Výchova s puškou v ruce. Je mezi Ruskem a USA rozdíl? Příběhy z World Press Photo

Fotografka porovnává vlasteneckou výchovu v Rusku a v USA.
Jedenáctiletá Bailey společně s dalšími nastoupila do řady a čeká na kontrolu uniforem. Snímek byl pořízen na setkání Young Marines, tedy mladých "mariňáků" v pensylvánském Hanoveru.
Třináctiletý Gilbert (člen skupiny Wisconsin Army Cadets) procvičuje postupy při prohledávání domu.
Účastníci letního tábora Marine Military Academy čekají na start štafetového závodu. (Harlingen, Texas).
Kadeti ze školy v ruském Dimitrovu po nástupu na pořadovou přípravu. Jak fotografka uvedla v časopisu Time, lekce vojenské přípravy jsou pro studenty v Dimitrovu dostupné několikrát týdně.
Foto: Sarah Blessner, World Press Photo 2019
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
26. 2. 2019 9:02
Fotografka Sarah Blessnerová odjela do Ruska dokumentovat tábory, které se zaměřují na vlasteneckou výchovu, často s militaristickým podtextem. Poté totéž udělala v USA. Její snímky nehodnotí, jestli je jedna z obou zemí lepší nebo horší. Místo toho pokládají otázky: Je tady vůbec nějaký rozdíl? A co to vlastně našim dětem vštěpujeme?

"Výchova k vlastenectví, často s vojenským podtextem, je základem mnoha mládežnických programů a hnutí v Rusku i v USA," říká fotografka Sarah Blessnerová, která byla nominována na cenu World Press Photo v kategorii Dlouhodobý projekt.

Podle Blessnerové je v USA idea "America First" (tedy Amerika na prvním místě) hnací silou mnoha politických hnutí a má velký dopad i na mladé lidi - prostřednictvím táborů a klubů, které je učí být správnými Američany.

"V Rusku jsou vlastenecké kluby a tábory podporovány vládou. V roce 2015 prezident Vladimír Putin nařídil, aby bylo založeno ruské studentské hnutí, jehož cílem je formovat charaktery mladých lidí v duchu ideologie, víry a připravenosti na válku," píše fotografka v doprovodném textu k jejím snímkům. Jak uvádí, cílem vlastenecké výchovy ruských občanů pro období mezi lety 2016 a 2020 je zvýšit podíl mladých vlastenců o osm procent a počet rekrutů do ruské armády o deset procent. 

Fotografka dokumentovala nejrůznější mládežnické programy, školy, a letní tábory v obou zemích. "Chci touto sérií přispět k dialogu o tom, jaké ideje vštěpujeme budoucím generacím a ke zkoumání toho, jak mládež reaguje na moderní společnost," uvádí autorka.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 33 minutami

Salač odstartuje do Velké ceny San Marina z předposlední řady

Filipu Salačovi kvalifikace na Velkou cenu San Marina silničních motocyklů nevyšla, do nedělního závodu Moto3 odstartuje z předposlední deváté řady. Devatenáctiletý český jezdec byl klasifikován na 26. místě, což je jeho nejhorší kvalifikační výsledek od Malajsie v listopadu 2019.

Salač po vydařeném pátku, kdy v trénincích figuroval v nejlepší desítce, nedokázal v dnešním třetím tréninku na rozdíl od většiny soupeřů zrychlit a musel už do první části kvalifikace. V ní obsadil dvanácté místo a do druhé části pro nejrychlejších osmnáct nepostoupil.

V italském Misanu se na prvních čtyřech místech nejslabší třídy seřadili domácí jezdci, třetí pole position v sezoně vybojoval Romano Fenati.

Kvalifikace na Velkou cenu San Marina, závod mistrovství světa silničních motocyklů v Misanu:

Moto3: 1. Fenati (It./Husqvarna) 1:41,756, 2. Foggia (It./Honda) -0,257, 3. Antonelli (It./KTM) -0,264, …26. Salač (ČR/KTM) nepostoupil do druhé části kvalifikace.

MotoGP: 1. Bagnaia (It./Ducati) 1:31,065, 2. Miller (Austr./Ducati) -0,249, 3. Quartararo (Fr./Yamaha) -0,302.

Další zprávy