Krásy a jizvy polabské krajiny. 38 leteckých fotek od zámků až po obří sklady aut

Ve fotogalerii si můžete prohlédnout z výšky polabskou krajinu mezi Mělníkem a Pardubicemi.
Kromě památek však v krajině najdete i řadu jizev - jako třeba tuto pískovnu poblíž Ovčár.
Polabí je samozřejmě také úrodná zemědělská oblast. Ale pojďme už se na následujících snímcích vydat nad Labe tak, jak jsme ho viděli z letadla - pěkně popořadě, od Mělníka po Pardubice.
A jsou zde také jasné známky toho, že žijeme v zemi, která vsadila na masovou výrobu aut (sklad kolínské automobilky TPCA).
Řepkové pole. Jeden zástupce za desítky jiných, které jsme po cestě viděli rozeseté kolem Labe.
Foto: Tomáš Vocelka
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
Aktualizováno 21. 8. 2020 18:34
Jaké je Polabí mezi Mělníkem a Pardubicemi? Krásné, řeknou ti, kteří si vzpomenou na lázně v Poděbradech, gotický chrám v Kolíně nebo na zámek v Pardubicích. Industriální, řeknou ti, kterým se vybaví neratovická Spolana, elektrárna v Chvaleticích nebo nekonečná parkoviště kolem automobilky TPCA. Společně s Flying Revue jsme se vydali kraj kolem Labe proletět a nafotografovat.

Loňská společná letecká expedice Aktuálně.cz a Flying Revue chtěla především ukázat krásy České republiky. Spolu s pilotem Jiřím Prušou jsme nafotografovali z výšky celou Vltavu a Berounku a před prázdninami jsme se vydali nad Labe.

Magazín Flying Revue

Flying Revue - logo
  • Flying Revue je nejčtenější letecký časopis v Česku a na Slovensku.
  • Portál FlyingRevue.cz denně přináší aktuality ze světa všeobecného i dopravního letectví.
  • Naleznete zde také reportáže, videa a fotografie z unikátních leteckých expedic do všech koutů světa.
  • Aktuálně.cz a Flying Revue společně připravují fotogalerie zachycující krásná místa české krajiny.

První labská etapa na podzim 2018 zachytila část toku od česko-německé hranice po Mělník. Ve druhé jsme se v zimě 2019 vydali nad prameny Labe v Krkonoších a sledovali řeku až do Vrchlabí. A třetí etapu jsme absolvovali na začátku léta 2019 - vedla od Mělníka po Pardubice.

Jaká byla tato etapa naším pohledem? Překvapivě pestrá a zajímavá. Pod letadlem se střídala slavná historická místa, jako je třeba kostel sv. Václava ve Staré Boleslavi, rodiště krále Jiřího z Poděbrad nebo středověký kolínský chrám, na němž pracoval slavný Petr Parléř.

Mezi těmito perlami jsme pak naráželi na krajinu zjizvenou nesčetnými pískovnami, velkými průmyslovými areály a nekonečnými plochami s novými auty, která teprve čekají na své majitele. A objevili jsme dokonce i nefalšovaný vrak velké říční lodi, potopený ve starém nefunkčním zdymadle u Mělníka.

Snažili jsme se tento náš dojem vtěsnat i do fotogalerie, kterou najdete u tohoto článku. 

Přečtěte si, jak létání s fotografem vnímá pilot a v čem je složité 

Pilot Jiří Pruša v článku na webu Flying Revue popisuje minulou etapu, během níž jsme fotografovali prameny Labe a Krkonoše.

Krkonoše pohledem Jiřího Pruši

Jiří Pruša
 

Právě se děje

před 4 hodinami

Zaorálkův odhad: Muzea a galerie otevřou v půlce února, kina a divadla v březnu

Pokud se epidemická situace v Česku bude zlepšovat, muzea a galerie by mohly otevřít v polovině února, kina a divadla pak nejdřív v půlce března. V pondělním pořadu Události, komentáře České televize to řekl ministr kultury Lubomír Zaorálek z ČSSD.

Vláda ve středu představí upravený protiepidemický systém známý pod zkratkou PES. V pátém stupni nově umožní zprovoznit výdejní okénka pro knihovny, sdělil ministr. Ve čtvrtém stupni se teoreticky otevře šance pro hudbu či divadlo, avšak maximálně pro 20 procent kapacity hlediště a ne více než 300 lidí, kteří budou muset mít respirátory a prokázat se negativním testem. "Bude to pro mimořádné akce," naznačil Zaorálek. Fungování v takto omezeném režimu uplynulé dny kritizovali ředitelé pražského Národního divadla či ostravského Národního divadla moravskoslezského, podle nich se za těchto okolností nevyplatí hrát.

Zaorálek tomu v Událostech, komentářích přitakal, když řekl, že tato opatření jsou pro běžný provoz příliš tvrdá. Podle něj by se tak koncerty a divadla mohly ve větší míře vrátit až po přechodu Česka do třetího stupně protiepidemického systému. "Tam by byla možnost jít bez negativních testů, bylo by to pouze s respirátory, a tam se otevře šance pro 30 procent diváků. První šance pro divadla a kina tak svitne v tom třetím stupni, což bude při pozitivním vývoji epidemie nejdříve v polovině března," odhaduje ministr kultury.

před 5 hodinami

Getafe vstřelilo v Bilbau rekordně rychlý gól, ale utrpělo debakl

Fotbalisté Getafe sice skórovali v Bilbau už v 18. sekundě a vstřelili svůj nejrychlejší gól ve španělské lize v historii, z Baskicka ale nakonec odjeli s debaklem 1:5. Athletic se po vysokém vítězství posunul z třináctého místa tabulky na deváté, na třinácté místo kleslo Getafe.

Hosté šli do vedení hned z první akce zápasu díky hlavičce Marca Cucurelly. Už ve 13. minutě však podobně zblízka, ale akrobaticky nohou, srovnal Raúl García. Athletic skóre otočil pět minut po přestávce díky hlavičce Yeraye Álvareze a pojišťovací trefu přidal po hodině hry také hlavou opět García. Další dvě branky domácí vstřelili v závěrečné čtvrthodině.

Španělská fotbalová liga - 20. kolo:

Bilbao - Getafe 5:1 (12. a 61. R. García, 50. Álvarez, 75. Berenguer, 82. De Marcos - 1. Cucurella).

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Zemřel designér a keramik Václav Šerák

Ve věku 89 let zemřel designér a sochař Václav Šerák. Byl autorem mnoha keramických plastik a designérem výrobků několika keramických závodů. Svůj monumentální expresivní styl uplatnil také v architektuře nebo při tvorbě plastik z ledu a sněhu. O jeho sobotním úmrtí v pondělí informovala kurátorka Dita Hálová, která mu roku 2014 v pražském Uměleckoprůmyslovém museu připravila retrospektivní výstavu.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Hvězdou týdne v NHL je díky pěti gólům Toffoli

Hvězdou týdne v NHL byl vyhlášen útočník Tyler Toffoli z Montrealu. Osmadvacetiletý Kanaďan byl ve sledovaném období nejlepším střelcem soutěže s pěti góly ze čtyř zápasů, během nichž si připsal celkově osm bodů.

Toffoli pomohl Canadiens stát se teprve druhým týmem v historii NHL, jenž získal alespoň bod v prvních šesti utkáních sezony. Montreal je navíc všechny odehrál na ledě soupeře.

Druhou hvězdou byl vyhlášen veterán Joe Pavelski. Šestatřicetiletý centr dovedl Dallas ke dvěma vítězstvím v úvodních dvou zápasech sezony sedmi body za tři góly a čtyři asistence, v obou případech navíc vstřelil vítězné branky.

Jako třetí byl oceněn brankář John Gibson z Anaheimu, který minulý týden zlikvidoval 95 z 99 střel. Ve třech utkáních měl průměr 1,33 inkasované branky na zápas a úspěšnost zásahů 96 procent.

Zdroj: ČTK
Další zprávy