Výchova s puškou v ruce. Je mezi Ruskem a USA rozdíl? Příběhy z World Press Photo

Foto: Sarah Blessner, World Press Photo 2019
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
26. 2. 2019 9:02
Fotografka Sarah Blessnerová odjela do Ruska dokumentovat tábory, které se zaměřují na vlasteneckou výchovu, často s militaristickým podtextem. Poté totéž udělala v USA. Její snímky nehodnotí, jestli je jedna z obou zemí lepší nebo horší. Místo toho pokládají otázky: Je tady vůbec nějaký rozdíl? A co to vlastně našim dětem vštěpujeme?

"Výchova k vlastenectví, často s vojenským podtextem, je základem mnoha mládežnických programů a hnutí v Rusku i v USA," říká fotografka Sarah Blessnerová, která byla nominována na cenu World Press Photo v kategorii Dlouhodobý projekt.

Podle Blessnerové je v USA idea "America First" (tedy Amerika na prvním místě) hnací silou mnoha politických hnutí a má velký dopad i na mladé lidi - prostřednictvím táborů a klubů, které je učí být správnými Američany.

"V Rusku jsou vlastenecké kluby a tábory podporovány vládou. V roce 2015 prezident Vladimír Putin nařídil, aby bylo založeno ruské studentské hnutí, jehož cílem je formovat charaktery mladých lidí v duchu ideologie, víry a připravenosti na válku," píše fotografka v doprovodném textu k jejím snímkům. Jak uvádí, cílem vlastenecké výchovy ruských občanů pro období mezi lety 2016 a 2020 je zvýšit podíl mladých vlastenců o osm procent a počet rekrutů do ruské armády o deset procent. 

Fotografka dokumentovala nejrůznější mládežnické programy, školy, a letní tábory v obou zemích. "Chci touto sérií přispět k dialogu o tom, jaké ideje vštěpujeme budoucím generacím a ke zkoumání toho, jak mládež reaguje na moderní společnost," uvádí autorka.

 

Právě se děje

před 7 minutami

Obří slalom v Sestriere vede po prvním kole Brignoneová

Obří slalom Světového poháru v Sestriere vede po prvním kole domácí Federica Brignoneová. Italská lyžařka, která je nejvýš v průběžném pořadí této disciplíny, má náskok 17 setin sekundy před Slovenkou Petrou Vlhovou.

Na dalších místech jsou Němka Viktoria Rebensburgová a Američanka Mikaela Shiffrinová, která na konci prosince vyhrála předchozí obří slalom v Lienzu. Druhé kolo v italském zimním středisku začne ve 14:05.

Zdroj: ČTK
Další zprávy