V obýváku s Kazmou, Tonyou Graves a Řezníkem. Fotograf portrétoval známé osobnosti

Zpěvačka Tonya Graves a fotograf Matěj Dereck Hard
Zpěvačka a herečka Tonya Graves
Pasta Oner: výtvarník, průkopník graffiti a scenárista
Kuchařka Kamu (Kamila Rundusová)
Alžběta Jungrová, fotografka
Foto: Tomáš Vocelka
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
18. 1. 2019 8:57
Já jsem se vlastně vůbec fotit nechtěla, přiznala zpěvačka Tonya Graves na vernisáži fotografa Matěje Derecka Harda, který celý rok portrétoval zajímavé pražské osobnosti v jejich bytech. Díky výstavě v Czech Photo Centre teď můžete nahlédnout k lidem, jako je mystifikátor Kazma, tanečník Yemi, raper Řezník nebo moderátorka a blogerka Nikol Moravcová.

Soubor Livi´n vznikl díky vítězství Matěje Derecka Harda v Grantu Prahy na Czech Press Photo 2017. Představuje bydlení zajímavých lidí v Praze. Jedná se zejména o hudebníky, sportovce, vizuální umělce, tanečníky, herce, modelky a mnohé další. 

Grant Prahy je roční tvůrčí stipendium pražského magistrátu, které slouží k zachycení proměn hlavního města. Ocenění na doporučení mezinárodní poroty osobně uděluje pražský primátor. Postupně tak vzniká obsáhlá sbírka souborů fotografií, které dokumentují Prahu a její vývoj. Grant Prahy je hned po ocenění za fotografii roku druhá největší cena v rámci soutěže Czech Press Photo.

"Získat Grant Prahy v rámci Czech Press Phota je podle mne ta největší meta, jaké může umělecký fotograf dosáhnout," řekl Matěj Dereck Hard na středeční vernisáži výstavy. "Na tu první kategorii, to znamená fotografii roku, já dosáhnout nemůžu, protože nefotím dokument," vysvětluje.

"Téměř každý zná Prahu a její krásy, málokomu se však poštěstí vidět krásu Prahy zevnitř. Nahlédnout do krásně zařízených, útulných či neotřelých bytů a nakouknout do soukromí zajímavých, úspěšných a tvůrčích lidi, žijících v našem hlavním městě," konstatovala na vernisáži šéfka soutěže Czech Press Photo Veronika Souralová.

Během roku navštívil fotograf přes osmdesát osobností. "Kolik lidí mě odmítlo? Poměr byl tak šedesát ne, čtyřicet ano, nebo spíš padesát na padesát," vysvětluje autor snímků.

Na výstavě v galerii Czech Photo Centre představuje výběr čtyřiceti velkoformátových zvětšenin. Portréty zbylých osobností běží ve smyčce na velkoplošné televizi. 

Matěj Dereck Hard  se věnuje lifestylové inscenované fotografii, v níž pracuje s příběhy či tématy, které v některých případech kritizují společnost. Své volné tvorbě se začal věnovat během studií a často je označována za fotografický pop-art . Mezi léty 2010 až 2016 byl vydavatelem a hlavním fotografem vizuálního street culture magazínu Are We Batards?! vycházejícího zdarma v tištěné a elektronické podobě.

Matěj Dereck Hard: Livi'n | Video: Tomáš Vocelka

O výstavě

  • Název: Matěj Dereck Hard: Livi'n - Mé pražské bydlení
  • Kde: Czech Photo Centre, Praha - Nové Butovice
  • Trvání výstavy: 17. ledna - 24. února 2019 (každý den kromě pondělí)
  • Otevírací hodiny: út-pá: 11-18 / so-ne: 10-18
  • Vstupné: 80 Kč / 40 Kč (snížené vstupné)
 

Právě se děje

Další zprávy