Po štěněcí epizodě, během níž se Dášeňka stala slavnou, se ještě dají najít stopy, které prozrazují její další osudy. Ví se, že ji Karel Čapek nejprve daroval spisovateli Vladislavu Vančurovi. "V jeho zbraslavské vile však zůstala pouhé dva týdny. Pak ji Vančurovi vrátili. Dášeňka prý byla nezvladatelná," říká Jiří Koliš v podcastu.
"Poslední hřích spáchala, když byla po nějaké předchozí nepřístojnosti vysazena za trest na střechu Vančurovy kůlny. Dášeňka se za to pomstila - střechu prý téměř celou rozhrabala a rozkousala," uvádí se v jedné z fotografických pověstí, které Koliš shrnul v knižní trilogii Staré pověsti fotografické.
Pobyt Dášeňky u Vančurových potvrzuje i dobová vzpomínka Olgy Scheinpflugové. "Nejhoršího povstalce a největšího anarchistu Dášeňku dostal spisovatel Vladislav Vančura. Ale psík byl tak nezkrotný a nábytkužravý, že mu začas usoužený Čapek musil najít méně zaměstnané a přísnější pěstouny," napsala.
Potom malou psí čertici dostal jeden z Čapkových sousedů na pražských Vinohradech, ale vydržela u něj ještě kratší dobu než u Vančurů. Následně ji od Karla Čapka dostal literární historik a kritik Josef Fischer. Ani on ale nezvládl její svéráznou foxteriérskou náturu. Dál už se stopy začínají ztrácet. "Víme jen to, že snad skončila na nějaké hájence," říká Jiří Koliš.
Podcast se věnuje nejen osudu malé Dášeňky, ale také fotografování Karla Čapka, jehož snímky za první republiky s oblibou tiskly tehdejší časopisy, zvláště pak Pestrý týden.
Jiří Koliš: Staré pověsti fotografické I až III
Trilogie, celkem přes než 600 stran textu shrnujících formou samostatných "pověstí" zajímavé příběhy z historie fotografie. Vydalo nakladatelství Petit - Jiří Koliš v roce 2023. Trilogie vyšla v malém nákladu a není v běžné knižní distribuci. Prodává se pouze jako celek a je dostupná zde: (skolachuze.cz/index.php?produkt=493)