Jan Pohribný se stal Osobností české fotografie už podruhé (poprvé to bylo v roce 2011). "Tvůrčím a osobitým způsobem rozvíjí tradice české fotografie. Ve své volné tvorbě se zaměřuje na vzájemný vztah člověka a přírody," uvedl fotograf Tondl, který - společně se spisovatelem Igorem Malijevským - Pohribného na cenu nominoval.
Při nominaci sehrála roli mimo jiné Pohribného kurátorská činnost, zejména práce na přípravě výstavy ukrajinské válečné fotografie Bojují i za nás. "Měla loni premiéru v chebské galerii G4 a v současnosti putuje po Spojených státech. Tuto výstavu kurátorsky připravil jako výraz své podpory napadené zemi, a to jen s minimální institucionální podporou," dodal Malijevský.
Pohribný při přebírání ceny uvedl, že po začátku války na Ukrajině přemýšlel, jak by mohl jako fotograf pomoct. "Došel jsem k tomu, že nejlogičtější je napojit se na ukrajinské kolegy, na ukrajinskou asociaci. Oni mi po delší odmlce odpověděli a dostal jsem asi 3000 fotografií, kterými jsem se musel probrat a z toho vytvořit výstavu," řekl Pohribný.
Fotograf Tono Stano, který proslul zejména černobílými ženskými akty a portréty, získal cenu za dlouhodobý přínos. Nominoval ho grafický designér a člen odborné poroty Aleš Najbrt, podle kterého je Stano jeden z nejlepších fotografů jeho generace. "Za jeho mnohaletou fotografickou práci, která není zdaleka jen o ženském tělu, ale také o portrétní tvorbě," uvedl Najbrt. Stano si cenu nepřevzal, porotě a pořadatelům poděkoval a dodal, že ho ocenění nezajímá.
Publikaci Alžběty Jungrové nominovali porotce Zdeněk Lhoták a fotografka Miroslava Trusková, kteří na ní ocenili nevšedně použité materiály a emočně silné fotografie.
Porota také udělila několik ocenění mladým fotografům. Osobností mladé české fotografie do 30 let se stal Matyáš Páleníček, druhé místo obsadila Petra Bašňáková a na třetím místě byla Viol Hertelová. Slavnostní předávání cen proběhlo v pražském Czech Photo Centre 8. dubna.