Velkolepé fotky posledních rájů na Zemi. Slavná Genesis fotografa Salgada je v Praze

Foto: Sebastiao Salgado
Foto
31. 5. 2017 9:16
Jedna z nejúchvatnějších a vizuálně nejatraktivnějších fotografických výstav posledních let míří k českému publiku. Až do poloviny září budou moci návštěvníci Letohrádku královny Anny na Pražském hradě zhlédnout Genesis fotografa Sebastiãa Salgada.

Sebastião Salgado (73) je hvězdou světové humanistické fotografie. Na projektu Genesis pracoval dlouhých sedm let (2004 až 2011). Tvoří jej téměř 240 velkolepých černobílých fotografií divoké přírody, moře a domorodého obyvatelstva žijícího v zapomenutých koutech naší planety. V Praze jsou k vidění od pátku 2. června.

"Genesis je hledání světa takového, jaký byl, vyvíjel se a existoval po tisíciletí, než se moderní život zrychlil a začal se distancovat od samotné podstaty našeho bytí," říká kurátorka výstavy a fotografova manželka Lélia Wanick Salgado.

"Je to cesta za krajinou, mořem, zvířaty a národy, kterým se doposud podařilo uniknout vlivu dnešní civilizace. A je to svědectví o tom, že na naší planetě stále můžeme objevit odlehlé a rozsáhlé oblasti, kde příroda vládne ve svém tichém a nedotčeném majestátu," vysvětluje kurátorka. Podle ní je soubor Genesis potřeba chápat jako hold křehké planetě, kterou máme všichni povinnost chránit. 

Salgadovi se podařilo zachytit majestátní obrazy arktických a pouštních pustin, tropických pralesů kypících životem, mořských i suchozemských divokých zvířat. Výstava je rozdělena do pěti okruhů podle geografických oblastí, kde vznikaly: Chráněná území, jih planety, Afrika, Amazonie a Severní území.

Výstava Genesis procestovala ty nejprestižnější galerie v New Yorku, Berlíně, Londýně, Paříži, Moskvě, Barceloně, Stockholmu, Torontu či Miláně a mnoha dalších světových metropolích. Do České republiky se dostala díky úsilí České federace fotografického umění.

O autorovi

Sebastião Salgado je jeden z nejznámějších brazilských i světových fotografů. Již od svých fotografických začátků v roce 1973 se věnoval velkým projektům, díky jejichž neuvěřitelně odvážnému, nekompromisnímu a vizuálně dokonalému zpracování se stal opravdovou osobností mezi fotografy. Dokumentoval život domorodců v Latinské Americe, Afričanů postižených hladomorem nebo celosvětovou migraci. Konzumem zhýčkaným vyspělým zemím ukázal, že v takových oblastech světa, jako je Rwanda, Brazílie, Nigérie či Bosna, lidský život naprosto ztrácí hodnotu.

Narodil se 8. února 1944 v Minas Gerais v Brazílii. Vystudoval ekonomii v Sao Paulu a v roce 1969 emigroval do Paříže. V roce 1973 pak začal pracovat jako fotograf. Postupně pracoval pro agentury Sygma a Gamma a byl členem sdružení Magnum Photos. Za svoji činnost získal více než 50 mezinárodních ocenění. V roce 1994 založil vlastní agenturu Amazonas Images. Salgado se věnuje převážně vlastním dlouhodobým sociálním projektům. Jeho zatím šest vydaných autorských publikací patří k vrcholům humanistického dokumentu.

O výstavě

GENESIS Sebastião Salgado

Datum výstavy: 2. 6. až 17. 9. 2017
Místo: Letohrádek královny Anny (Belveder) na Pražském hradě
Otevírací doba: 10.00 až 18.00

 

Právě se děje

Další zprávy