24 fotek pro hezčí den. Podívejte se, jak fotí špičkoví fotografové z celého světa

24 fotek pro hezčí den. Podívejte se, jak fotí špičkoví fotografové z celého světa
Donald Yip (Austrálie): Žraločí hlava. Snímek byl pořízen u jezera Bled ve Slovinsku. Kategorie Open - Travel
Aleksandr Reshnia (Rusko): Ranní světlo. Kategorie Open - Travel.
Pang Xiao Zhong (Čína): Karavana. Kategorie Open - Landscape.
Hasan Torabi: Iránská žena v tradičním oděvu. Kategorie Open - Portraiture.
Foto: Zarni Myo Win, Sony World Photography Awards 2019
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
8. 10. 2018 7:50
Jedna z nejprestižnějších světových fotosoutěží, Sony World Potography Awards, zveřejnila první vybrané příspěvky z nového ročníku. A opět jde o úžasné fotky, odpovídající tomu, že je toto klání často přirovnáváno k fotografické obdobě filmových Oscarů. Navíc nejde o záběry plné násilí, zmaru a krvavých scén, ale o fotografie, na které se příjemně dívá.

Momentálně ještě probíhá období, ve kterém se fotografové mohou přihlašovat do soutěže. Uzávěrky jednotlivých kategorií jsou od konce listopadu do konce ledna příštího roku. Součástí je i česká národní cena (National Award Czech Republic, do které jsou automaticky zařazeni všichni čeští autoři, kteří poslali své fotky do kategorie Open (jednotlivé snímky, mohou se účastnit amatérští i profesionální fotografové). 

Soutěž National Award Czech Republic byla zahájena v roce 2012 a jejím vítězem se v roce 2018 stal Martin Stranka s fotografií Until You Wake Up, snímkem bílého jelena přicházejícího k převrácenému autu v zasněžené krajině. Stranka ke svému ocenění uvedl: "Je mi ctí, že jsem byl vybrán Světovou fotografickou organizací v soutěži Sony World Photography Awards. Stále je to o tom, být sám sebou, milovaný jen někým a nepochopený všemi ostatními. To je klíč k úspěchu."

Pořadatelé také oznámili složení poroty 

Porota soutěže Sony World Photography Awards bývá tradičně složena z předních světových fotografů a odborníků z muzeí, médií a nakladatelství.

Mike Trow, předseda soutěže profesionálů pro rok 2019, radí účastníkům: "Co je na soutěži Sony World Photography Awards tak vzrušující, je spektrum témat a globální dosah vybraných příběhů a fotografií. Účastníkům bych chtěl poradit, aby si pečlivě vybrali svou kategorii a věřili svému příběhu. Ukažte, jak vidíte svět a vyhýbejte se klišé. Fotografické techniky a styly jsou čím dál tím víc dobrodružné a dynamické, takže je nezbytné mít i špičkovou technickou úroveň. Abyste naši odbornou porotu oslovili, musíte nabídnout vaši nejlepší práci a také ukázat, že umíte své dílo upravit, tak, aby bylo ucelené, dynamické a krásné."

Uzávěrky pro Sony World Photography Awards 2019 jsou:

  • 30. listopadu 2018 (13.00 GMT) - soutěž pro studenty
    4. ledna 2019 (13.00 GMT) - soutěže Open, Youth a National Award
    11. ledna 2019 (13.00 GMT) - soutěž profesionálů
 

Právě se děje

před 10 minutami

AstraZeneca prodala svůj podíl ve firmě Moderna. Obě vyrábí vakcíny na covid-19

Britsko-švédská farmaceutická firma AstraZeneca prodala svůj podíl 7,7 procenta v americké biotechnologické společnosti Moderna za více než jednu miliardu USD (21,6 miliardy Kč). Akcie Moderny v poslední době výrazně rostly díky její vakcíně proti covidu-19. AstraZeneca byla druhým největším akcionářem Moderny. Informuje o tom list The Times.

Ze zprávy nebylo okamžitě jasné, za jak dlouhé období AstraZeneca svůj podíl prodala. Cena akcie Moderny se minulý měsíc zvýšila až na 186 USD z 29 USD před rokem. V pátek akcie firmy uzavřely na ceně 154,81 USD, což celou firmu ohodnotilo na 61 miliard USD.

Zisk z prodeje akcií posílí finance firmy AstraZeneca, která stejně jako Moderna vyrábí vlastní vakcínu proti covidu-19, vyvinutou ve spolupráci s Oxfordskou univerzitou. Na rozdíl od Moderny ji však v době pandemie prodává bez zisku.

Zdroj: ČTK
před 42 minutami

Netanjahu obvinil Írán z výbuchu na izraelské obchodní lodi

 Izraelský premiér Benjamin Netanjahu dnes obvinil Írán z odpovědnosti za páteční výbuch na izraelské obchodní lodi v Ománském zálivu. Vyhnul se ale přímé odpovědi na otázku, zda Izrael chystá nějakou odvetu. Informovala o tom agentura Reuters.

Už v sobotu uvedl izraelský ministr obrany Benny Ganc, že za výbuchem na lodi pravděpodobně stojí Írán. Plavidlo MV Helios Ray pro přepravu vozidel zasáhl výbuch nad hladinou vody, který prorazil otvor v obou stranách kýlu. Nikdo z posádky nebyl zraněn. "Jednalo se nepochybně o íránskou operaci. To je jasné," řekl dnes Netanjahu izraelské rozhlasové stanici Kan.

Na dotaz, zda Izrael bude nějak reagovat, Netanjahu zopakoval svá předchozí prohlášení, že je odhodlaný zabránit Íránu ve vývoji jaderné kapacity a dodal: "Írán je největším nepřítelem Izraele, a my proti němu budeme nadále zasahovat po celé oblasti," uvedla agentura AFP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy