Tak fotí ti nejlepší: úžasné fotky, které budou bojovat o fotografické Oscary

Tak fotí ti nejlepší: úžasné fotky, které budou bojovat o fotografické Oscary
Matt Davis (Spojené království): Blackpool Beach III. Kategorie Open - street foto.
Witold Ziomek (Polsko): Stokksnes, Island. Kategorie Open - cestování.
Donny Herry (Indonésie): Nová generace. Kategorie Open - kultura.
Nguyen Phuc Thanh (Vietnam): Čajová hora LongCoc. Kategorie Open - krajina.
Foto: Sony World Photography Awards 2019
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
10. 12. 2018 5:56
Jedna z nejprestižnějších fotografických soutěží světa opět přinese fantastické snímky. Naznačují to ukázky z přihlášených prací, které právě zveřejnili organizátoři Sony World Photography Awards 2019. Podívejte se, je to opravdová pastva pro oči.

Fotografům, kteří by se chtěli zúčastnit soutěže Sony World Photography Awards (často přirovnávané k fotografickým Oscarům), už zbývá jen jeden měsíc. Soutěž je otevřena pro profesionály i amatéry. Mohou se sami rozhodnout, zda se přihlásí do kategorie Open (soutěží zde jednotlivé snímky), nebo do kategorie Professional (soutěží se s fotoseriály). Do obou najednou se zapsat nejde.

Obě kategorie pak mají řadu klasických podkategorií, zaměřených na krajinu, architekturu, reportáž, zátiší, portrét a podobně.

Aby pořadatelé motivovali fotografy k účasti, zveřejnili ukázku z dosud přihlášených prací v kategorii Open, na kterou se můžete podívat ve fotogalerii u tohoto článku. Úroveň je opravdu vysoká.

Sony World Photography Awards je prestižní soutěž pro všechny fotografy - a i když by se to podle jejího jména mohlo zdát, není omezena značkou fotoaparátu. Sony je jejím generálním sponzorem.

"Každý rok pomáháme objevit nové fotografické talenty a zároveň dáváme známým a uznávaným fotografům možnost představit jejich práci publiku po celém světě," říká Scott Gray, ředitel a zakladatel World Photography Organisation, která soutěž pořádá.

"Soutěž je událostí, která oslavuje fotografii ve všech jejích nejrůznějších formách," dodává Yann Salmon-Legagneur ze Sony Europe. 

Uzávěrky jednotlivých kategorií:

4. ledna 2019​​
Open - nejlepší jednotlivé snímky (10 podkategorií)
Youth - soutěž pro fotografy od 12 do 19 let, hodnotí se jednotlivé snímky 
National Award - národní ceny, vyhlašují se ze snímků přihlášených do kategorie Open, jednou z nich je i česká národní cena

11. ledna 2019
Professional - nejlepší fotoseriály (10 podkategorií)

Do soutěže se lze hlásit zde: www.worldphoto.org/competitions.

Výsledky budou známy v polovině dubna 2019.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 35 minutami

Německá vláda chce regulovat ceny plynu, opatření dosáhne 200 miliard eur

Německá vláda podpoří regulaci cen plynu zvláštním stabilizačním fondem až za 200 miliard eur, zruší i nový poplatek za obstarání plynu, řekl Scholz.

V Německu začne od soboty platit nový poplatek za obstarání plynu, který zdraží odběratelům tuto energetickou surovinu o 2,4 centu za kilowatthodinu (kWh), což může u domácností činit ročně i stovky eur (tisíce Kč). Očekává se ale, že vláda tento poplatek zruší, neboť ho kritizuje nejen opozice, ale i představitelé vládních stran. Není tak vyloučeno, že kancléř dnes oznámí i zrušení poplatku.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Putin podepsal dekret týkající se zákazu tranzitu kamionů ze Západu přes Rusko

Ruský prezident Vladimir Putin dnes podepsal dekret, kterým zmocňuje vládu k zákazu tranzitu kamionů z některých západních zemí přes ruské území. Zákaz, jenž vstupuje v platnost okamžitě, se týká zemí, které přijaly podobné restrikce vůči Rusku, uvedla agentura Reuters. Mezi státy, které omezily vstup ruským kamionům na své území, patří hlavně země Evropské unie.

EU zavedla zákaz vstupu nákladních automobilů ruských a běloruských podniků na své území už letos v dubnu. Unijní zákaz byl součástí pátého souboru sankcí, který EU přijala kvůli útoku ruských vojsk na Ukrajinu. Ruské jednotky k operacím využívají také běloruské území. Zákaz nicméně zahrnuje řadu výjimek včetně přepravy pošty, paliv, potravin či léků.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Česko získá 2,7 miliardy korun od USA na modernizaci armády nebo kybernetickou ochranu

Česko dostane od Spojených států podporu 106 milionů dolarů, tedy zhruba 2,7 miliardy korun, na modernizaci armády, částečnou kompenzaci dodávek na Ukrajinu, která čelí ruskému útoku, a kybernetickou ochranu. Schválil to americký Kongres, sdělilo české ministerstvo obrany a americké velvyslanectví v Praze.

Sto milionů dolarů půjde z amerického programu Zahraničního vojenského financování jako součást Kongresem schváleného druhého balíčku pomoci Ukrajině. Šest milionů dolarů z Fondu pro čelení ruskému vlivu podpoří vybudování týmů kybernetické ochrany, které vzniknou v české armádě, uvedlo ministerstvo.

Podle premiéra Petra Fialy (ODS) americká finanční pomoc dokazuje, že klíčoví spojenci Česka vědí o české podpoře Ukrajině a oceňují ji. "I díky těmto prostředkům budeme schopni ještě lépe a rychleji nahradit vojenský materiál, který jsme darovali našim ukrajinským přátelům a zrychlit postupnou modernizaci armády," dodal.

Podobně se vyjádřila ministryně obrany Jana Černochová (ODS). "Dar vnímáme právě jako výraz uznání za to, jak Česko od začátku konfliktu Ukrajině pomáhá a jak zodpovědně se stavíme k bezpečnosti své a našich spojenců," řekla. Peníze podle ní půjdou i na další pomoc Ukrajině. Česko patří mezi největší poskytovatele vojenské pomoci napadené zemi. Od začátku konfliktu před více než sedmi měsíci darovala Ukrajině vojenský materiál za víc než 3,8 miliardy korun.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Ekonomická nálada v EU i eurozóně se v září dále zhoršila

Ekonomická nálada v Evropské unii i v eurozóně se v září dál zhoršila. Důvěra klesá v podnikatelském sektoru i mezi spotřebiteli. Index ekonomické nálady v EU se meziměsíčně snížil o 3,5 bodu na 92,6 bodu, v České republice index klesl o 2,2 bodu na 88,3 bodu. Vyplývá to ze zprávy, kterou dnes zveřejnila Evropská komise (EK).

Důvěra se snížila ve všech sektorech ekonomiky, včetně průmyslu, služeb a maloobchodu, a mezi spotřebiteli. Na vině je hlavně růst inflačních očekávání.

V samotné eurozóně se index v září snížil o 3,6 bodu na 93,7 bodu. Analytici podle agentury Reuters očekávali pokles indexu na 95 bodů.

Důvěra domácnosti v EU se snížila o 3,5 bodu na rekordní minimum minus 29,9 bodu. Na rekordním minimu byla i důvěra v eurozóně, kde klesla o 3,8 bodu na minus 28,8 bodu. Spotřebitelé očekávají v příštích měsících zhoršení finanční situace a předpokládají omezení plánů na velké nákupy.

Inflační očekávání po poklesu v předchozích měsících ve všech sledovaných sektorech rostla. Evropská centrální banka (ECB) přitom slíbila, že bude bojovat proti růstu cen zvyšováním úrokových sazeb.

Zdroj: ČTK
Další zprávy