24 fotek pro hezčí den. Podívejte se, jak fotí špičkoví fotografové z celého světa

Foto: Zarni Myo Win, Sony World Photography Awards 2019
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
8. 10. 2018 7:50
Jedna z nejprestižnějších světových fotosoutěží, Sony World Potography Awards, zveřejnila první vybrané příspěvky z nového ročníku. A opět jde o úžasné fotky, odpovídající tomu, že je toto klání často přirovnáváno k fotografické obdobě filmových Oscarů. Navíc nejde o záběry plné násilí, zmaru a krvavých scén, ale o fotografie, na které se příjemně dívá.

Momentálně ještě probíhá období, ve kterém se fotografové mohou přihlašovat do soutěže. Uzávěrky jednotlivých kategorií jsou od konce listopadu do konce ledna příštího roku. Součástí je i česká národní cena (National Award Czech Republic, do které jsou automaticky zařazeni všichni čeští autoři, kteří poslali své fotky do kategorie Open (jednotlivé snímky, mohou se účastnit amatérští i profesionální fotografové). 

Soutěž National Award Czech Republic byla zahájena v roce 2012 a jejím vítězem se v roce 2018 stal Martin Stranka s fotografií Until You Wake Up, snímkem bílého jelena přicházejícího k převrácenému autu v zasněžené krajině. Stranka ke svému ocenění uvedl: "Je mi ctí, že jsem byl vybrán Světovou fotografickou organizací v soutěži Sony World Photography Awards. Stále je to o tom, být sám sebou, milovaný jen někým a nepochopený všemi ostatními. To je klíč k úspěchu."

Pořadatelé také oznámili složení poroty 

Porota soutěže Sony World Photography Awards bývá tradičně složena z předních světových fotografů a odborníků z muzeí, médií a nakladatelství.

Mike Trow, předseda soutěže profesionálů pro rok 2019, radí účastníkům: "Co je na soutěži Sony World Photography Awards tak vzrušující, je spektrum témat a globální dosah vybraných příběhů a fotografií. Účastníkům bych chtěl poradit, aby si pečlivě vybrali svou kategorii a věřili svému příběhu. Ukažte, jak vidíte svět a vyhýbejte se klišé. Fotografické techniky a styly jsou čím dál tím víc dobrodružné a dynamické, takže je nezbytné mít i špičkovou technickou úroveň. Abyste naši odbornou porotu oslovili, musíte nabídnout vaši nejlepší práci a také ukázat, že umíte své dílo upravit, tak, aby bylo ucelené, dynamické a krásné."

Uzávěrky pro Sony World Photography Awards 2019 jsou:

  • 30. listopadu 2018 (13.00 GMT) - soutěž pro studenty
    4. ledna 2019 (13.00 GMT) - soutěže Open, Youth a National Award
    11. ledna 2019 (13.00 GMT) - soutěž profesionálů
 

Právě se děje

Aktualizováno před 2 hodinami

Summit EU se shodl na dosažení klimatické neutrality do roku 2050

Lídři zemí Evropské unie se dnes po dlouhém vyjednávání shodli, že EU bude do poloviny století klimaticky neutrální. Informoval o tom předseda Evropské rady Charles Michel. Podle informací ČTK obsahují závěry zmínku o jaderné energii jako součásti energetického mixu, kterou prosazovalo Česko. Dočasnou výjimku si podle diplomatických zdrojů vyjednalo Polsko.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Summit projednal víceletý rozpočet EU, shodu nenašel

Evropští lídři ve čtvrtek na bruselském summitu projednali návrh příštího víceletého rozpočtu Evropské unie. K textu předloženému finským předsednictvím má většina unijních zemí připomínky a k jednání se chtějí vrátit počátkem příštího roku. Podle informací ČTK uvažuje předseda Evropské rady Charles Michel o svolání mimořádného summitu na únor.

Prezidenti a premiéři se k otázce rozpočtu na období 2021 až 2027 dostali po neúspěšném podvečerním vyjednávání o klimatických závazcích. Na stole měli návrh, který již po zveřejnění sklidil kritiku od Evropské komise i většiny členských států. Finský text počítá s celkovým objemem rozpočtu ve výši 1,07 procenta hrubého národního důchodu (HND) EU. Zatímco komisi, která navrhovala 1,11 procenta, se nelíbí snížení celkového objemu rozpočtu, státy střední a jižní Evropy jsou rozladěny zejména poklesem peněz pro strukturální fondy. Západoevropské země pak namítají, že by se měl rozpočet i vzhledem k odchodu Británie jako čistého plátce snížit až na jedno procento.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Lídři EU se shodli na prodloužení sankcí vůči Rusku

Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie se dnes jednomyslně shodli na půlročním prodloužení hospodářských sankcí vůči Rusku. Oznámil to mluvčí předsedy Evropské rady Barend Leyts. Podle unijních lídrů Moskva stále nedodržuje mírové dohody z Minsku, které se týkají východu Ukrajiny ovládaného od roku 2014 separatisty a jejichž naplnění je podmínkou pro zrušení postihů.

Německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Emmanuel Macron informovali své kolegy o výsledcích pondělní pařížské vrcholné schůzky. Takzvaná normandská čtyřka tvořená ještě ruským prezidentem Vladimirem Putinem a jeho ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským se v Paříži nedokázala shodnout na ukončení konfliktu na východě Ukrajiny. V oblasti Donbasu za více než pět let bojů mezi vojsky prozápadní vlády v Kyjevě a separatisty podporovanými Kremlem zemřelo na 13 000 lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy