Tak fotí ti nejlepší: úžasné fotky, které budou bojovat o fotografické Oscary

Tak fotí ti nejlepší: úžasné fotky, které budou bojovat o fotografické Oscary
Matt Davis (Spojené království): Blackpool Beach III. Kategorie Open - street foto.
Witold Ziomek (Polsko): Stokksnes, Island. Kategorie Open - cestování.
Donny Herry (Indonésie): Nová generace. Kategorie Open - kultura.
Nguyen Phuc Thanh (Vietnam): Čajová hora LongCoc. Kategorie Open - krajina.
Foto: Sony World Photography Awards 2019
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
10. 12. 2018 5:56
Jedna z nejprestižnějších fotografických soutěží světa opět přinese fantastické snímky. Naznačují to ukázky z přihlášených prací, které právě zveřejnili organizátoři Sony World Photography Awards 2019. Podívejte se, je to opravdová pastva pro oči.

Fotografům, kteří by se chtěli zúčastnit soutěže Sony World Photography Awards (často přirovnávané k fotografickým Oscarům), už zbývá jen jeden měsíc. Soutěž je otevřena pro profesionály i amatéry. Mohou se sami rozhodnout, zda se přihlásí do kategorie Open (soutěží zde jednotlivé snímky), nebo do kategorie Professional (soutěží se s fotoseriály). Do obou najednou se zapsat nejde.

Obě kategorie pak mají řadu klasických podkategorií, zaměřených na krajinu, architekturu, reportáž, zátiší, portrét a podobně.

Aby pořadatelé motivovali fotografy k účasti, zveřejnili ukázku z dosud přihlášených prací v kategorii Open, na kterou se můžete podívat ve fotogalerii u tohoto článku. Úroveň je opravdu vysoká.

Sony World Photography Awards je prestižní soutěž pro všechny fotografy - a i když by se to podle jejího jména mohlo zdát, není omezena značkou fotoaparátu. Sony je jejím generálním sponzorem.

"Každý rok pomáháme objevit nové fotografické talenty a zároveň dáváme známým a uznávaným fotografům možnost představit jejich práci publiku po celém světě," říká Scott Gray, ředitel a zakladatel World Photography Organisation, která soutěž pořádá.

"Soutěž je událostí, která oslavuje fotografii ve všech jejích nejrůznějších formách," dodává Yann Salmon-Legagneur ze Sony Europe. 

Uzávěrky jednotlivých kategorií:

4. ledna 2019​​
Open - nejlepší jednotlivé snímky (10 podkategorií)
Youth - soutěž pro fotografy od 12 do 19 let, hodnotí se jednotlivé snímky 
National Award - národní ceny, vyhlašují se ze snímků přihlášených do kategorie Open, jednou z nich je i česká národní cena

11. ledna 2019
Professional - nejlepší fotoseriály (10 podkategorií)

Do soutěže se lze hlásit zde: www.worldphoto.org/competitions.

Výsledky budou známy v polovině dubna 2019.

 

Právě se děje

před 20 minutami

V Katalánsku se během protestů zranilo skoro 600 lidí, čtyři přišli kvůli gumovým projektilům o oko

Protesty v Katalánsku, které vypukly minulé pondělí po vynesení verdiktu španělského nejvyššího soudu nad politiky tohoto regionu na severovýchodě Španělska, si za týden vyžádaly na 580 zraněných. Informovalo o tom v neděli večer katalánské ministerstvo zdravotnictví. Nejvyšší katalánský soud rovněž v neděli oznámil, že vůči 104 osobám bylo kvůli násilnostem při demonstracích zahájení vyšetřování, 28 z nich je ve vazbě.

Katalánská ministryně zdravotnictví Alba Vergesová v neděli uvedla, že do soboty záchranná služba v souvislosti s demonstracemi ošetřila 565 zraněných; dalších 14 osob bylo zraněno při potyčkách ze soboty na neděli. Třináct zraněných zůstává v nemocnicích. Stav jednoho policisty a jedné demonstrantky je velmi vážný a čtyři zranění přišli při střetech s policií o oko. Podle katalánských médii jim zranění oka způsobily gumové projektily.

před 32 minutami

Bolivijský prezident Morales věří, že mandát obhájil v nedělním prvním kole voleb. Volební soud ale přestal zveřejňovat výsledky sčítání

Bolivijský prezident Evo Morales, který stojí v čele země už téměř 14 let, vyhrál první kolo nedělních prezidentských voleb. Podle předběžných výsledků, které po sečtení zhruba 84 procent hlasů oznámil volební soud, ale nezískal přes padesát procent hlasů, ani nezvítězil s desetiprocentním náskokem. Pokud se tyto výsledky potvrdí, bude se 15. prosince poprvé v této zemi konat druhé kolo prezidentských voleb. Podle pozorovatelů Organizace amerických států (OAS) ale volební soud už několik hodin nezveřejňuje další sčítání výsledků.

Podle dosud zveřejněných výsledků získal Morales 45,3 procenta hlasů a jeho největší soupeř Carlos Mesa 38,2 procenta hlasů. A zatímco Mesa po zveřejnění těchto výsledků už vyzval ostatní opoziční kandidáty, aby ho podpořili ve druhém kole, Morales prohlásil, že druhé kolo nebude, protože "věří v sílu venkova". Zatím totiž nebyly sečteny všechny výsledky z venkovských oblastí, kde má nynější prezident více příznivců než Mesa.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Provoz na lince metra A byl před sedmou hodinou znovu obnoven

Vyplývá to z informací na stránkách Dopravního podniku hlavního města Prahy. Provoz metra na lince A mezi stanicemi Želivského a Depo Hostivař se brzo ráno na necelé dvě hodiny zastavil kvůli střetu soupravy s člověkem. Osoba, která spadla do kolejišti ve stanici Skalka, svým zraněním na místě podlehla, řekla mluvčí pražské policie Eva Kropáčová.

Cestující museli místo metra jezdit povrchovou dopravou, dopravní podnik kvůli tomu upravil trasy některých tramvají a autobusů, vyplývá z informací na jeho webu.

Zdroj: Domácí , ČTK
Další zprávy