: 

  • Mohammed Badra (Sýrie)
  • Marco Gualazzini (Itálie)
  • Catalina Martin-Chico (Francie/Španělsko)
  • Chris McGrath (Austrálie)
  • John Moore (USA)
  • Brent Stirton (Jižní Afrika)

Nominace v nové kategorii Fotopříběh roku pak patří těmto třem autorům:

  • Marco Gualazzini (Itálie)
  • Pieter Ten Hoopen (Nizozemsko/Švédsko)
  • Lorenzo Tugnoli (Itálie)
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 minutami

Graubner se stal pražským arcibiskupem, při mši převzal úřad od Duky

Dosavadní olomoucký arcibiskup Jan Graubner po přečtení papežské buly při sobotní mši v katedrále sv. Víta na Pražském hradě usedl do křesla symbolizujícího arcibiskupský stolec a stal se tak pražským arcibiskupem. Do úřadu nastoupil po Dominiku Dukovi. Apoštolský nuncius Jude Thaddeus Okolo předal Graubnerovi pallium jakožto symbol arcibiskupa metropolity.

Papež Graubnera jmenoval v květnu. Mši předcházel liturgický průvod z Arcibiskupského paláce, rozezněl se též největší zvon v České republice Zikmund.

Duka pražskou arcidiézi vedl 12 let. Graubner stejně jako Duka bývá považován za jednoho z předních představitelů konzervativního křídla římských katolíků v ČR. Dukův nástupce se hledal od roku 2018, kdy bývalý arcibiskup musel podat po završení 75 let svou rezignaci. Graubner tak bude muset učinit příští rok.

Zdroj: ČTK
před 37 minutami

V zásobnících je už veškerý plyn, který koupila správa hmotných rezerv na pokyn vlády

V plynových zásobnících je už veškerý plyn, který koupila Správa státních hmotných rezerv (SSHR) na pokyn vlády. SSHR pořídila 2,4 terawatthodin zemního plynu. Celková cena je 8,5 miliardy korun a je v ní započítáno DPH, poplatek za dopravu a skladování na 11 měsíců. Uvedl to předseda SSHR Pavel Švagr. Plyn dosud v nouzových zásobách nebyl. Celkově jsou zásobníky v České republice naplněny asi ze dvou třetin.

Zdroj: ČTK
Další zprávy