Sport, akty i letecké snímky. Jizerská padesátka očima šesti českých fotografů

Sport, akty i letecké snímky. Jizerská padesátka očima šesti českých fotografů
Lukáš Dvořák není reportér ani konceptualista, do širšího povědomí se dostal jako módní fotograf a také díky portrétním aktům. Na jeho snímcích se neobjevuje sníh nebo závodníci, ale jen krásná dívka, kterou zachytil se starými lyžemi.
Jeho snímky jsou poctou všem závodníkům, profesionálům i amatérům.
... a pokaždé najdeme něco, co jsme si předtím neuvědomili.
Předměty jsou fotografovány s chladným odstupem, jako muzejní exponáty, a přesto vzbuzují silné emoce.
Foto: Tomáš Vocelka, RAUL! 2020
ČTK Foto, ČTK
29. 1. 2021 16:30
Šest známých českých fotografů spojilo své síly v rámci uměleckého projektu, který zachycuje různé podoby slavného lyžařského závodu Jizerská 50. Nyní je výsledek jejich práce k vidění ve výpravné knize a na výstavě v pražské Leica Gallery (ta je ovšem momentálně dostupná jen díky virtuální prohlídce). Mezi autory výstavy je i Tomáš Vocelka z Aktuálně.cz.

Za projektem Jizerská 50 - Viděna šesti stojí Marek Tesař z agentury RAUL!, který se rozhodl propojit sport s uměním. "Navázali jsme na aktivity, které započaly již v roce 2017," vysvětluje.

"Tehdy jsme k výročí 50. ročníku Jizerské padesátky uskutečnili výstavu Skol!!! ve výstavní síni Mánes. V minulém roce jsme si připomněli 50. výročí od tragické horolezecké Expedice Peru 1970. U této příležitosti vznikla publikace fotografií s názvem Jizerská 50 - Viděna šesti a následně i stejnojmenná výstava, která potvrzuje smysluplnost projektu Sport&Art představující umění v jeho nejrůznějších podobách," konstatoval Tesař.

Na právě zahájené výstavě v Leica Gallery, která je nyní dostupná prostřednictvím virtuální prohlídky, jsou k vidění snímky Jana Šibíka (reportáž), Markéty Navrátilové (sportovní fotografie), Jiřího Langpaula (portrét), Daniela Huštáka (konceptuální fotografie), Lukáše Dvořáka (akty) a Tomáše Vocelky (letecká fotografie). "Každý z nich přináší originální pohled na určitý aspekt závodu a nechává nahlédnout do zákulisí daleko hlouběji, než by se na první pohled mohlo zdát," uvedl Marek Tesař.

Virtuální prohlídku výstavy si můžete prohlédnout zde

Jizerská 50 | Viděna šesti: snímky z výstavy fotografií v pražské Leica Gallery, leden 2021
Jizerská 50 | Viděna šesti: snímky z výstavy fotografií v pražské Leica Gallery, leden 2021 | Foto: RAUL! 2020

"Spojení světa sportu se světem umění je výborná myšlenka a jsem za ni moc ráda," řekla k zahájení výstavy ředitelka pražské Leica Gallery Míla Dubská. "Ve fotografiích, které budou během letošního ledna a února k vidění na výstavě v naší galerii, budou mít návštěvníci možnost navnímat tento sportovní fenomén v téměř šedesáti černobílých i barevných fotografiích plných emocí, dynamiky, bolesti i krásy. To všechno dohromady je totiž Jizerská padesátka", konstatuje Dubská. Věří přitom, že kromě virtuální návštěvy bude snad výstava časem přístupná i pro normální prohlídku -  snad to vývoj epidemie a vládní opatření dovolí.

Všichni zmínění fotografové se do projektu zapojili během loňského 53. ročníku závodu, který byl bohužel jednou z posledních masových sportovních akcí před propuknutím pandemie. Výsledná kniha a výstava jsou mimo jiné myšleny i jako pocta k 50. výročí tragické Expedice Peru 1970, které jsme si připomněli během Jizerské padesátky v roce 2020. (Československou horolezeckou expedici v Peru v roce 1970 zasáhla lavina uvolněná zemětřesením z vrcholu Huascaránu a tragicky zahynulo čtrnáct jejích členů).

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Spojené státy rozšířily sankce proti Kubě

Nově na sankční seznam zařadily tamní policejní síly a jejich velení. Podle agentury AP chce administrativa prezidenta Bidena zvýšit tlak na kubánské vedení poté, co Havana začátkem měsíce násilně potlačila největší protivládní demonstrace v zemi za posledních více než 25 let.

Další zprávy