24 fotek pro hezčí den. Podívejte se, jak fotí špičkoví fotografové z celého světa

24 fotek pro hezčí den. Podívejte se, jak fotí špičkoví fotografové z celého světa
Donald Yip (Austrálie): Žraločí hlava. Snímek byl pořízen u jezera Bled ve Slovinsku. Kategorie Open - Travel
Aleksandr Reshnia (Rusko): Ranní světlo. Kategorie Open - Travel.
Pang Xiao Zhong (Čína): Karavana. Kategorie Open - Landscape.
Hasan Torabi: Iránská žena v tradičním oděvu. Kategorie Open - Portraiture.
Foto: Zarni Myo Win, Sony World Photography Awards 2019
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
8. 10. 2018 7:50
Jedna z nejprestižnějších světových fotosoutěží, Sony World Potography Awards, zveřejnila první vybrané příspěvky z nového ročníku. A opět jde o úžasné fotky, odpovídající tomu, že je toto klání často přirovnáváno k fotografické obdobě filmových Oscarů. Navíc nejde o záběry plné násilí, zmaru a krvavých scén, ale o fotografie, na které se příjemně dívá.

Momentálně ještě probíhá období, ve kterém se fotografové mohou přihlašovat do soutěže. Uzávěrky jednotlivých kategorií jsou od konce listopadu do konce ledna příštího roku. Součástí je i česká národní cena (National Award Czech Republic, do které jsou automaticky zařazeni všichni čeští autoři, kteří poslali své fotky do kategorie Open (jednotlivé snímky, mohou se účastnit amatérští i profesionální fotografové). 

Soutěž National Award Czech Republic byla zahájena v roce 2012 a jejím vítězem se v roce 2018 stal Martin Stranka s fotografií Until You Wake Up, snímkem bílého jelena přicházejícího k převrácenému autu v zasněžené krajině. Stranka ke svému ocenění uvedl: "Je mi ctí, že jsem byl vybrán Světovou fotografickou organizací v soutěži Sony World Photography Awards. Stále je to o tom, být sám sebou, milovaný jen někým a nepochopený všemi ostatními. To je klíč k úspěchu."

Pořadatelé také oznámili složení poroty 

Porota soutěže Sony World Photography Awards bývá tradičně složena z předních světových fotografů a odborníků z muzeí, médií a nakladatelství.

Mike Trow, předseda soutěže profesionálů pro rok 2019, radí účastníkům: "Co je na soutěži Sony World Photography Awards tak vzrušující, je spektrum témat a globální dosah vybraných příběhů a fotografií. Účastníkům bych chtěl poradit, aby si pečlivě vybrali svou kategorii a věřili svému příběhu. Ukažte, jak vidíte svět a vyhýbejte se klišé. Fotografické techniky a styly jsou čím dál tím víc dobrodružné a dynamické, takže je nezbytné mít i špičkovou technickou úroveň. Abyste naši odbornou porotu oslovili, musíte nabídnout vaši nejlepší práci a také ukázat, že umíte své dílo upravit, tak, aby bylo ucelené, dynamické a krásné."

Uzávěrky pro Sony World Photography Awards 2019 jsou:

  • 30. listopadu 2018 (13.00 GMT) - soutěž pro studenty
    4. ledna 2019 (13.00 GMT) - soutěže Open, Youth a National Award
    11. ledna 2019 (13.00 GMT) - soutěž profesionálů
 

Právě se děje

před 6 hodinami

Colorado hlásí druhý případ hokejisty nakaženého koronavirem

V kádru hokejistů Colorada Avalanche se objevil druhý případ hráče nakaženého novým typem koronaviru. Klub jméno nezveřejnil, pouze oznámil, že hráč je v domácí izolaci. V NHL se ví dohromady o čtyřech případech, další dva pocházejí z týmu Ottawy.

Klub z Denveru v prohlášení uvedl, že všichni, kdo přišli s hráčem do blízkého kontaktu, byli informováni a zůstávají v karanténě, kterou dříve nařídilo vedení ligy. Žádný další hokejista ani člen realizačního týmu podle klubu nevykazuje příznaky nemoci COVID-19.

Ve čtvrtek vedení Colorada, v němž působí i brankář Pavel Francouz a útočník Martin Kaut, oznámilo první případ nákazy. Nejmenovaný hráč se podle klubu už zcela zotavil.

NHL je přerušená od 12. března, do konce základní části v té době zbývaly zhruba tři týdny. Nyní jsou v karanténě všichni hráči NHL zatím do 6. dubna. Ve Spojených státech amerických počet nakažených koronavirem už přesáhl 100.000 a jsou nejvíce zasaženou zemí na světě.

Další zprávy