Nejlepší české fotografie přírody. Který z finalistů soutěže Czech Nature Photo vyhraje?

Snímek Igora Mikuly
Křižáci rodu Gasteracantha patří k nejatraktivnějším pavoukům na Borneu. Jejich trnité tělo snadno upoutá pozornost, díky níž lze sledovat, jak si opravují pavučinu po úspěšném lovu. Snímek pořídil Petr Bambousek v Malajsii. (kategorie Bezobratlí).
Dlouhozobka svízelová,  tažný motýl. Snímek pořídil Zdeněk	Sleha v Hrochově Týnci.(kategorie Bezobratlí).
Zmrzlé stromy. Teploty kolem nuly, vítr a nízká oblačnost zanechaly na stromech úžasnou námrazu. Snímek pořídil Jan Bainar v Trojanovicích. (kategorie Český les)
Puštík bělavý ve Stožci. Snímek pořídil Ondřej Prosický. (kategorie Český les)
Foto: Czech Nature Photo
Aktualizováno 22. 6. 2017 20:49
Soutěž Czech Nature Photo, která hodnotí nejlepší snímky živé přírody domácích autorů, vybrala prostřednictvím odborné poroty ze 3140 přihlášených fotografií nominace do sedmi kategorií. Vítězové jednotlivých kategorií a hlavní vítěz budou vyhlášeni v září. Jedenáct z 21 nominovaných snímků si můžete prohlédnout v galerii.

Pilotního ročníku soutěže Czech Nature Photo se zúčastnilo 467 autorů fotografií přírody, kteří více než tři tisíce snímků porotě zasílali od 5. dubna do 14. května. 

Autoři přihlašovali snímky do následujících kategorií: Bezobratlí, České zemědělství a venkov, Český les, Plazi, obojživelníci a podvodní život, Ptáci, Savci a Zvířata v lidské péči. 

Soutěž je určena jak profesionálním, tak pokročilým amatérským fotografům.

Porotu tvoří dlouholetí a uznávaní fotografové živé přírody Michal Krause a Rostislav Stach, kteří již také získali ocenění v soutěži Czech Press Photo. Dalšími členy poroty jsou Veronika Souralová, ředitelka soutěže Czech Press Photo a multižánrového centra Czech Photo Centre, a Miroslav Bobek, ředitel pražské zoo.

"Až takový zájem o Czech Nature Photo nás překvapil. Je vidět, že snímky přírody tvoří silnou stránku domácí fotografie. Není náhodou, že celá řada našich fotografů má dobré jméno také ve světě. V Czech Press Photo často vyhrávaly v kategoriích týkajících se přírody snímky zachycující problémy, ničení životního prostředí, kontrasty mezi divokou přírodou a postupující civilizací. To je v novinářské soutěži správně, rozhodně to však plně nevystihuje podstatu současných fotografií živé přírody," vysvětluje Souralová.

V průběhu léta budou nominované snímky vystaveny v pražské zoo a od 14. srpna do 3. září pak také v prostorech multižánrového Czech Photo Centre, které je u stanice metra Nové Butovice.

V rámci projektu Czech Nature Photo již od 4. dubna do 15. května proběhla výstava prací nejlepších domácích fotografů živé přírody. Mezi autory výstavy byli držitelé celé řady domácích i zahraničních ocenění - Petr Bambousek, Michal Krause, Dan Materna, Ondřej Prosický, Rostislav Stach a Václav Šilha.

"Jarní výstava Czech Nature Photo měla nebývale vysokou návštěvnost. Je vidět, že po kvalitních snímcích přírody je mezi veřejností hlad," dodává Souralová.

Nominované fotografie Czech Nature Photo 2017

Bezobratlí (hmyz, korýši, měkkýši a další) - volně žijící: Petr Bambousek, Jan Pavlíček, Zdeněk Sleha

České zemědělství a venkov: Zdeněk Dvořák, Roman Vondrouš, Rostislav Kyša

Český les: Jan Bainar, Lukáš Veselý, Ondřej Prosický

Plazi, obojživelníci a podvodní život - volně žijící: Rostislav Štefánek, Ondřej Prosický, Petr Bambousek

Ptáci - volně žijící: Jiří Hřebíček, Jiří Vidman, Dušan Vainer

Savci - volně žijící: Stanislav Macík, Igor Mikula, Robert Hlavica

Zvířata v lidské péči: Roman Šimek, Petr Hamerník, Rostislav Štefánek

 

Právě se děje

před 41 minutami

MMF zlepšil výhled růstu globální ekonomiky na příští rok, varoval ale před rozdíly v jednotlivých zemích

Mezinárodní měnový fond (MMF) zlepšil výhled růstu globální ekonomiky na příští rok na 4,9 procenta, zatímco dosud čekal růst o půl procentního bodu nižší. Uvedl to v úterý v aktualizaci svého jarního výhledu. Fond ale varoval, že ekonomika se zotavuje nerovnoměrně, což je podle něj důsledek slabého postupu očkování proti covidu-19 v některých zemích. Výhled na letošní rok měnový fond ponechal beze změn a nadále počítá s šestiprocentním růstem, který do značné míry jen smazává loňský rekordní propad způsobený pandemií.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Brusel schválil státní pomoc 525 milionů eur pro německé aerolinky Condor

Evropská komise (EK) dnes schválila státní pomoc v celkovém objemu 525,3 milionu eur (13,5 miliardy Kč) pro německou leteckou společnost Condor. Pomoc zahrnuje 204,1 milionu eur na náhradu škod souvisejících s šířením koronaviru a dalších 321,2 milionu eur na podporu restrukturalizace podniku, která má obnovit jeho životaschopnost. Komise o tom dnes informovala v tiskové zprávě.

Komise už Condoru dříve schválila státní pomoc v objemu 550 milionů eur. Druhý nejvyšší soud EU však minulý měsíc toto rozhodnutí anuloval kvůli nedostatečnému odůvodnění souhlasu. EK proto nyní učinila nové rozhodnutí založené na dodatečné analýze škod a zohledňující názor soudu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy