Kdo vyhraje Czech Press Photo? Nový seriál představí nominované snímky

Lukáš Bíba, Economia / Demonstrace proti premiéru Andreji Babišovi. Nominace na ocenění Czech Press Photo v kategorii Aktualita.
Matej Kalina, News and Media Holding, a. s. / Do očí vraha. Nominace na ocenění Czech Press Photo v kategorii Aktualita.
Roman Vondrouš, ČTK / Premiér v Bílém domě (série snímků). Nominace na ocenění Czech Press Photo v kategorii Lidé, o kterých se mluví.
Tomáš Benedikovič, Denník N / Marián Kočner obviněný z objednávky vražd Jána Kuciaka a Martiny Kušnírové. Nominace na ocenění Czech Press Photo v kategorii Lidé, o kterých se mluví.
Petr Topič, Mafra, a. s. / Vláda ČR se seznamuje s kůrovcovou kalamitou. Nominace na ocenění Czech Press Photo v kategorii Lidé, o kterých se mluví.
Foto: Czech Press Photo 2019
Foto
24. 10. 2019 12:45
Nový seriál v rubrice Foto na Aktuálně.cz představí v pěti dílech všechny snímky nominované na Czech Press Photo. První díl se zaměřil na zpravodajské kategorie Aktualita a Lidé, o kterých se mluví.

Jubilejního 25. ročníku soutěže se zúčastnilo 270 autorů z České republiky a Slovenska a mezinárodní porota hodnotila čtyři tisíce přihlášených fotografií. Soutěžilo se v osmi fotokategoriích a třech videokategoriích. Na rozdíl od předchozích let se letos posuzovaly jednotlivé snímky i série dohromady.

V prvním díle seriálu představujeme fotografy nominované v kategoriích Aktualita a Lidé, o kterých se mluví.

V kategorii Aktualita byl nominován Lukáš Bíba, který fotí pro vydavatelství Economia (pod něž patří Hospodářské noviny, Aktuálně.cz a další tituly). Jeho snímek zachycuje demonstraci proti premiéru Babišovi na pražské Letné. Byla to největší politická demonstrace od listopadu 1989.

Další dvě nominace patří slovenskému fotografovi Mateji Kalinovi (News and Media Holding). Jeho první snímek je ze série, která zachycuje cestu slovenské prezidentky Zuzany Čaputové k vítězství v prezidentských volbách a její nástup do funkce. 

Druhá Kalinova fotografie pak dokumentuje rekonstrukci vraždy investigativního novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové. 

V kategorii Lidé, o kterých se mluví, byli nominováni Tomáš Benedikovič ze slovenského Denníku N, Roman Vondrouš z ČTK a Petr Topič z Mafry.

Tomáš Benedikovič na svém snímku zachytil Mariána Kočnera, obviněného z objednávky vražd Jána Kuciaka a Martiny Kušnírové.

Roman Vondrouš byl nominován se sérií, která dokumentuje setkání premiéra Andreje Babiše s americkým prezidentem Donaldem Trumpem v Bílém domě.

Petr Topič zachytil premiéra Babiše a další členy vlády, jak si prohlížejí následky kůrovcové kalamity.

Hlavní ocenění Fotografie roku bude vyhlášeno současně s finálním pořadím nominovaných snímků v jednotlivých kategoriích. Stane se tak, již tradičně, na slavnostním ceremoniálu spojeném s předáním cen v Brožíkově síni Staroměstské radnice 22. listopadu 2019. Od tohoto večera bude také otevřena výstava oceněných a vybraných prací.

"Děkuji všem účastníkům soutěže. Kvalita zaslaných fotografií byla vysoká, porota měla náročnou práci a zvlášť snímky, které postoupily do posledního kola, bylo těžké porovnávat a vybírat z nich oceněné. Konečná volba vždy záleží na vkusu poroty. Jsem přesvědčená, že výstava jubilejního ročníku soutěže Czech Press Photo bude skvělá," říká Veronika Souralová, ředitelka Czech Press Photo.

"Zpravodajským kategoriím ve dvacátém pátém ročníku Czech Press Photo dominovala zejména domácí témata z české a slovenské politické scény. Tyto snímky vzbuzovaly diskusi mezi porotci, kteří museli dojít k jednotnému názoru. Díky společné práci všech členů poroty se podařilo sestavit reprezentativní výběr, v němž jsou zastoupeni především fotografové z mediálních domů a agentur," shrnuje předseda poroty Petr Josek.

Porotu tvořili její předseda Petr Josek, lektor a obrazový editor agentury VU Pascal Philippe z Francie, ředitel agentury Panos Pictures Adrian Evans z Velké Británie, ze Slovenska přijala pozvání kurátorka Lucia Benická, dále český fotograf Herbert Slavík, zakladatelka Czech Press Photo Daniela Mrázková, ředitel programů World Press Photo David Campbell původem z Austrálie, fotografka Amak Mahmoodian a fotoeditor Colin Jacobson z Velké Británie. 

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Schůzka ruského prezidenta Putina a jeho amerického protějška Bidena, chystaná na červen, se může uskutečnit ve Švýcarsku, uvedl ruský list Kommersant

Moskva dosud oficiálně nepotvrdila, že se schůzka uskuteční. Ještě hodně záleží na tom, jak dopadnou jednání šéfů diplomacií obou zemí Sergeje Lavrova a Antonyho Blinkena, naplánovaná na 19. a 20. května na Islandu, připomněl Kommersant.

Biden navrhl Putinovi schůzku během telefonického rozhovoru v polovině dubna. Přesný termín nebyl uveden. Bílý dům jako místo setkání navrhl třetí zemi. Kreml uvedl, že nedal oficiální odpověď ohledně schůzky a Moskva návrh studuje. Podle zdrojů Kommersantu Biden navrhl, že by se mohl s Putinem sejít v jedné z evropských zemí 15.-16. června.

před 6 hodinami

Mexický prezident se omluvil za 110 let starý masakr Číňanů

Mexický prezident Andrés Manuel López Obrador se omluvil za 110 let starý masakr Číňanů ve městě Torreón. Masového vraždění, které López Obrador označil za malou genocidu, se dopustily oddíly hlásící se k mexické revoluci, uvedla agentura AP. Během tří dnů bylo zavražděno 303 osob, což byla zhruba polovina tehdejší čínské komunity v Torreónu.

"Musím se smutkem říct, že i po této malé genocidě pokračovaly beztrestný útlak a vraždění členů čínské komunity, ať už kvůli rasismu nebo z úmyslu je okrást," uvedl López Obrador. Podle něj diskriminace byla založena na rozšířených stereotypech, kterým Číňané v té době čelili.

Mexický prezident také řekl, že jeho země je vděčná za bratrství, které Čína prokázala během epidemie covidu-19. Mexiko, které vykazuje čtvrtý nejvyšší počet úmrtí v souvislosti s covidem-19, si v Pekingu objednalo zhruba 29 milionů dávek vakcíny proti covidu-19, z nichž zatím dostalo deset milionů.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Do španělského autonomního města Ceuty, jež leží na africkém kontinentě, v pondělí nelegálně vstoupilo nejméně 2700 lidí a mezi nimi stovky nezletilců

Španělské úřady uvedly, že se jedná o druhý početnější příchod migrantů za poslední měsíc. Na konci dubna do Ceuty doplavalo z Maroka přes 150 lidí. Občas se migranti, hlavně ve větších skupinách, snaží překonat pevninskou přísně hlídanou hranici. Na její zhruba osmikilometrové délce stojí také deset metrů vysoký plot. Dnešní hojnější přeplavání hranice, které začalo od ranních hodin, podle policie usnadnil také nízký příliv. Kapacity pro přijetí migrantů ve městě jsou v současnosti přeplněné, uvedla stanice RTVE.

Zdroj: ČTK
Další zprávy