The Best of Czech Press Photo. V Karolinu začíná výstava mapující historii soutěže

V galerii se můžete podívat na vítězné snímky z Czech Press Photo za posledních 24 let.
V roce 1995 získal titul Fotografie roku Jan Šibík se snímkem Rwandského uprchlíka v táboře Kalata.
V roce 1996 nebyl titul Fotografie roku oficiálně udělen. Přesto je za ni považován snímek radujícího se fotbalisty Karla Poborského od Jaroslava Jiřičky.
Jedna z nejoblíbenějších Fotografií roku pochází z roku 1997 a pořídil ji Petr Josek. Povodně dokumentoval v Uherském Hradišti.
V roce 1998 získal ocenění David Neff. Porotu zaujal jeho snímek romské matky, která truchlí nad smrtí dětí. Ty utonuly při záplavách v Jarovicích na východním Slovensku.
Foto: Ibra Ibrahimovič, Czech Press Photo
Foto
18. 12. 2018 14:25
V pražském Karolinu začíná další výstava, která se týká soutěže Czech Press Photo. Zatímco na Staroměstské radnici budou až do konce ledna vystaveny nejlepší snímky z aktuálního ročníku, v Karolinu si mohou fanoušci fotografie od 18. prosince prohlédnout to nejlepší z celé čtyřiadvacetileté historie soutěže.

Výstava The Best of Czech Press Photo vznikla především proto, že v roce 2019 vstupuje tato prestižní novinářská soutěž do svého 25. ročníku.

První akcí, která toto výročí oslaví, je právě výstava v Karolinu, která poběží až do konce února. "Výstava retrospektivně nahlíží na uplynulé dvě dekády objektivem našich předních fotografů, kteří vypráví jedinečné příběhy," vysvětlují pořadatelé z Czech Press Phota.

Výstava The Best of Czech Press Photo bude otevřena každý den od 10:00 do 19:00. Více informací najdete na stránkách Czech Press Phota.

Zároveň stále běží také aktuální výstava vítězných snímků z letošního ročníku na Staroměstské radnici.

 

Právě se děje

před 21 minutami

Stovky lidí v Praze oslavily 300. výročí od blahořečení Jana Nepomuckého

Stovky lidí v Praze oslavily 300. výročí od blahořečení nejznámějšího českého světce a patrona lidí od vody Jana Nepomuckého. Třináctý ročník Svatojánských slavností Navalis se kvůli epidemii i nesouhlasu pražského magistrátu s některými částmi programu konal v zúžené podobě. Byla mše, průvod a koncert, neuskutečnil se například plánovaný přelet letounů nad Karlovým mostem. 

Slavnost začala v podvečer v katedrále svatého Víta na Pražském hradě mší, kterou sloužil kardinál Dominik Duka. Zdůraznil statečnost Jana Nepomuckého, tato vlastnost je podle Duky potřeba i na cestě ze současné koronavirové krize. Po mši se vydal průvod na Karlův most směrem ke kostelu křižovníků na Starém Městě. Cestou mu přihlížely stovky lidí a turistů, kteří byli často bez roušek.

Ve stejné době se na půl hodiny rozezněly zvony z kostelů zasvěcených svatému Janu Nepomuckému. K akci se podle pořadatelů připojily zvony po celém světě. Mělo jich být nejméně 300, tedy počet připomínající letošní výročí světce.

Program zakončil tradičně koncert na hladině Vltavy, který ještě jednou připomenul roli zvonů při letošních slavnostech symfonií s názvem Svatojánské zvony. Pro letošní ročník ji složil skladatel, dirigent a držitel Českého lva Kryštof Marek. Koncert nebyl ozvučen, a to podle pořadatelů i kvůli zvýšené hladině Vltavy, kvůli které magistrát vyhlásil první stupeň povodňové aktivity.

Další zprávy