Dnes běžný život, už brzy retro. Svět objektivem českých street fotografů

Dnes běžný život, už brzy retro. Svět objektivem českých street fotografů
Pouliční fotografie má velký význam, protože pro budoucí generace zaznamenává opravdový život tak, jak ho dnes prožívá každý z nás. V Česku ji významně reprezentuje skupina Street Report, která sdružuje více než 2800 fotografů - od těch profesionálních až po ryzí amatéry. Její zakladatel Jan Jirkovský vybral 35 fotografií z uplynulého roku reprezentujících to nejlepší, co ve skupině vzniklo. Autorkou tohoto snímku je Veronika Heklová.
Autor snímku: Petr Doubrava
Autor snímku: Jiří Cvrk
Autorka snímku: Hana Pešková
Foto: Jiří Šneider, Street Report 2023
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
9. 2. 2024 9:31
Říká se, že pouliční fotograf musí mít hlavně dobré oko a pohodlné boty. Členové českého Street Reportu dobré oko určitě mají (o jejich botách žádné informace nemáme). Zakladatel této velké fotografické skupiny Jan Jirkovský vybral 35 fotografií z uplynulého roku reprezentujících to nejlepší, co její členové vytvořili.

Pouliční fotografie má velký význam, protože pro budoucí generace zaznamenává opravdový život tak, jak ho dnes prožívá každý z nás. V Česku ji významně reprezentuje skupina Street Report, která sdružuje více než 2800 fotografů - od těch profesionálních až po ryzí amatéry.

Ve skupině se setkávají různé odnože pouliční fotografie: dokumentární, reportážní i umělecká. "Je určena jak pokročilým, tak i začínajícím fotografům, kterým je žánr street fotografie známý, chtějí se v něm dále rozvíjet a rádi se v tomto směru zapojí do diskusí nad vlastními publikovanými snímky, ale i nad tvorbou ostatních členů," říká Jan Jirkovský - zakladatel skupiny a letošní vítěz Czech Press Photo v kategorii Umění a kultura.

Základem práce Street Reportu je stejnojmenná facebooková skupina. Její členové se však během roku scházejí osobně na společných setkáních. "Cílem je vytvářet ve skupině příjemné prostředí. Dlouhodobě si zakládáme na slušnosti a korektnosti členů. Chceme, aby se zde setkávali lidé, které spojuje stejný zájem a vzájemně se díky společné diskusi něco naučili," konstatuje Jirkovský a dodává, že začínajícím fotografům skupina nabízí pomoc v rozvoji jejich dovedností pod vedením fotografů s více zkušenostmi.

 

Právě se děje

Další zprávy