Nejlepší fotografové živé přírody představí v Czech Photo Centre snímky ze všech kontinentů světa

Nejlepší fotografové živé přírody představí v Czech Photo Centre snímky ze všech kontinentů světa
Výstava je členěna podle kontinentů. Severní Ameriku zastupují například snímky Petra Bambouska.
Evropa, Dan Materna
Asie, Rostislav Stach
Afrika, Michal Krause
Foto: Ondřej Prosický, Czech Photo Centre
vot
29. 3. 2017 15:18
Nejlepší čeští fotografové, kteří se věnují živé přírodě, budou od 4. dubna do 14. května vystavovat v galerii Czech Photo Centre. Mezi autory výstavy Czech Nature Photo jsou držitelé celé řady domácích i zahraničních ocenění - Petr Bambousek, Michal Krause, Dan Materna, Ondřej Prosický, Rostislav Stach a Václav Šilha.

"Ve spojení s prestižní soutěží Czech Press Photo, kterou organizujeme, sdružujeme i nejlepší české a slovenské fotografy přírody. Jsme přesvědčeni, že o přírodu je nutné pečovat. Proto chceme dlouhodobě dělat vše pro to, aby si lidé již od svého dětství uvědomovali, že jsou součástí přírody, aby byli seznámeni s jejími krásami a mohli si k ní vytvořit silně pozitivní vztah," říká k projektu Czech Nature Photo Veronika Souralová, ředitelka soutěže Czech Press Photo a současně i šéfka Czech Photo Centre.

Všichni autoři, kteří se na jaře v Czech Photo Centre na zhruba 60 snímcích představují, jsou držiteli mnoha ocenění ve světových soutěžích i v rámci soutěže Czech Press Photo. Dan Materna je autorem snímku, který získal titul Fotografie roku 2007. Petr Bambousek se stal zase finalistou soutěže Wildlife Photographer of the Year 2015. Jeho fotografie byla při propagaci této soutěže k vidění ve všech koutech Londýna. 

Krásu a rozmanitost živé přírody tak v Nových Butovicích představí práce šestice českých fotografů, kteří procestovali celý svět. A právě tato myšlenka je základním konceptem výstavy Czech Nature Photo. Prostřednictvím fotografií bude možné nahlédnout na každý kontinent naší planety.

Za pestrostí živé přírody, kterou fotografie prezentují, nijak nezaostává ani různorodost přístupů a motivů, které jednotliví autoři volí. Dan Materna představuje český les a především jeho krále - jeleny.

K tomuto tématu má velmi blízko i Rostislav Stach, který fotografoval snad vše, co u nás doma běhá a létá, ale také si zamiloval nespoutanou krásu přírody Severní Ameriky, kam se pravidelně vrací.

Dobrodružná povaha zavedla Václava Šilhu s fotoaparátem nejdřív do Afriky a posléze na všechny ostatní kontinenty - díky tomu můžeme i my spatřit nehostinnou, ale přesto (nebo právě proto) fascinující přírodu Antarktidy, Jižní Georgie a Jižních Sandwichových ostrovů.

Ledové pláně z opačné strany zeměkoule zase přitahují Ondřeje Prosického, který se v posledních letech opakovaně vydává do arktických oblastí dokumentovat život ledních medvědů. Stejně doma je ovšem i v tropech, jak ostatně dokazují i vystavené fotografie.

Petr Bambousek zase zaznamenává již řadu let - ale přitom stále jinak a pokaždé novými způsoby - pestrost života v pralesích Asie nebo Střední a Jižní Ameriky.

Michal Krause zase často vyráží za zvířaty do tropů nebo na chladný sever.

Po celou dobu výstavy bude Czech Photo Centre žít přírodou. Součástí doprovodného programu budou komentované prohlídky pro školy, autorské čtení z knih o přírodě pro děti a série autorských prezentací pro veřejnost:

10. dubna Václav Šilha: Antarktida - k branám ráje
20. dubna Ondřej Prosický: Medvědi lední na Špicberkách
4. května Petr Bambousek: Příběhy fotografií
11. května Rostislav Stach: Fotolovy na Aljašce

Zároveň se zahájením výstavy Czech Nature Photo bude vyhlášena stejnojmenná nová soutěž, která bude odvozena z dlouholeté tradice renomované soutěže Czech Press Photo. Soutěž Czech Nature Photo osloví nejlepší české fotografy, kteří se zaměřují na fotografování přírody.

Výstava se koná pod záštitou ministra zemědělství, spolupořadatelem je Národní zemědělské muzeum, hlavními partnery Lesy ČR a společnost Olympus.

Kde Czech Photo Centre, Praha - Nové Butovice
Kdy od úterý 4. dubna do neděle 14. května 2017
Otevřeno út-pá 11-18 hod., víkendy 10-18 hod.
Vstupné základní 50 Kč, snížené 25 Kč

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 5 minutami

Někdo začal střílet na permské univerzitě v Rusku, na místě jsou zřejmě mrtví

Neznámý člověk začal střílet v jedné z budov Permské státní univerzitě. Informují o tom ruské tiskové agentury. Podle předběžných zpráv jsou na místě mrtví, oznámila agentura TASS s odvoláním na zdroj z bezpečnostních složek. Někteří studenti se před útočníkem zavřeli v posluchárnách univerzity, další vyskočili z okna, popsal agentuře zdroj.

Zdroj: ČTK
před 38 minutami

Šest lidí se zranilo při nehodě tří aut u obce Gruna na Svitavsku

Šest lidí se zranilo při nehodě tří aut u obce Gruna na Svitavsku na silnici I/35. Jednoho musel vrtulník převézt do nemocnice, řekl mluvčí Zdravotnické záchranné služby Pardubického kraje Aleš Malý. Frekventovaná silnice je kvůli nehodě uzavřena, podle mluvčí krajské policie Dity Holečkové bude uzavřena zřejmě do 12:00.

"Dvě osoby utrpěly středně těžká až těžká zranění. Jedna byla letecky přepravena do Brna, druhou převezla sanita do Fakultní nemocnice v Olomouci," uvedl Malý. Čtyři lidé s lehkými zraněními skončili ve Svitavské nemocnici.

Podle mluvčí krajských hasičů Venduly Horákové se u Gruny srazily dvě dodávky a nákladní automobil. Hasiči museli ze dvou dodávek vyprostit zaklíněné řidiče.

Zdroj: ČTK
před 40 minutami

Spilková zakončila turnaj v Portlandu dvěma ranami pod par a 38. místem

Golfistka Klára Spilková zakončila turnaj v Portlandu nejlepším kolem, zvládla jej s dvěma ranami pod par a dělí se o konečnou 38. příčku. Na letošním okruhu LPGA tak zaznamenala druhé nejlepší umístění, v dubnu na Havaji atakovala elitní desítku a byla dvanáctá. Zkrácený podnik Portland Classic, který o jedno kolo připravilo deštivé počasí, vyhrála světová dvojka Korejka Ko Čin-jong se skóre -11.

Šestadvacetiletá Spilková v Portlandu prošla cutem po předchozích třech nezdarech na elitním okruhu. Na prvním turnaji po olympijských hrách se každým dnem zlepšovala, hrála 75, 74 a v neděli 70 ran. Na závěr měla pět birdie a tři bogey.

O 38. místo se česká golfistka podělila se čtyřmi hráčkami, všechny získaly odměnu 7323 dolarů. Vítězná Ko Čin-jong si odvezla s devátým titulem na LPA Tour i prémii 210.000 dolarů. Za ní se podělily o druhou pozici s výsledkem -7 krajanka I Čong-un a Australanka korejského původu Su Oh.

před 1 hodinou

V zatopeném lomu na Bruntálsku v neděli zemřel jednašedesátiletý potápěč

V zatopeném lomu ve Svobodných Heřmanicích na Bruntálsku v neděli odpoledne zemřel jednašedesátiletý potápěč. Jeho kolegové ho našli ve vodě bez známek života a záchranáři se ho marně pokoušeli oživit. Sdělil to mluvčí moravskoslezské záchranné služby Lukáš Humpl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy