Nejlepší fotky životního prostředí: Střelba na holuby v ulicích města i sklad uhlí

Nejlepší fotky životního prostředí: Střelba na holuby v ulicích města i sklad uhlí
Dan Materna, Mafra, a. s. / Kontroverzní lov holubů v Českém Brodě
Petr Topič, Mafra, a. s. / Ptačí hlídka
Petr Topič, Mafra, a. s. / Ptačí hlídka
Aleš Tvrdý / Uhelný sklad Kao-siung
Foto: Czech Press Photo 2019
Foto
30. 10. 2019 12:16
Jak se na problematiku životního prostředí dívají nejlepší čeští fotožurnalisté? Ukazují to nominace na Czech Press Photo v kategorii Člověk a životní prostředí. Nominace získali Dan Materna a Petr Topič z vydavatelství Mafra a volný fotograf Aleš Tvrdý. Nominované snímky si můžete prohlédnout ve fotogalerii u tohoto článku.

(3. díl seriálu) - Další díl seriálu o nominacích na prestižní novinářskou cenu Czech Press Photo se zaměřuje na kategorii Člověk a životní prostředí. Nominováni jsou: 

Dan Materna z vydavatelství Mafra, který nafotografoval sérii snímků dokumentující kontroverzní lov holubů v Českém Brodě. Odehrál se na začátku ledna přímo v centru města. 

Petr Topič z téhož mediálního domu se zaměřil na ptačí hlídku, která na Červenohorském sedle už desátým rokem provádí odchyt a kroužkování ptáků. Ornitologové jich za tu dobu okroužkovali více než sto tisíc. "Projekt ornitologů může mimo jiné říct, jak se environmentální změny podepisují na ptačí populaci," vysvětluje fotograf.

Aleš Tvrdý byl nominován za snímek uhelného skladu v tchajwanském městě Kao-siung. Kvůli snížení koncentrace prachu v ovzduší je tam uhlí skladováno ve velkých halách, které jsou ze všech stran uzavřené.

Jubilejního 25. ročníku soutěže se zúčastnilo 270 autorů z České republiky a Slovenska a mezinárodní porota hodnotila čtyři tisíce přihlášených fotografií. Soutěžilo se v osmi fotokategoriích a třech videokategoriích. Na rozdíl od předchozích let se letos posuzovaly jednotlivé snímky i série dohromady.

Vítězové budou vyhlášeni 22. listopadu. Stane se tak již tradičně na slavnostním ceremoniálu spojeném s předáním cen v Brožíkově síni Staroměstské radnice v Praze. Zároveň bude otevřena výstava oceněných a vybraných prací.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Schůzka ruského prezidenta Putina a jeho amerického protějška Bidena, chystaná na červen, se může uskutečnit ve Švýcarsku, uvedl ruský list Kommersant

Moskva dosud oficiálně nepotvrdila, že se schůzka uskuteční. Ještě hodně záleží na tom, jak dopadnou jednání šéfů diplomacií obou zemí Sergeje Lavrova a Antonyho Blinkena, naplánovaná na 19. a 20. května na Islandu, připomněl Kommersant.

Biden navrhl Putinovi schůzku během telefonického rozhovoru v polovině dubna. Přesný termín nebyl uveden. Bílý dům jako místo setkání navrhl třetí zemi. Kreml uvedl, že nedal oficiální odpověď ohledně schůzky a Moskva návrh studuje. Podle zdrojů Kommersantu Biden navrhl, že by se mohl s Putinem sejít v jedné z evropských zemí 15.-16. června.

před 5 hodinami

Mexický prezident se omluvil za 110 let starý masakr Číňanů

Mexický prezident Andrés Manuel López Obrador se omluvil za 110 let starý masakr Číňanů ve městě Torreón. Masového vraždění, které López Obrador označil za malou genocidu, se dopustily oddíly hlásící se k mexické revoluci, uvedla agentura AP. Během tří dnů bylo zavražděno 303 osob, což byla zhruba polovina tehdejší čínské komunity v Torreónu.

"Musím se smutkem říct, že i po této malé genocidě pokračovaly beztrestný útlak a vraždění členů čínské komunity, ať už kvůli rasismu nebo z úmyslu je okrást," uvedl López Obrador. Podle něj diskriminace byla založena na rozšířených stereotypech, kterým Číňané v té době čelili.

Mexický prezident také řekl, že jeho země je vděčná za bratrství, které Čína prokázala během epidemie covidu-19. Mexiko, které vykazuje čtvrtý nejvyšší počet úmrtí v souvislosti s covidem-19, si v Pekingu objednalo zhruba 29 milionů dávek vakcíny proti covidu-19, z nichž zatím dostalo deset milionů.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Do španělského autonomního města Ceuty, jež leží na africkém kontinentě, v pondělí nelegálně vstoupilo nejméně 2700 lidí a mezi nimi stovky nezletilců

Španělské úřady uvedly, že se jedná o druhý početnější příchod migrantů za poslední měsíc. Na konci dubna do Ceuty doplavalo z Maroka přes 150 lidí. Občas se migranti, hlavně ve větších skupinách, snaží překonat pevninskou přísně hlídanou hranici. Na její zhruba osmikilometrové délce stojí také deset metrů vysoký plot. Dnešní hojnější přeplavání hranice, které začalo od ranních hodin, podle policie usnadnil také nízký příliv. Kapacity pro přijetí migrantů ve městě jsou v současnosti přeplněné, uvedla stanice RTVE.

Zdroj: ČTK
Další zprávy