Mobidiář Petra Joska. Tak fotí mobilem jeden z nejlepších českých fotoreportérů

Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
24. 1. 2019 9:08
Petr Josek patří k těm nejlepším českým fotoreportérům. Jeho snímek psa, který během katastrofálních záplav plave ulicí plnou vody, se zařadil k mezi nejznámější české fotografie. Když Petr Josek ukončil kariéru v prestižní agentuře Reuters, focení mu chybělo. A tak fotí mobilem a snímky dává na Instagram. Vznikl tak nejen unikátní fotozápisník - ale také výstava, která je právě k vidění v pražském Czech Photo Centre.

Petr Josek používá Instagram jako svůj obrazový zápisník už více než tři roky. Malému formátu přizpůsobil svůj vizuální styl a většinou dokumentuje běžný život kolem sebe. Jeho fotky mají vždy nápad, vtip nebo zaujmou diváka neobvyklým pohledem. Projevují se tak přesně ony typické znaky, kterými byl Petr Josek známý, když ještě pracoval pro agenturu Reuters.

Na Joskových snímcích, které by se velmi často daly zařadit do žánru označovaného jako street fotografie, je velmi dobře vidět jedna zásadní věc: pro to, aby vznikla dobrá a zajímavá fotka, není potřebná drahá technika za desetitisíce či statisíce korun. Mnohem důležitější je schopnost vidět a zachytit věci neotřelým a nápaditým způsobem. Jinými slovy, jen se potvrzuje známá pravda, že dobrou fotku nedělá fotoaparát, ale fotograf.

Všechny snímky na výstavě Mobidiář, která je k vidění v Czech Photo Centre v Pražských Nových Butovicích do 24. února, jsou vyfotografovány mobilním telefonem.

Autor se k profesi fotoreportéra dostal přes různá zaměstnání - od asistenta kamery a filmové a televizní produkce až po laboranta a fotoreportéra České tiskové kanceláře. Od roku 1990 působil jako fotoreportér agentury Reuters, pro kterou fotografoval dramatické události v Bosně, Chorvatsku, Srbsku, pobaltských republikách a v Albánii, oba převraty v Rusku, život v Iráku těsně po svržení Saddámova diktátorského režimu.

Je držitelem řady novinářských ocenění a také autorem nejznámější Fotografie roku v soutěži Czech Press Photo (je z ročníku 1997). Řadu let také vede porotu této soutěže.

Instagramový zápsiník Petra Joska můžete sledovat zde: instagram.com/petrjosek/

O výstavě

  • Název: Petr Josek - Mobidiář 
  • Trvání výstavy: 18. ledna - 24. února 2019
  • Otevírací hodiny: út - pá: 11 - 18 / so - ne: 10 - 18
  • Vstupné: 80 Kč / 40 Kč
 

Právě se děje

před 33 minutami

Růst průměrné mzdy ve 4. čtvrtletí podle odhadů zpomalil

Průměrná mzda loni ve čtvrtém čtvrtletí zřejmě po zohlednění inflace stoupla o méně než jedno procento. Růst byl tedy nižší než ve třetím čtvrtletí. Někteří analytici ale nevylučují výraznější růst. Nominální růst průměrné mzdy, který nezohledňuje inflaci, analytici odhadují za čtvrté čtvrtletí většinou kolem tří procent. Zároveň ekonomové upozorňují, že v současné situaci ovlivněné pandemií jsou odhady velmi nejisté, mimo jiné i kvůli přístupu firem k vyplácení odměn na konci roku.

Za celý rok 2020 by mohl podle odhadů činit nominální růst průměrné mzdy více než tři procenta, průměrná míra inflace přitom loni byla 3,2 procenta. Data zveřejní Český statistický úřad v pondělí 8. března.

Loni ve třetím čtvrtletí průměrná mzda v Česku meziročně vzrostla o 5,1 procenta na 35 402 korun. Zaměstnanci tak brali o 1716 Kč hrubého více než před rokem. Reálně, tedy při zohlednění inflace, stouply platy o 1,7 procenta.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Rodná čísla budou v občanských průkazech až do roku 2023

Rodná čísla se budou zapisovat do občanských průkazů až do konce roku 2023. Původně neměla být v dokladech vydávaných od příštího roku. Schválila to sněmovna v rámci návrhu zákona, který má usnadnit sdílení informací mezi úřady. Předloha kvůli tomu upravuje na 170 zákonů. Změny nyní posoudí Senát.

Původně měla být rodná čísla v dokladech nahrazena jiným číslem, z něhož by nebylo možné určit věk a pohlaví, už od loňského roku. Sněmovna ale předloni schválila dvouletý odklad tohoto opatření. Odklad navrhla vláda kvůli tomu, že se úřady na změnu nestihly připravit. Norma má také o rok na 1. ledna 2023 odložit ostré spuštění elektronické sbírky zákonů, což navrhnul vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD).

"Obíhat mají data, nikoli lidé," shrnul smysl zákona Hamáček. Návrh má zajistit, aby občané nemuseli státním institucím poskytovat opakovaně stejné informace, což patří mezi cíle zákona o právu občanů na digitální služby.

Změny jsou podle ministerstva vnitra nutné kvůli tomu, že platné předpisy fakticky neumožňují širší sdílení údajů vedených v různých informačních systémech úřadů. V českých zákonech jsou totiž proti běžné zahraniční praxi často uzavřené výčty případů, kdy lze údaje využít. Vláda navrhla proto tyto seznamy zrušit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy