Jizerská padesátka z výšky. Unikátní letecké snímky legendárního závodu

Jizerská padesátka z výšky. Unikátní letecké snímky legendárního závodu
Z letadla to vypadá pohádkově.
Je odstartováno.
Lyžaři stoupají do vyšších poloh Jizerských hor a stromy začínají být krásně ojíněné.
Celkem se tří závodních dnů zúčastnilo přes osm tisíc lidí.
Foto: Tomáš Vocelka
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
12. 2. 2020 6:06
Jizerská padesátka byla letos výjimečná. Napřed se čekalo, jestli vůbec bude sníh. Pak přijel rekordní počet účastníků, do tří závodních dnů se jich přihlásilo přes osm tisíc, včetně bývalého olympijského vítěze Pettera Northuga z Norska. My jsme nad trať vyrazili v letadle, abychom zachytili krásu tohoto legendárního závodu, který letos oslavil už 53. ročník.

S leteckým fotografováním Jizerské padesátky to letos vypadalo podobně jako se sněhem. V pátek jsme s pilotem Jiřím Prušou z Flying Revue odstartovali z Příbrami, abychom z kabiny jeho expedičního Dynamicu WT9 nafotografovali první závodní den, ale těsně před Libercem nás zastavily mraky, které se válely nízko nad zemí. Vrátili jsme se bez jediné fotky.

Po pravdě, předpověď nevypadala dobře ani na další den. V sobotu ráno jsme  letěli jiným letadlem a s jiným pilotem, protože Jiří měl na ten den jiný program. Cessna tentokráte vzlétla z Mladé Boleslavi a opět nás zastavily mraky. V Bedřichově právě startoval závod na 25 kilometrů a my se vraceli zpět zase s nepořízenou.

Situace se však zhruba půl hodiny po přistání zázračně zlepšila, stejně jako se to stalo se sněhem před Jizerskou padesátkou. (Napřed to vypadalo, že se pojede jen na zkrácené trati, pak ale těsně před závodem napadl.) A tak jsme mohli z Mladé Boleslavi odstartovat znovu, tentokráte už s vědomím, že se nad Bedřichovem vyjasnilo. Ještě jsme stihli druhou půlku pětadvacítky.

V neděli, v den hlavního závodu, už bylo nádherně a nad tratí jsme kroužili opět s Jiřím Prušou z Flying Revue. Vznikly tak unikátní letecké snímky 53. ročníku Jizerské padesátky, který měl letos navíc podle pořadatelů rekordní účast. Do tří závodních dnů se totiž přihlásilo 8141 lyžařů, včetně dvojnásobného olympijského vítěze, Nora Pettera Northuga.

Pojďte se s námi podívat nad trať, do nádherně zasněžených Jizerských hor.

Magazín Flying Revue

Flying Revue - logo
  • Flying Revue je nejčtenější letecký časopis v Česku a na Slovensku.
  • Portál FlyingRevue.cz denně přináší aktuality ze světa všeobecného i dopravního letectví.
  • Naleznete zde také reportáže, videa a fotografie z unikátních leteckých expedic do všech koutů světa.
  • Aktuálně.cz a Flying Revue společně připravují fotogalerie zachycující krásná místa české krajiny.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 minutami

Rusko stálo za smrtí Litviněnka v Británii, oznámil evropský soud

Rusko podle Evropského soudu pro lidská práva stálo za smrtí zběhlého ruského agenta Litviněnka v Británii v roce 2006. Byl otráven plutoniem.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Růst minimální mzdy příští rok na 18 tisíc korun je mimo debatu, uvedla Schillerová k návrhu ČSSD

Návrh koaliční ČSSD na zvýšení minimální mzdy z nynějších 15 200 na 18 000 korun je mimo debatu. Na úterní snídani s podnikateli to uvedla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Podle ní by tako výrazný nárůst byl problémem především pro malé a střední podniky kvůli nárůstu zaručených mezd, které jsou na minimální mzdu navázány.

"Minimální mzda za naší vlády rostla. Ona sama o sobě není problém. Máme maximálně 150 000 lidí, kteří berou minimální mzdu. Pak ale máme osm stupňů zaručených mezd. Ty velké firmy si s tím poradí, ale pro ty malé a střední firmy to problém je. Růst o 18,4 procenta, jak navrhuje ČSSD, je mimo debatu," řekla ministryně. Otázkou podle ní je, zda premiér Andrej Babiš (ANO) nerozhodne přenechat debatu o růstu minimální mzdy až nové vládě. Babiš už v pondělí uvedl, že by to bylo nejlepší.

Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) navrhuje, aby se nejnižší výdělek zvedl od ledna z nynějších 15 200 na 18 000 korun, tedy zhruba o 18 procent. V pondělí uvedla, že na 18 000 korunách trvá. Odbory to podporují. Zaměstnavatelé jsou proti. Navrhovali navýšení o 500 korun, tedy o inflaci. V pondělí na jednání tripartity částku posunuli na 550 korun. Poukazovali na to, že se zvláště malé a střední podniky dosud nevzpamatovaly z dopadů koronavirové epidemie. Schillerová zmínila už dřív možnost přidání o 1000 korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy