Czech Press Photo na výstavě v Karolinu slavnostně vstoupilo do 25. ročníku

Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
17. 1. 2019 14:38
Setkáním fotografů, kteří se stali celkovými vítězi jednotlivých ročníků Czech Press Photo, slavnostně odstartoval už 25. rok této prestižní fotografické soutěže. Akce se odehrála v pražském Karolinu, kde je až do konce února k vidění velká retrospektivní výstava To nejlepší z Czech Press Photo.
Video ze setkání fotografů ke 25 letům soutěže Czech Press Photo v Karolinu (omluvte sníženou kvalitu zvuku). | Video: Tomáš Vocelka

Setkání, které se uskutečnilo v úterý 15. ledna, připomnělo, jak soutěž v roce 1995 vznikla. "Vzala jsem si tehdy za vzor soutěž World Press Photo," konstatovala zakladatelka Czech Press Photo Daniela Mrázková. Fotožurnalistika i média obecně jsou podle ní nyní ve velmi složité situaci. "Ale rozhodně jim nezvoní hrana," řekla a zdůraznila, že je prvořadou povinností fotožurnalistů pravdivě informovat a upozorňovat na problémy společnosti. 

Poukázala také na problém současných médií, která od skutečného zpravodajství stále častěji sklouzávají k takzvanému infotainmentu. Ten lidem nabízí zábavu s nádechem zpravodajství, snaha poskytovat přesné a pravdivé informace však pro něj často není prvořadá.

Nynější ředitelka soutěže Veronika Souralová pak na setkání uvedla, že se k 25. výročí chystá řada akcí, které poběží po celý letošní rok. "Výstava To nejlepší z Czech Press Photo je jen začátek," uvedla.

 

Právě se děje

před 15 minutami

Skotsko bude první zemí, která poskytne všem ženám bezplatný přístup k vložkám, tamponům a dalším potřebám pro intimní hygienu. Schválil to parlament

Skotsko bude první zemí, která poskytne všem ženám bezplatný přístup k vložkám, tamponům a dalším potřebám pro intimní hygienu. Příslušný zákon dnes jednomyslně schválil místní parlament, informoval list The Scotsman. Podle odhadů by mělo opatření vyjít na 9,7 milionu liber ročně (285 milionů Kč).

Zdroj: ČTK
Další zprávy