Krásy a jizvy polabské krajiny. 38 leteckých fotek od zámků až po obří sklady aut

Ve fotogalerii si můžete prohlédnout z výšky polabskou krajinu mezi Mělníkem a Pardubicemi.
Kromě památek však v krajině najdete i řadu jizev - jako třeba tuto pískovnu poblíž Ovčár.
Polabí je samozřejmě také úrodná zemědělská oblast. Ale pojďme už se na následujících snímcích vydat nad Labe tak, jak jsme ho viděli z letadla - pěkně popořadě, od Mělníka po Pardubice.
A jsou zde také jasné známky toho, že žijeme v zemi, která vsadila na masovou výrobu aut (sklad kolínské automobilky TPCA).
Řepkové pole. Jeden zástupce za desítky jiných, které jsme po cestě viděli rozeseté kolem Labe.
Foto: Tomáš Vocelka
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
Aktualizováno 21. 8. 2020 18:34
Jaké je Polabí mezi Mělníkem a Pardubicemi? Krásné, řeknou ti, kteří si vzpomenou na lázně v Poděbradech, gotický chrám v Kolíně nebo na zámek v Pardubicích. Industriální, řeknou ti, kterým se vybaví neratovická Spolana, elektrárna v Chvaleticích nebo nekonečná parkoviště kolem automobilky TPCA. Společně s Flying Revue jsme se vydali kraj kolem Labe proletět a nafotografovat.

Loňská společná letecká expedice Aktuálně.cz a Flying Revue chtěla především ukázat krásy České republiky. Spolu s pilotem Jiřím Prušou jsme nafotografovali z výšky celou Vltavu a Berounku a před prázdninami jsme se vydali nad Labe.

Magazín Flying Revue

Flying Revue - logo
  • Flying Revue je nejčtenější letecký časopis v Česku a na Slovensku.
  • Portál FlyingRevue.cz denně přináší aktuality ze světa všeobecného i dopravního letectví.
  • Naleznete zde také reportáže, videa a fotografie z unikátních leteckých expedic do všech koutů světa.
  • Aktuálně.cz a Flying Revue společně připravují fotogalerie zachycující krásná místa české krajiny.

První labská etapa na podzim 2018 zachytila část toku od česko-německé hranice po Mělník. Ve druhé jsme se v zimě 2019 vydali nad prameny Labe v Krkonoších a sledovali řeku až do Vrchlabí. A třetí etapu jsme absolvovali na začátku léta 2019 - vedla od Mělníka po Pardubice.

Jaká byla tato etapa naším pohledem? Překvapivě pestrá a zajímavá. Pod letadlem se střídala slavná historická místa, jako je třeba kostel sv. Václava ve Staré Boleslavi, rodiště krále Jiřího z Poděbrad nebo středověký kolínský chrám, na němž pracoval slavný Petr Parléř.

Mezi těmito perlami jsme pak naráželi na krajinu zjizvenou nesčetnými pískovnami, velkými průmyslovými areály a nekonečnými plochami s novými auty, která teprve čekají na své majitele. A objevili jsme dokonce i nefalšovaný vrak velké říční lodi, potopený ve starém nefunkčním zdymadle u Mělníka.

Snažili jsme se tento náš dojem vtěsnat i do fotogalerie, kterou najdete u tohoto článku. 

Přečtěte si, jak létání s fotografem vnímá pilot a v čem je složité 

Pilot Jiří Pruša v článku na webu Flying Revue popisuje minulou etapu, během níž jsme fotografovali prameny Labe a Krkonoše.

Krkonoše pohledem Jiřího Pruši

Jiří Pruša
 

Právě se děje

před 23 minutami

Průzkum: Volby by vyhrálo ANO, Šlachtova Přísaha přeskočila ČSSD i komunisty

Sněmovní volby by podle Medianu v červenci vyhrálo ANO, drží 26 procent. Druhá je koalice Spolu s 21,5 procent, předstihla Piráty se STAN, kteří mají 20 procent. Šlachtovo hnutí Přísaha je v červenci podle Medianu s podporou 6,5 pct na 5. místě před KSČM a ČSSD, která je těsně pod hranicí vstupu do Sněmovny.

Zdroj: ČTK
před 37 minutami

V Británii zatkli kvůli rasistickým urážkám fotbalistů po finále ME 11 lidí

Jedenáct lidí zatkla britská policie během vyšetřování rasistických útoků na anglické fotbalisty na internetu po finále mistrovství Evropy. Terčem urážek se stali hráči tmavé pleti Marcus Rashford, Jadon Sancho a Bukayo Saka, kteří v zápase s Itálií neuspěli v penaltovém rozstřelu. Anglie kvůli tomu finálové utkání ve Wembley prohrála.

Policie nyní oznámila, že 207 příspěvků na sociálních sítích vyhodnotila jako spáchání trestného činu. Pocházely z 34 účtů v Británii a 123 ze zahraničí. Jedenáct majitelů britských účtů bylo zatčeno, zahraniční případy předala příslušným úřadům v jednotlivých zemích.

"Lidé se domnívají, že se mohou schovat za profil na sociálních sítích a zveřejňovat takové odporné komentáře. Musí si to rozmyslet. Máme vyšetřovatele, kteří vyhledávají urážlivé komentáře v souvislosti se zápasem, a pokud půjde o trestný čin, budou jejich autoři zatčeni," uvedl policejní důstojník Mark Roberts. Příspěvky z dalších účtů se ještě vyšetřují.

Zdroj: ČTK
před 59 minutami

Nejvyšší soud v Brazílii nařídil vyšetřování Bolsonara, prezident reagoval pohrůžkou

Soudce nejvyššího brazilského soudu nařídil ve středu vyšetřování prezidenta země Jaira Bolsonara kvůli jeho výrokům o tom, že brazilský volební systém je náchylný k podvodům. Soudce tak rozhodl na základě žádosti nejvyššího volebního soudu, který zahájení vyšetřování hlavy států oznámil v pondělí. Informovala o tom agentura AFP.

Vyšetřování se bude soustředit především na více než dvouhodinové vystoupení prezidenta, přenášené živě minulý týden na Facebooku, během něhož prezident bez předložení důkazů tvrdil, že brazilský elektronický hlasovací mechanismus otevírá prostor volebním podvodům. Krajně pravicový lídr také silně kritizoval několik soudců nejvyššího soudu.

Bolsonaro na zprávu reagoval pohrůžkou, že by jeho odpověď na vyšetřování mohla překročit rámec ústavy. "Tohle vyšetřování není v mezích ústavy, takže protilék na to také není v mezích ústavy," prohlásil podle agentury Reuters bez dalšího upřesnění na sociálních sítích.

Zdroj: ČTK
Další zprávy