Velká výstava černobílých snímků významného českého fotografa Vladimíra Birguse by byla zážitkem už jen při pohledu na působivé velkoformátové snímky, které přinášejí výjevy z dob totality a v kontrastu k nim obrazy ze svobodného světa na druhé straně tehdejší železné opony.
Když však prostorami pražské galerie Czech Photo Centre začne znít projev prezidenta Československé socialistické republiky Gustáva Husáka nebo když se z reproduktorů ozve dobová píseň Karla Gotta, člověku až běží mráz po zádech. Tedy přinejmenším tomu, kdo dobu totality zažil.
Na více než stovce černobílých fotografií ze 70., 80 a částečně i z 90. let dvacátého století, z nichž některé ještě nebyly publikovány, hrají kromě lidí důležitou roli i kulisy a atmosféra tehdejší doby. Ty nabídly Birgusovi mnohdy překvapivé až absurdní výjevy.
Je zde však ještě jedna část, kterou by bylo škoda na výstavě přehlédnout: "Je věnována reportážním portrétům fotografů, s nimiž jsem se setkal a přátelil, jako jsou Dana Kyndrová, Jindřich Štreit, Jaroslav Kučera, Václav Podestát a další. Ale i těm, s nimiž jsem se potkal jen krátce. Byli to třeba William Klein, Arnold Newman nebo Jevgenij Chalděj, autor ikonické inscenované fotografie vztyčování sovětské vlajky nad berlínským Reichstagem v květnu 1945. Ten v osmdesátých letech přes veškerou slávu žil velmi skromně v malinké moskevské garsonce," vypráví Birgus.
Na Černou a bílou naváže Červená a modrá
Tísnivý pocit, kterým může právě zahájená Černá a bílá působit na diváky, vyváží už 18. dubna další fotografická výstava Vladimíra Birguse v pražské Leica Gallery. Jmenuje se Červená a modrá a přináší barevné metaforické snímky, na kterých dominuje sytá červená a modrá barva. Vyjadřují svobodu, energii a harmonii.
"Vystavené snímky i zde staví do jisté míry na kontrastu protikladných barev: tentokrát teplé červené a studené modré. Jde o barvy života, ale i klidu, volnosti a svobody, kterou symbolizuje třeba právě voda či nekonečné moře. Některé fotografie jsou bez lidí a lidskou přítomnost tu jen tušíme. Mám rád, když si pak každý dovypráví příběh sám," říká Birgus o připravované výstavě Červená a modrá v Leica Gallery Prague.
Obě výstavy se vzájemně doplňují a vznikly k blížícímu se životnímu jubileu fotografa, historika fotografie a pedagoga Vladimíra Birguse, který v květnu oslaví své 70. narozeniny. Výstavy provází také výběr z jeho více než 70 publikací věnovaných tuzemské fotografii. "Těší mě, že některé z nich pomohly k propagaci naší tvorby na mezinárodní scéně," Vladimír Birgus.
Vladimír Birgus: muž který utváří současnou českou fotografii
Vladimír Birgus (nar. 1954) je mezinárodně uznávaný český fotograf, pedagog, teoretik, kurátor, publicista a vysokoškolský profesor. V letech 1978-2005 učil na Katedře fotografie pražské FAMU, od roku 1990 stojí v čele Institutu tvůrčí fotografie Slezské univerzity v Opavě. Ten se pod jeho vedením vypracoval mezi nejlepší, největší a také nejvyhledávanější vysoké školy ve střední Evropě, věnující se výuce fotografie.
Je autorem nebo spoluautorem mnoha zásadních fotografických publikací, sestavil desítky expozic pro české a zahraniční galerie. A je také kritikem, teoretikem a organizátorem, který spojuje lidi různých věků i národností pro společnou práci. Zůstává však stále i nadšeným fotografem: jeho snímky byly představeny na 85 autorských výstavách u nás i v zahraničí. Jeho práce jsou nedílnou součástí mnoha sbírek po celém světě od Prahy přes Kolín nad Rýnem, Paříž, Odense, San Francisco, Houston, New York, Tokio až po Jokohamu. Byl kurátorem a spolukurátorem mnoha výstav v řadě muzeí a galerií.
Dvě výstavy
- Vladimír Birgus: Černá a bílá. 10. 4. - 8. 5. 2024, Czech Photo Centre, Praha. Otevřeno úterý až pátek 11-18 hod., v sobotu a neděli 10-18 hod.
- Vladimír Birgus: Červená a modrá. 18. 4. - 9. 6. 2024, Leica Gallery Praha, otevřeno v pondělí až pátek 10-20 hod., sobota, neděle a svátky 11-18 hod.