Koronavirové Čechy z výšky. Letadla odstavená na Ruzyni, prázdná nádraží i hřiště

Koronavirové Čechy z výšky. Letadla odstavená na Ruzyni, prázdná nádraží i hřiště
Ruzyňské terminály. Obvykle tady během dne bývá velký provoz, právě tudy cestující nastupují do letadel. V době koronavirové nákazy je tam však pusto a prázdno.
Náměstí v Příbrami. Stojí tam auta, ale kde jsou lidé? Při podrobném zkoumání fotky v plné velikosti jsou na celé ploše tři chodci plus dvě krátké fronty před obchody.
Nádraží v Berouně je podobně pusté jako Letiště Václava Havla v Praze. Když jsme nad ním přelétali, nebylo nikde ani živáčka.
Ještě jednou pohled na autobusové nádraží ve Slaném.
Foto: Tomáš Vocelka
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
Aktualizováno 19. 4. 2020 11:16
Na mnoha místech v Česku se kvůli koronaviru zastavil život. Je to vidět na unikátních leteckých fotografiích z přeletu ruzyňského letiště a několika měst v blízkosti Prahy. Na ploše letiště je pusto až na řady zaparkovaných letadel, která nemohou do vzduchu. Podobně to vypadá i na nádražích, prázdná jsou i náměstí.

Aktuálně.cz se společně s pilotem Jiřím Prušou z magazínu Flying Revue vydalo nad Letiště Václava Havla na pražské Ruzyni, aby zdokumetovalo dopady koronavirové krize. Na ploše stojí desítky zaparkovaných dopravních letadel s logy Smartwings, Travel Servicu a Ryanairu, které momentálně nemohou létat, protože jsou zavřené hranice. 

Na ploše před terminály, kde bývá za normální situace velmi rušno, je zcela pusto. (Obvykle se tam přistavují letadla před odletem, nakládají se do nich zavazadla a lidé do nich nastupují tubusy vedoucími z terminálů.) 

Podle pohledu z kabiny malého sportovního letadla Češi dodržují nařízení, aby se drželi doma. Prázdně vypadala železniční i autobusová nádraží ve městech v blízkém okolí Prahy, velmi málo lidí bylo také na náměstích a v ulicích měst.

Podívejte se na sférické video z přeletu Ruzyně:

Přelet nad letištěm v Ruzyni pohledem sférické 360° kamery | Video: Jiří Pruša, Flying Revue

Magazín Flying Revue

  • Flying Revue je nejčtenější letecký časopis v Česku a na Slovensku.
  • Portál FlyingRevue.cz denně přináší aktuality ze světa všeobecného i dopravního letectví.
  • Naleznete zde také reportáže, videa a fotografie z unikátních leteckých expedic do všech koutů světa.
  • Aktuálně.cz a Flying Revue společně připravují fotogalerie zachycující krásná místa české krajiny.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 5 minutami

Debata byla konstruktivní, nikoli nepřátelská hodnotí Putin summit s Bidenem

V Ženevě skončilo jednání amerického prezidenta Joea Bidena a jeho ruského protějšku Vladimira Putina, jehož se účastnily rozšířené delegace obou stran, Oznámil to Bílý dům, podle něhož jde zároveň o konec dnešního americko-ruského summitu. Nyní se čekají tiskové konference, oba státníci by měli předstoupit před novináře každý zvlášť. 

Ruský prezident Vladimir Putin po skončení summitu na tiskové konferenci oznámil, že se dohodl se svým americkým protějškem Joem Bidenem na návratu ruského velvyslance do Washingtonu a amerického ambasadora do Moskvy. Tón jednání s šéfem Bílého domu označil za konstruktivní, nikoli nepřátelský.

Oba velvyslanci byli začátkem roku povoláni ke konzultacím v důsledku rostoucího napětí ve vztazích mezi USA a Ruskem. "Vracejí se na místo své služby. Kdy se tak stane, je ryze technickou otázkou," prohlásil Putina.

Oba velvyslanci, ruský Anatolij Antonov a americký John Sullivan, se podle agentury TASS účastnili dnešní druhé části americko-ruského summitu, ve které se k prezidentům připojily jejich delegace.

Šéf Kremlu dále oznámil, že Moskva a Washington zahájí jednání o možných změnách nedávno prodloužené smlouvy Nový START o kontrole jaderných zbraní.

Konzultace podle něj obě země zahájí také na téma kybernetické bezpečnosti. V této souvislosti Putin prohlásil, že "největší počet kybernetických útoků na světě pochází z prostoru Spojených států". Washington naopak dlouhodobě z hackerských útoků proti USA viní Rusko.

Putin také řekl, že dnešní jednání s Bidenem nebylo poznamenáno nepřátelstvím a že oba hlavní protagonisté vyjadřovali touhu pochopit stanoviska toho druhého.

Rozhovory v ženevské vile La Grange trvaly zhruba 3,5 hodiny. Biden poté místo schůzky opustil a před novináře by měl ještě dnes předstoupit samostatně.

Zdroj: ČTK
před 12 minutami

Pyrotechnika na sportovních utkáních bude zakázaná, fanoušky přijde draho

Fanoušci, kteří během sportovních utkání používají pyrotechniku, by nově mohli být potrestáni pokutou až do 100 000 korun a zákazem vstupu na stadiony. Počítá s tím přestupková novela, kterou ve středu sněmovna poslala do závěrečného kola schvalování.

Novela, kterou vláda předložila dolní komoře už koncem předminulého roku, má také zjednodušit agendu spojenou s přestupky a zlepšit součinnost úřadů při ochraně dětí před domácím násilím. Zavádí pravidla šetrného výslechu svědka mladšího 15 let a informační povinnost správního orgánu vůči orgánu sociálně-právní ochrany dětí v případě, že byl přestupek vykazující znaky užití násilí v rodině nebo v partnerském vztahu spáchán na dítěti nebo před dítětem.

S pokutami od 10 000 korun do 50 000 korun a až 100 000 korun v případě opakovaného přestupku počítá novela za použití pyrotechniky při sportovních utkáních, a to i mimo místo zápasu. Pachatelům má hrozit i zákaz vstupu na stadiony. Aby měly správní úřady možnost kontroly recidivy, navrhují autoři návrhu nový typ přestupku zapisovat do rejstříku trestů.

V praxi bude prokazování tohoto přestupku podle návrhu obdobné jako u trestné činnosti spjaté s projevy diváckého násilí, které se nemusí přímo vázat na místo sportovní akce, ale na souvislost s návštěvou sportovní akce. "Podmínkou spáchání tohoto přestupku přitom nemusí být to, že se fanoušek chce sportovního utkání skutečně zúčastnit a být na stadionu přímo přítomen," uvádí. Postižitelní by měli být podle autorů návrhu i ti, kteří se cíleně vyhýbají hromadným přesunům, aby je nemohla sledovat policie.

Zdroj: ČTK
Další zprávy