Vlak jménem Bestie. Cesta za lepším životem je lemovaná oběťmi a končí zdí

Vlak jménem Bestie. Cesta za lepším životem je lemovaná oběťmi a končí zdí
Ruben Soto (vpravo) je migrant z Venezuely, Rosa Belloová zase pochází z Hondurasu. Společně jedou na střeše jednoho z vagonů nákladního vlaku nesoucího přezdívku Bestie. Ruben a Rosa se setkali v Mexiku a zamilovali se do sebe (Samalayuca, květen 2023). Snímek je ukázkou z dlouhodobého fotografického projektu venezuelského fotografa Alejandra Cegarry, který byl oceněn v letošním ročníku World Press Photo jako vítěz pro Severní a Střední Ameriku.
Rodina De Cotoových pózuje fotografovi v jednom z vagonů nákladního vlaku, který míří k hranici USA (Samalayuca, květen 2023). Snímek je ukázkou z dlouhodobého fotografického projektu venezuelského fotografa Alejandra Cegarry, který byl oceněn v letošním ročníku World Press Photo jako vítěz pro Severní a Střední Ameriku.
Mexičtí strážci hranice kontrolují okolí vlaku přezdívaného Bestie a hledají lidi, kteří se pokoušejí o nelegální překonání hranice (Samalayuca, květen 2023). Snímek je ukázkou z dlouhodobého fotografického projektu venezuelského fotografa Alejandra Cegarry, který byl oceněn v letošním ročníku World Press Photo jako vítěz pro Severní a Střední Ameriku.
Žadatelé o azyl čekají před bránou mexické komise pro uprchlíky, kde následně absolvují pohovor (Tapachula, červen 2019). Snímek je ukázkou z dlouhodobého fotografického projektu venezuelského fotografa Alejandra Cegarry, který byl oceněn v letošním ročníku World Press Photo jako vítěz pro Severní a Střední Ameriku. Zobrazit 7 fotografií
Foto: Alejandro Cegarra (The New York Times/Bloomberg), World Press Photo 2024
vot Foto, vot
22. 4. 2024 5:16
Říkají mu Vlak smrti. Nebo také Bestie. Do nákladních vagonů naskakují tisíce lidí, kteří se pokoušejí překonat oblast Mexika a dostat se do USA. Vlak si už vyžádal mnoho obětí, které se zranily či přišly o životy při naskakování nebo během jízdy. Životy lidí, kteří se pokoušejí utéci za lepším životem, se zabývá fotograf Alejandro Cegarra, jehož dlouhodobý projekt zvítězil na World Press Photo.

Alejandro Cegarra je venezuelský fotograf, který je nositelem řady mezinárodních ocenění a pracuje pro významná média především z USA. Jeho fotosérie nazvaná Dvě zdi, ze které přinášíme několik ukázek, zvítězila na letošním World Press Photo v kategorii Dlouhodobý projekt.

Soubor obsahuje více snímků, v naší fotogalerii však přinášíme jen ukázku, kterou v tiskových materiálech zpřístupnilo World Press Photo. Fotograf chce svými záběry upozornit na utrpení lidí, kteří se pokoušejí utéci za lepším životem.

World Press Photo má nový systém hodnocení

Podle nového soutěžního systému, který platí od roku 2021, porotci World Press Photo udělují ocenění za nejlepší dlouhodobý projekt v těchto šesti regionech: Afrika, Asie, Evropa, Severní a Střední Amerika, Jižní Amerika a jihovýchodní Asie a Oceánie.

Z těch pak vyberou nejlepší sérii snímků, která získá titul světového vítěze World Press Photo v kategorii dlouhodobých projektů. Podobně to probíhá také v dalších kategoriích, kterými jsou "Jednotlivý snímek", "Série snímků," a "Volný formát".

Přehled kontinentálních vítězů jsme přinesli v článku: Známe evropského vítěze World Press Photo. Zachytil oběti zemětřesení v Turecku. Světoví vítězové byli oznámeni 18. dubna v Amsterodamu a zároveň začala velká výstava oceněných fotografií v tamním kostele De Nieuwe Kerk, který slouží také jako muzeum a galerie. Jeho výstavní prostory ročně navštíví na čtvrt milionu turistů. Na přehled Světových vítězů World Press Photo se můžete podívat v této galerii: Známe vítěze World Press Photo: vyhrál snímek mrtvé pětileté dívky z Palestiny.

 

Právě se děje

Další zprávy