Nejlepší české fotografie přírody. Který z finalistů soutěže Czech Nature Photo vyhraje?

Snímek Igora Mikuly
Křižáci rodu Gasteracantha patří k nejatraktivnějším pavoukům na Borneu. Jejich trnité tělo snadno upoutá pozornost, díky níž lze sledovat, jak si opravují pavučinu po úspěšném lovu. Snímek pořídil Petr Bambousek v Malajsii. (kategorie Bezobratlí).
Dlouhozobka svízelová,  tažný motýl. Snímek pořídil Zdeněk	Sleha v Hrochově Týnci.(kategorie Bezobratlí).
Zmrzlé stromy. Teploty kolem nuly, vítr a nízká oblačnost zanechaly na stromech úžasnou námrazu. Snímek pořídil Jan Bainar v Trojanovicích. (kategorie Český les)
Puštík bělavý ve Stožci. Snímek pořídil Ondřej Prosický. (kategorie Český les)
Foto: Czech Nature Photo
Aktualizováno 22. 6. 2017 20:49
Soutěž Czech Nature Photo, která hodnotí nejlepší snímky živé přírody domácích autorů, vybrala prostřednictvím odborné poroty ze 3140 přihlášených fotografií nominace do sedmi kategorií. Vítězové jednotlivých kategorií a hlavní vítěz budou vyhlášeni v září. Jedenáct z 21 nominovaných snímků si můžete prohlédnout v galerii.

Pilotního ročníku soutěže Czech Nature Photo se zúčastnilo 467 autorů fotografií přírody, kteří více než tři tisíce snímků porotě zasílali od 5. dubna do 14. května. 

Autoři přihlašovali snímky do následujících kategorií: Bezobratlí, České zemědělství a venkov, Český les, Plazi, obojživelníci a podvodní život, Ptáci, Savci a Zvířata v lidské péči. 

Soutěž je určena jak profesionálním, tak pokročilým amatérským fotografům.

Porotu tvoří dlouholetí a uznávaní fotografové živé přírody Michal Krause a Rostislav Stach, kteří již také získali ocenění v soutěži Czech Press Photo. Dalšími členy poroty jsou Veronika Souralová, ředitelka soutěže Czech Press Photo a multižánrového centra Czech Photo Centre, a Miroslav Bobek, ředitel pražské zoo.

"Až takový zájem o Czech Nature Photo nás překvapil. Je vidět, že snímky přírody tvoří silnou stránku domácí fotografie. Není náhodou, že celá řada našich fotografů má dobré jméno také ve světě. V Czech Press Photo často vyhrávaly v kategoriích týkajících se přírody snímky zachycující problémy, ničení životního prostředí, kontrasty mezi divokou přírodou a postupující civilizací. To je v novinářské soutěži správně, rozhodně to však plně nevystihuje podstatu současných fotografií živé přírody," vysvětluje Souralová.

V průběhu léta budou nominované snímky vystaveny v pražské zoo a od 14. srpna do 3. září pak také v prostorech multižánrového Czech Photo Centre, které je u stanice metra Nové Butovice.

V rámci projektu Czech Nature Photo již od 4. dubna do 15. května proběhla výstava prací nejlepších domácích fotografů živé přírody. Mezi autory výstavy byli držitelé celé řady domácích i zahraničních ocenění - Petr Bambousek, Michal Krause, Dan Materna, Ondřej Prosický, Rostislav Stach a Václav Šilha.

"Jarní výstava Czech Nature Photo měla nebývale vysokou návštěvnost. Je vidět, že po kvalitních snímcích přírody je mezi veřejností hlad," dodává Souralová.

Nominované fotografie Czech Nature Photo 2017

Bezobratlí (hmyz, korýši, měkkýši a další) - volně žijící: Petr Bambousek, Jan Pavlíček, Zdeněk Sleha

České zemědělství a venkov: Zdeněk Dvořák, Roman Vondrouš, Rostislav Kyša

Český les: Jan Bainar, Lukáš Veselý, Ondřej Prosický

Plazi, obojživelníci a podvodní život - volně žijící: Rostislav Štefánek, Ondřej Prosický, Petr Bambousek

Ptáci - volně žijící: Jiří Hřebíček, Jiří Vidman, Dušan Vainer

Savci - volně žijící: Stanislav Macík, Igor Mikula, Robert Hlavica

Zvířata v lidské péči: Roman Šimek, Petr Hamerník, Rostislav Štefánek

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 20 minutami

Koalice vedená Saúdskou Arábií tvrdí, že v Jemenu zabila nejméně 165 povstalců

Vojenská koalice vedená Saúdskou Arábií v neděli uvedla, že při náletu v Jemenu zabila nejméně 165 povstalců. Koalice a šíitští rebelové známí jako Húsíové svádí boje o město Maríb, které je poslední baštou provládních sil na severu země, uvedla agentura AFP. Povstalci své ztráty obvykle nesdělují a informaci vojenské koalice nekomentovali.

Vojenská koalice tvrdí, že její nálety za posledních 24 hodin zabily 165 povstalců a zničily deset vojenských vozů. Podobnou informaci síly vedené Saúdskou Arábií vydaly i v pátek, kdy tvrdily, že zabily nejméně 156 rebelů a zničily osm vozů. Boje v Maríbu a okolí znepřátelené strany zahájily v únoru, oblast je bohatá na ropu. V posledních dnech si boje vyžádaly v oblasti kolem tisíce mrtvých.

Válka v Jemenu, nejchudší zemi arabského světa, vypukla poté, co se Íránem podporovaní šíitští povstalci v roce 2014 zmocnili hlavního města Saná, odkud vyhnali mezinárodně uznanou vládu prezidenta Abdar Rabbúa Mansúra Hádího. Na její straně se o rok později do boje proti rebelům zapojila mezinárodní vojenská koalice pod vedením Saúdské Arábie. Konflikt bývá často označován za zástupnou válku Saúdské Arábie a Íránu. OSN situaci v Jemenu označuje za nejhorší světovou humanitární krizi.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na jihu Indie zahynulo při povodních nejméně 15 lidí

V jižní Indii o víkendu zemřelo při povodních nejméně 15 lidí. Informovala o tom stanice BBC. Ve dvou okresech indického státu Kérala úřady pohřešují desítky osob a obávají se, že počet obětí ještě výrazně stoupne. Silný déšť a sesuvy půdy odřízly od zbytku světa několik vesnic.

Pršet začalo v postižené oblasti silně už v sobotu. Déšť způsobil přívalové povodně a sesuvy půdy. Na některá místa musely vrtulníky dovézt potravinovou a jinou pomoc. Do záchranných akcí se zapojila také armáda.

Silný déšť dnes podle úřadů v postižených oblastech ustal a místní obyvatelé začali s odstraňováním škod. Ve dvou okresech státu Kérala pokračují pátrací akce, jelikož se tam stále pohřešují desítky lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy