Výchova s puškou v ruce. Je mezi Ruskem a USA rozdíl? Příběhy z World Press Photo

Fotografka porovnává vlasteneckou výchovu v Rusku a v USA.
Jedenáctiletá Bailey společně s dalšími nastoupila do řady a čeká na kontrolu uniforem. Snímek byl pořízen na setkání Young Marines, tedy mladých "mariňáků" v pensylvánském Hanoveru.
Třináctiletý Gilbert (člen skupiny Wisconsin Army Cadets) procvičuje postupy při prohledávání domu.
Účastníci letního tábora Marine Military Academy čekají na start štafetového závodu. (Harlingen, Texas).
Kadeti ze školy v ruském Dimitrovu po nástupu na pořadovou přípravu. Jak fotografka uvedla v časopisu Time, lekce vojenské přípravy jsou pro studenty v Dimitrovu dostupné několikrát týdně.
Foto: Sarah Blessner, World Press Photo 2019
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
26. 2. 2019 9:02
Fotografka Sarah Blessnerová odjela do Ruska dokumentovat tábory, které se zaměřují na vlasteneckou výchovu, často s militaristickým podtextem. Poté totéž udělala v USA. Její snímky nehodnotí, jestli je jedna z obou zemí lepší nebo horší. Místo toho pokládají otázky: Je tady vůbec nějaký rozdíl? A co to vlastně našim dětem vštěpujeme?

"Výchova k vlastenectví, často s vojenským podtextem, je základem mnoha mládežnických programů a hnutí v Rusku i v USA," říká fotografka Sarah Blessnerová, která byla nominována na cenu World Press Photo v kategorii Dlouhodobý projekt.

Podle Blessnerové je v USA idea "America First" (tedy Amerika na prvním místě) hnací silou mnoha politických hnutí a má velký dopad i na mladé lidi - prostřednictvím táborů a klubů, které je učí být správnými Američany.

"V Rusku jsou vlastenecké kluby a tábory podporovány vládou. V roce 2015 prezident Vladimír Putin nařídil, aby bylo založeno ruské studentské hnutí, jehož cílem je formovat charaktery mladých lidí v duchu ideologie, víry a připravenosti na válku," píše fotografka v doprovodném textu k jejím snímkům. Jak uvádí, cílem vlastenecké výchovy ruských občanů pro období mezi lety 2016 a 2020 je zvýšit podíl mladých vlastenců o osm procent a počet rekrutů do ruské armády o deset procent. 

Fotografka dokumentovala nejrůznější mládežnické programy, školy, a letní tábory v obou zemích. "Chci touto sérií přispět k dialogu o tom, jaké ideje vštěpujeme budoucím generacím a ke zkoumání toho, jak mládež reaguje na moderní společnost," uvádí autorka.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Biden se pustil do boje se změnami klimatu, zastavil pronájem půdy k těžbě ropy

Americký prezident Joe Biden ve středu podpisem exekutivních příkazů zahájil realizaci svého plánu postavit se změnám klimatu a učinit z "klimatické krize" téma pro velkou část federální vlády. Nařídil například ministerstvu vnitra, aby v co největší míře pozastavilo uzavírání nových smluv o pronájmu federální půdy k těžbě ropy a plynu. Podle nového šéfa Bílého domu Spojené státy nemohou v souvislosti s ekologickými výzvami dál otálet.

Americká média před vystoupením prezidenta psala o zahájení "frontálního útoku" proti klimatickým změnám nebo o rychlém startu ambiciózního projektu nové administrativy. Během povolebního přechodného období Biden avizoval například rozsáhlé investice do "zelené infrastruktury" včetně vyčlenění dvou bilionů dolarů (43 bilionů Kč) na projekty kolem obnovitelných zdrojů.

Prvními konkrétními kroky na cestě za klimatickými cíli je sada dekretů, které podle Bidena pomohou nejen snížit emise skleníkových plynů, ale i vytvořit nová pracovní místa. Média si všímala především ohlášené "přestávky" od nových pronájmů federální půdy či pobřežních vod k těžbě ropy a zemního plynu. S tímto krokem se pojí také "důkladná revize" všech existujících nájemních kontraktů souvisejících se zpracováváním fosilních paliv.

Zdroj: ČTK
Další zprávy