Osobností české fotografie se stala Libuše Jarcovjáková, žena, která fotí život bez příkras

Libuše Jarcovjáková se stala fotografickou osobností roku. V galerii najdete její snímky z cyklu Černé roky.
Libuše Jarcovjáková je absolventkou FAMU a dlouholetou pedagožkou VOŠ a SPŠ grafické v Hellichově ulici.
Její tvorba byla představena na řadě významných výstav (Plasy 1981, Paříž 2000, Bratislava 2013, Praha 2014, New York 2015).
Jak sama říká, vždy se pohybovala v extrémech.
Fotila v pololegálních gay klubech.
Foto: jarcovjakova.cz
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
28. 3. 2018 16:59
Asociace profesionálních fotografů České republiky udělila již popatnácté prestižní ocenění Osobnost české fotografie. Letos ho získala fotografka Libuše Jarcovjáková. Cenu za celoživotní přínos obdržela další žena - Markéta Luskačová. Nejlepší fotografickou publikací roku se stala kniha Josefa Mouchy Válka za studena.

Na titul Osobnost české fotografie za rok 2017 bylo nominováno 10 významných fotografů a teoretiků fotografie. Porota nakonec ocenění přiřkla Libuši Jarcovjákové. 

"Její dílo je, podobně jako tvorba Josefa Tichého, možná nejradikálnější protiváhou neosobního, efektního stylu fotografování, který již dlouho české fotografii dominuje. Přesvědčuje svojí autenticitou," konstatoval emeritní kurátor Moravské galerie v Brně Antonín Dufek.

"Na okraji umělecké scény i společnosti tvořící Libuše Jarcovjáková se ukazuje být jednou z nejdůležitějších postav v dějinách naší fotografie. Není to přehnané konstatování. Její předlistopadové dílo u nás svou prudkostí, upřímností a energií nemá srovnání a v lecčems předčí i zahraniční autory, o nichž už se desítky let vyučuje na univerzitách," uvedl Jan H. Vitvar z časopisu Respekt, který Jarcovjákovou na cenu nominoval.

Pětašedesátiletá Jarcovjáková se vždy pohybovala v extrémech. Žila po hospodách, pracovala na noční směny v tiskárně, fotila v pololegálních gay klubech, učila češtinu Kubánce a Vietnamce. Zároveň se pohybovala ve vysokých uměleckých kruzích, znala se s teoretičkou fotografie Annou Fárovou i výtvarníky stojícími mimo tehdejší oficiální scénu. Její fotografie přibližují černobílou všednost normalizační Prahy i její pozdější podivuhodný život emigrantky v Západním Berlíně a Tokiu.

Loni vyšla obsáhlá kniha Černé roky, která představuje její syrové fotografické a literární deníky z let 1971 až 1987.

Markéta Luskačová má cenu za celoživotní přínos české fotografii

Cena za dlouhodobý přínos české fotografii patří Markétě Luskačové, jedné z nejvýraznějších dokumentaristek současné doby.

"Její fotografie jsou součástí českého kulturního dědictví. Prestiž české fotografie posiluje také svojí pedagogickou aktivitou při organizování mezinárodních workshopů fotografie. Od 70. let fotografovala v Anglii a Irsku, v letech 1975-2006 dokumentovala pouliční trhy v Londýně v cyklu Spitalfields. Švýcarský fotograf René Burri ji nominoval na členství v agentuře Magnum Photos," konstatoval Zdeněk Lhoták, fotograf oceněný mimo jiné na prestižní soutěži World Press Photo.

Fotky z vojny Josefa Mouchy vyhrály cenu pro nejlepší fotoknihu

V kategorii Fotografická publikace roku 2017 byla porotou oceněna kniha Josefa Mouchy Válka za studena.

"Kniha je nejen mimořádným svědectvím doby, ale rovněž jedinečným vizuálním záznamem poroby lidského ducha i těla a způsobů, jak jí čelit. Tento cyklus lze již dnes řadit mezi fotografickou klasiku, podobně jako Abecedu duševního prázdna Zdeňka Tmeje," řekl teoretik fotografie Michal Janata.

Kalendář roku vznikl na škole Michael

V kategorii Fotografický kalendář pro rok 2018 byl porotou oceněn kalendář 3 x 4, v němž jsou práce studentů střední a vysoké školy Michael, která se orientuje na grafickou, audiovizuální, fotografickou a reklamní tvorbu.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Americký prezident Donald Trump oznámí jméno své kandidátky do Nejvyššího soudu USA pravděpodobně v sobotu

Americký prezident Donald Trump oznámí jméno své kandidátky do Nejvyššího soudu USA pravděpodobně v sobotu. Řekl to novinářům před odjezdem z Bílého domu na předvolební akci ve státě Ohio. Potvrdil, že se rozhoduje mezi pěti uchazečkami a že by si přál, aby Senát o jeho kandidátce hlasoval ještě před listopadovými volbami hlavy státu. Již dříve oznámil, že do funkce navrhne ženu.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Rakouská protikorupční prokuratura zastavila vyšetřování někdejšího rakouského vicekancléře Heinze-Christiana Stracheho

Rakouská protikorupční prokuratura zastavila vyšetřování někdejšího rakouského vicekancléře Heinze-Christiana Stracheho a dalších politiků kvůli možným skrytým finančním darům adresovaným protiimigrační Svobodné straně Rakouska (FPÖ). 

Vyšetřováni už nejsou někdejší šéf FPÖ Strache, bývalý šéf poslanců FPÖ Johann Gudenus, ani bývalý poslanec Markus Tschank.

Strache se na známém videu pořízeném ve vile na španělském ostrově Ibiza před rakouskými volbami v roce 2017 mimo jiné vychloubal, že sponzorské dary nejsou převáděny přímo na účet FPÖ, ale na spolky blízké straně. Protikorupční prokuratura se věcí začala zabývat a kriminální policie měla prověřit organizace blízké FPÖ.

Podle vyšetřovatelů není skutečný důvod k dalšímu stíhání. Posvítili si přitom na organizace Patria Austria, Austria in Motion, Wirtschaft für Österreich a Institut für Sicherheitspolitik.

před 4 hodinami

Microsoft koupí herní společnost ZeniMax Media za 7,5 miliardy dolarů

Americká softwarová firma Microsoft dnes oznámila, že za 7,5 miliardy dolarů (172,9 miliardy Kč) koupí herní společnost ZeniMax Media, která stojí mimo jiné za hrami Doom či Fallout. Microsoft tak chce rozšířit nabídku svých herních konzolí Xbox. ZeniMax je mateřskou společností firmy Bethesda Softwork, která mimo jiné vyvinula hry Wolfenstein nebo The Elder Scrolls.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Wall Street Journal: Čína urychleně dokončuje černou listinu amerických technologických společností.

Čína urychleně dokončuje černou listinu amerických technologických společností. Informoval o tom s odvoláním na obeznámené zdroje list The Wall Street Journal. Na seznamu se patrně objeví konkurent čínské společnosti Huawei, americký podnik Cisco Systems. Peking nicméně podle WSJ se sankcemi otálí, část čelných představitelů Číny chce o černé listině rozhodnout až po listopadových prezidentských volbách ve Spojených státech.

Zdroj: ČTK
Další zprávy