Proleťte se nad Vltavou. Nejlepší letecké snímky od pramenů až k soutoku s Labem

Foto: Tomáš Vocelka
Foto
15. 10. 2018 7:00
Jak se mění řeka Vltava od pramenů na Šumavě až po soutok s Labem u Mělníka? Ukazují to snímky z letecké expedice, která sledovala tok řeky tak spjaté s českou státností. Společně s pilotem Jiřím Prušou z Flying Revue jsme Vltavu nafotografovali ve třech etapách. Nyní přinášíme výběr snímků, který ukazuje celou řeku najednou.

O výstavě

Báječný svět létání

V Křížové chodbě pražského Karolina až do 21. října probíhá výstava leteckých fotografií z expedic pilota Jiřího Pruši z časopisu Flying Revue a Tomáše Vocelky z Aktuálně.cz. Uvidíte tam i část snímků z projektu Vltava z výšky, který vznikl ve spolupráci Flying Revue a Aktuálně.cz.

Jednotlivé galerie, zobrazující horní tok Vltavy, část od Orlíku po Prahu a úsek od Prahy po Mělník, jste již mohli na Aktuálně.cz vidět. Rozhodli jsme se při příležitosti výstavy zpracovat výběr snímků, díky kterému se s námi můžete "proletět" nad Vltavou od pramenů až po soutok.

Na výstavě Báječný svět létání v Karolinu můžete vidět kromě zhruba dvaceti vybraných leteckých fotografií z Česka i více než sto snímků Jiřího Pruši z leteckých expedic po celém světě. Mimo jiné na nich najdete i takové unikáty, jako jsou dva obří dopravní boeingy, které si kdysi schoval v africké poušti irácký diktátor Saddám Husajn.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Boeing kvůli počasí opět odložil zkušební let letounu 777X

Americká strojírenská společnost Boeing v pátek stejně jako ve čtvrtek odložila zkušební let svého širokotrupého letounu 777X kvůli špatnému počasí. Oznámila to firma. Dodala, že se o let znovu pokusí v sobotu v 19:00 SEČ.

Zkušební let stroje 777X se měl původně uskutečnit již loni v létě, Boeing ho ale odložil a zdůvodnil to problémy s křídly, softwarem a dodávkami motorů firmy General Electric.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 3 hodinami

Kvůli silným bouřím a záplavám na Madagaskaru zemřelo 21 lidí

Silné bouře, které postihly severozápad Madagaskaru, si od neděle vyžádaly 21 mrtvých. Dalších 20 lidí se pohřešuje, uvedly dnes madagaskarské úřady. Prudký déšť, který na ostrově způsobil záplavy a sesuvy půdy, zasáhl téměř 90 000 lidí. Část země má narušenou infrastrukturu a hrozí nedostatek jídla, píše AFP.

Rozvodněná řeka například v městečku Mitsinjo smetla 24 lidí, z nich čtyři byli nalezeni mrtví, zbývajících 18 se pohřešuje. Ve 120 kilometrů vzdálené vesnici Tsaramandroso přišli o život rovněž čtyři lidé. Dalších devět lidí zemřelo ve městě Maevatanana, většina z nich v těžební oblasti.

Deště také poničily části dvou hlavních silnic, které spojují severozápad země se zbytkem ostrova, a odřízly tak několik vesnic. Voda na jednom místě odnesla zhruba 700 metrů dlouhý úsek silnice.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Představitelé EU i britský premiér Johnson podepsali brexitovou dohodu

Představitelé Evropské unie a Spojeného království dnes splnili jeden z posledních formálních požadavků před odchodem Británie z EU: Brusel i Londýn podepsali brexitovou "rozvodovou" dohodu, která by po ratifikaci Evropským parlamentem měla za týden ukončit spojení Spojeného království s unijní "sedmadvacítkou", informovala agentura AFP.

Dohodu nejprve za EU podepsala předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a předseda Evropské rady Charles Michel. Následně byl dokument odeslán do Londýna, kde jej podpisem stvrdil britský premiér Boris Johnson.

Europarlament bude o ratifikaci dohody hlasovat 29. ledna. Opustit EU by Británie měla po 47 letech členství o půlnoci 31. ledna.

Zdroj: ČTK
Další zprávy