Malebné Česko z výšky. Nejlepší letecké fotky hradů, řek, hor i obřích skladů

Malebné Česko z výšky. Nejlepší letecké fotky hradů, řek, hor i obřích skladů
Letní krajina na Mělnicku
Přehrada Klíčava u Lán
Uměle vytvořené tokaniště tetřívků, Krkonoše
Depo pražského metra, Hostivař
Foto: Tomáš Vocelka
Foto
Aktualizováno 20. 12. 2020 19:41
Už tři roky se fotograf Aktuálně Tomáš Vocelka a pilot Jiří Pruša z Flying Revue vydávají na letecké expedice, aby zaznamenali krásy i jizvy české krajiny. Nyní jejich práci ocenil fotografický magazín Fotoguru.cz, kde získali cenu za fotografický nápad roku. Ve fotogalerii se můžete podívat na to nejlepší z projektu Česko z výšky.

Magazín Fotoguru.cz, vydávaný celkovým vítězem Czech Press Photo 2004 Janem Rybářem, v závěru roku tradičně oceňuje několik českých fotografů. Letos se do jeho výběru dostal i fotograf Tomáš Vocelka z Aktuálně.cz, a to díky projektu Česko z výšky, na kterém spolupracuje s expedičním pilotem Jiřím Prušou z magazínu Flying Revue

Společně s nimi magazín Fotoguru ocenil například Davida Neffa z MF DNES za portréty sester po těžkých službách na koronavirové jednotce ARO, Libora Fojtíka za dlouhodobý fotografický projekt o českém trampingu nebo Romana Vondrouše z ČTK na sportovní fotografie z dostihů. Kompletní přehled ocenění Fotoguru roku 2020 si můžete prohlédnout na stránkách magazínu Fotoguru.cz.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Požár na Říčansku mohl kontaminovat vodu v Lítožském rybníce, platí v něm zákaz koupání

V Lítožnickém rybníce v pražské Dubči a v Říčanském potoce byl v úterý vyhlášen zákaz koupání a rybolovu. Voda může být kontaminovaná po požáru skladovací haly v Uhříněvsi. Na Ttwitteru o tom dnes vpodvečer informovali pražští hasiči. Požár uhasili v úterý odpoledne.

V Lítožnickém rybníce v Praze 10 a v Říčanském potoce, který rybníkem protéká, by mohla být závadná voda z čističky odpadních vod. Byl proto vydán zákaz koupání, odebírání vody a lovu ryb v této oblasti. Na místě jsou chemici, uvedli pražští hasiči.

Hala s drogistickým zbožím v Uhříněvsi začala hořet v neděli odpoledne. Plameny se hasičům podařilo dostat pod kontrolu zhruba po dvou hodinách. Dnes dopoledne byla na místě ještě jedna jednotka, která vyhledávala a dohašovala skrytá ohniska.

Vodu použitou při hašení, která měla zvýšené pH, hasiči nejprve nechávali odtéct kanalizací do nedaleké čističky odpadních vod. Ta ale nedokázala zpracovat všechnu kontaminovanou vodu, a i když hasiči s přečerpáváním přestali, část přetekla do Říčanského potoka. Na problém podle mluvčího pražských hasičů Martina Kavky upozornil úhyn několika ryb.

Zdroj: ČTK
Další zprávy