Malebné Česko z výšky. Nejlepší letecké fotky hradů, řek, hor i obřích skladů

Malebné Česko z výšky. Nejlepší letecké fotky hradů, řek, hor i obřích skladů
Letní krajina na Mělnicku
Přehrada Klíčava u Lán
Uměle vytvořené tokaniště tetřívků, Krkonoše
Depo pražského metra, Hostivař
Foto: Tomáš Vocelka
Foto
Aktualizováno 20. 12. 2020 19:41
Už tři roky se fotograf Aktuálně Tomáš Vocelka a pilot Jiří Pruša z Flying Revue vydávají na letecké expedice, aby zaznamenali krásy i jizvy české krajiny. Nyní jejich práci ocenil fotografický magazín Fotoguru.cz, kde získali cenu za fotografický nápad roku. Ve fotogalerii se můžete podívat na to nejlepší z projektu Česko z výšky.

Magazín Fotoguru.cz, vydávaný celkovým vítězem Czech Press Photo 2004 Janem Rybářem, v závěru roku tradičně oceňuje několik českých fotografů. Letos se do jeho výběru dostal i fotograf Tomáš Vocelka z Aktuálně.cz, a to díky projektu Česko z výšky, na kterém spolupracuje s expedičním pilotem Jiřím Prušou z magazínu Flying Revue

Společně s nimi magazín Fotoguru ocenil například Davida Neffa z MF DNES za portréty sester po těžkých službách na koronavirové jednotce ARO, Libora Fojtíka za dlouhodobý fotografický projekt o českém trampingu nebo Romana Vondrouše z ČTK na sportovní fotografie z dostihů. Kompletní přehled ocenění Fotoguru roku 2020 si můžete prohlédnout na stránkách magazínu Fotoguru.cz.

 

Právě se děje

před 40 minutami

Hanzlíčkovou dělila od olympiády jediná výhra

Jediné vítězství dělilo zápasnici Adélu Hanzlíčkovou od postupu na olympijské hry do Tokia. Bronzová medailistka z dubnového mistrovství Evropy prohrála na světové kvalifikaci v Sofii v semifinále váhové kategorie do 68 kilogramů s domácí Bulharkou Mimi Christovovou.

Sedmadvacetiletá česká reprezentantka v prvním kole položila na lopatky Mexičanku Ambar Garnicaovou, stejným způsobem si pak poradila také s Irinou Ringaciovou z Moldavska. Ve čtvrtfinále na ni nestačila ani Litevka Danute Domikaityteová.

V rozhodujícím utkání ale Hanzlíčková, jediná zástupkyně českého zápasu na minulých OH v Riu de Janeiro, nestačila na loňskou mistryni Evropy z nižší kategorie do 65 kg. Christovová ji porazila desetibodovým rozdílem a postup do finále jí zároveň vynesl olympijskou účast.

před 1 hodinou

Skotská národní strana je blízko vítězství ve volbách do parlamentu, většinu nemá jistou

Skotská národní strana (SNP), která usiluje o nezávislost na Británii, je na cestě k jasnému vítězství ve volbách do parlamentu v Edinburghu. Podle analytiků ale zřejmě nezíská většinu křesel, která by jí umožnila prosadit plán na uspořádání nového referenda o samostatnosti v roce 2023. Sčítání hlasů ze čtvrtečních voleb zatím postupuje pomalu a konečné výsledky se čekají nejdříve v sobotu.

Volební komise zatím určily obsazení 42 z celkem 129 poslaneckých míst ve skotském parlamentu, 35 z nich připadne SNP. K získání většiny je potřeba 65 křesel. Svůj mandát pohodlně obhájila šéfka SNP a skotská první ministryně Nicola Sturgeonová, která v Glasgow porazila labouristu Anase Sarwara.

Předpovídat konečné výsledky je zatím velice složité, protože ve Skotsku se volí velmi komplikovaným způsobem. Větší část poslanců určí vítězství v některém ze 73 volebních obvodů, zbylých 56 zákonodárců je voleno poměrným volebním systémem v osmi regionech. Každý volič má dva hlasy - prvním volí poslance ve svém volebním obvodu a druhým volí sedmičlennou kandidátku politické strany ve svém regionu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy