Nejlepší fotky životního prostředí: Střelba na holuby v ulicích města i sklad uhlí

Nejlepší fotky životního prostředí: Střelba na holuby v ulicích města i sklad uhlí
Dan Materna, Mafra, a. s. / Kontroverzní lov holubů v Českém Brodě
Petr Topič, Mafra, a. s. / Ptačí hlídka
Petr Topič, Mafra, a. s. / Ptačí hlídka
Aleš Tvrdý / Uhelný sklad Kao-siung
Foto: Czech Press Photo 2019
Foto
30. 10. 2019 12:16
Jak se na problematiku životního prostředí dívají nejlepší čeští fotožurnalisté? Ukazují to nominace na Czech Press Photo v kategorii Člověk a životní prostředí. Nominace získali Dan Materna a Petr Topič z vydavatelství Mafra a volný fotograf Aleš Tvrdý. Nominované snímky si můžete prohlédnout ve fotogalerii u tohoto článku.

(3. díl seriálu) - Další díl seriálu o nominacích na prestižní novinářskou cenu Czech Press Photo se zaměřuje na kategorii Člověk a životní prostředí. Nominováni jsou: 

Dan Materna z vydavatelství Mafra, který nafotografoval sérii snímků dokumentující kontroverzní lov holubů v Českém Brodě. Odehrál se na začátku ledna přímo v centru města. 

Petr Topič z téhož mediálního domu se zaměřil na ptačí hlídku, která na Červenohorském sedle už desátým rokem provádí odchyt a kroužkování ptáků. Ornitologové jich za tu dobu okroužkovali více než sto tisíc. "Projekt ornitologů může mimo jiné říct, jak se environmentální změny podepisují na ptačí populaci," vysvětluje fotograf.

Aleš Tvrdý byl nominován za snímek uhelného skladu v tchajwanském městě Kao-siung. Kvůli snížení koncentrace prachu v ovzduší je tam uhlí skladováno ve velkých halách, které jsou ze všech stran uzavřené.

Jubilejního 25. ročníku soutěže se zúčastnilo 270 autorů z České republiky a Slovenska a mezinárodní porota hodnotila čtyři tisíce přihlášených fotografií. Soutěžilo se v osmi fotokategoriích a třech videokategoriích. Na rozdíl od předchozích let se letos posuzovaly jednotlivé snímky i série dohromady.

Vítězové budou vyhlášeni 22. listopadu. Stane se tak již tradičně na slavnostním ceremoniálu spojeném s předáním cen v Brožíkově síni Staroměstské radnice v Praze. Zároveň bude otevřena výstava oceněných a vybraných prací.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 6 hodinami

Milion chvilek vpustí na úterní demonstraci jen 500 lidí

Spolek Milion chvilek vpustí na úterní demonstraci v centru Prahy pouze 500 lidí, přestože kvůli omezení počtu účastníků hromadných akcí chystá správní žalobu. Na videu na facebooku spolku to dnes večer oznámil jeho předseda Mikuláš Minář. Kvůli dodržení omezení Milion chvilek ruší také pochod k sídlu vlády, který měl být součástí demonstrace. Policie dnes odpoledne na twitteru oznámila, že nebude lidem bránit ve shromažďování kvůli mimořádným opatřením ministerstva zdravotnictví. Pokud policisté zjistí porušení hygienických podmínek, věc zadokumentují a předají hygienické stanici.

Kvůli riziku nákazy novým koronavirem jsou v Česku zakázané hromadné akce nad 500 osob. Spolek Milion chvilek je ale přesvědčen o tom, že příslušné nařízení ministerstva zdravotnictví se nevztahuje na právo shromažďovací. "Vláda tvrdí opak, proto podáme správní žalobu," uvedl dnes Minář. Podle názoru právníků spolku je omezení nezákonné a protiústavní.

Minář je také přesvědčen o tom, že omezení má za cíl zdiskreditovat protestní akce. "Vláda na nás šije 'boudu' a chce protesty jednou provždy u většiny národa zdiskreditovat. Nedejme jí teď tu záminku," uvedl. Organizátoři demonstrace na Staroměstském náměstí proto dodrží podmínku maximálního počtu účastníků. "Na úterní akci proto skutečně vpustíme pouze 500 osob," upozornil předseda spolku.

Ze stejného důvodu se neuskuteční ani plánovaný pochod ke Strakově akademii, který měl být součástí úterní demonstrace. "O to důležitější bude, aby se po celé republice uskutečnilo co nejvíc lokálních akcí, které se do 500 lidí pohodlně vejdou," řekl dnes Minář.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Francouzská armáda zabila velitele Al-Káidy v severní Africe

Francouzská armáda zabila v Mali velitele teroristické organizace Al-Káida v islámském Maghrebu (AQIM) Abdal Malika Drúkdala. Oznámila to dnes ministryně obrany Florence Parlyová. Francie stojí od roku 2013 v čele mezinárodní koalice proti islamistům v této africké zemi.

"Dne 3. června zabily francouzské armádní síly s podporou místních partnerů během operace v severním Mali emíra Al-Káidy v islámském Maghrebu Abdal Malika Drúkdala a několik jeho nejbližších spolupracovníků," uvedla Parlyová na twitteru. Informaci následně potvrdila agentura AFP, podle níž byl Drúkdal zabit poblíž malijského města Tessalit u hranic s Alžírskem, kde se údajně dlouhodobě skrýval.

Drúkdal byl považován za jednoho z nejzkušenějších militantních džihádistů v severní Africe. V roce 2012 patřil k hlavním organizátorům převzetí severovýchodní části Mali pod kontrolu islamistů, po němž v zemi intervenovala francouzská armáda. Ta sice ve spolupráci s místními silami zatlačila džihádisty zpět, bezpečnostní situace v zemi na severozápadě Afriky je nicméně dlouhodobě nestabilní a islamistům se daří podnikat útoky nejen v severní, ale i centrální a jižní části státu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy