Tak fotí držitelé fotografických Oscarů. Královnou fotografie pro rok 2018 je Alys Tomlinsonová

Titulní snímek galerie je z vítězné série Alys Tomlinsonové Ex-voto.
Vítěz kategorie Krajina: Luca Locatelli (Itálie), Bílé zlato. Soubor zachycuje lomy, kde se těží mramor.
Vítěz kategorie Kreativní fotografie: Florian Ruiz (Francie), Bílá kontaminace. Soubor odráží japonskou krajinu zamořenou radioaktivitou.
Problémy dnešní doby: Fredrik Lerneryd (Švédsko), Balet ve slumu. Fotograf se zaměřil na baletní školy, které učí tančit děti z afrických slumů.
Vítěz kategorie Sport: Balazs Gardi (Maďarsko), Buzkaši. Soubor zachycuje tradiční afghánský sport.
Foto: Sony World Photography Awards
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
20. 4. 2018 7:25
Největší prestižní fotografická soutěž světa, často přirovnávaná k fotografickým Oscarům, zná své letošní vítěze v kategorii profesionálů. Titul fotografa roku získala Alys Tomlinsonová za sérii Ex-voto, zaměřenou na nejrůznější podoby křesťanské víry. Podívejte se v galerii, jak fotí nejlepší fotografové světa.

V noci na pátek vyhlásila World Photography Organisation jména celkových vítězů v kategorii profesionálů. Fotografem roku se stala Alys Tomlinsonová, která na snímcích zachytila křesťanské věřící, jejich poutní místa a podoby víry. Její série Ex-voto vyhrála také v podkategorii Objev. Porota na její práci ocenila skvělé provedení, technickou dokonalost a citlivé zachycení fotografovaného tématu. 

Fotografa roku vybírala porota z deseti kandidátů, jimiž byli vítězové jednotlivých podkategorií v části soutěže určené profesionálům. Ti soutěží se soubory několika snímků, zatímco v kategorii Open, která byla vyhlášena již dříve, se hodnotí jednotlivé fotografie.

Vítězné práce jsou nyní k vidění na velké výstavě v londýnském Sommerset House. Jak jsme již informovali, cenu za celoživotní přínos fotografii na slavnostním ceremoniálu převzala německá fotografka Candida Höferová. Celkovým vítězem kategorie Open se stal Veselin Atanasov z Bulharska.

Soutěž Sony World Photography Awards se těší ohromnému zájmu profesionálních i amatérských fotografů z celého světa. Ti do ní letos zaslali rekordních 320 tisíc snímků. 

Soutěž probíhá pod záštitou společnosti Sony, to však neznamená, že by si pořadatelé diktovali značku fotoaparátu, kterým smějí být snímky pořízeny. Jde o naprosto otevřené fotografické klání, kde porota hodnotí zaslané fotografie anonymně, jen na základě obrazové kvality a příběhu, který snímek vypráví.

Rozdíl mezi Sony World Photography Awards a soutěží World Press Photo je v tom, že ta prvně jmenovaná má širší záběr. Neorientuje se jen na novinářskou a reportážní fotografii, ale na všechny fotografické žánry, včetně zátiší, krajiny a různých pokusů, které balancují kdesi mezi fotografií a grafikou.

Přehled vítězů v kategorii Professional 

 • Fotografka roku: Alys Tomlinsonová
 • Architektura: Gianmaria Gava (Itálie), Budovy
 • Krajina: Luca Locatelli (Itálie), Bílé zlato
 • Kreativní fotografie: Florian Ruiz (Francie), Bílá kontaminace 
 • Události & zprávy: Mohd Samsul Mohd Said (Malajsie), Život s uprchlíky
 • Objev: Alys Tomlinsonová, (Velká Británie), Ex-Voto
 • Příroda a wildlife: Roselena Ramistellaová (Itálie), Hluboká země
 • Portrét: Tom Oldham (Velká Británie), Poslední z jazzové generace Crooners
 • Problémy dnešní doby: Fredrik Lerneryd (Švédsko), Balet ve slumu
 • Sport: Balazs Gardi (Madažsko), Buzkaši
 • Zátiší:  Edgar Martins (Portugalsko), Monology smrti
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy