Kdo vyhraje Czech Press Photo? Nový seriál představí nominované snímky

Foto: Czech Press Photo 2019
Foto
24. 10. 2019 12:45
Nový seriál v rubrice Foto na Aktuálně.cz představí v pěti dílech všechny snímky nominované na Czech Press Photo. První díl se zaměřil na zpravodajské kategorie Aktualita a Lidé, o kterých se mluví.

Jubilejního 25. ročníku soutěže se zúčastnilo 270 autorů z České republiky a Slovenska a mezinárodní porota hodnotila čtyři tisíce přihlášených fotografií. Soutěžilo se v osmi fotokategoriích a třech videokategoriích. Na rozdíl od předchozích let se letos posuzovaly jednotlivé snímky i série dohromady.

V prvním díle seriálu představujeme fotografy nominované v kategoriích Aktualita a Lidé, o kterých se mluví.

V kategorii Aktualita byl nominován Lukáš Bíba, který fotí pro vydavatelství Economia (pod něž patří Hospodářské noviny, Aktuálně.cz a další tituly). Jeho snímek zachycuje demonstraci proti premiéru Babišovi na pražské Letné. Byla to největší politická demonstrace od listopadu 1989.

Další dvě nominace patří slovenskému fotografovi Mateji Kalinovi (News and Media Holding). Jeho první snímek je ze série, která zachycuje cestu slovenské prezidentky Zuzany Čaputové k vítězství v prezidentských volbách a její nástup do funkce. 

Druhá Kalinova fotografie pak dokumentuje rekonstrukci vraždy investigativního novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové. 

V kategorii Lidé, o kterých se mluví, byli nominováni Tomáš Benedikovič ze slovenského Denníku N, Roman Vondrouš z ČTK a Petr Topič z Mafry.

Tomáš Benedikovič na svém snímku zachytil Mariána Kočnera, obviněného z objednávky vražd Jána Kuciaka a Martiny Kušnírové.

Roman Vondrouš byl nominován se sérií, která dokumentuje setkání premiéra Andreje Babiše s americkým prezidentem Donaldem Trumpem v Bílém domě.

Petr Topič zachytil premiéra Babiše a další členy vlády, jak si prohlížejí následky kůrovcové kalamity.

Hlavní ocenění Fotografie roku bude vyhlášeno současně s finálním pořadím nominovaných snímků v jednotlivých kategoriích. Stane se tak, již tradičně, na slavnostním ceremoniálu spojeném s předáním cen v Brožíkově síni Staroměstské radnice 22. listopadu 2019. Od tohoto večera bude také otevřena výstava oceněných a vybraných prací.

"Děkuji všem účastníkům soutěže. Kvalita zaslaných fotografií byla vysoká, porota měla náročnou práci a zvlášť snímky, které postoupily do posledního kola, bylo těžké porovnávat a vybírat z nich oceněné. Konečná volba vždy záleží na vkusu poroty. Jsem přesvědčená, že výstava jubilejního ročníku soutěže Czech Press Photo bude skvělá," říká Veronika Souralová, ředitelka Czech Press Photo.

"Zpravodajským kategoriím ve dvacátém pátém ročníku Czech Press Photo dominovala zejména domácí témata z české a slovenské politické scény. Tyto snímky vzbuzovaly diskusi mezi porotci, kteří museli dojít k jednotnému názoru. Díky společné práci všech členů poroty se podařilo sestavit reprezentativní výběr, v němž jsou zastoupeni především fotografové z mediálních domů a agentur," shrnuje předseda poroty Petr Josek.

Porotu tvořili její předseda Petr Josek, lektor a obrazový editor agentury VU Pascal Philippe z Francie, ředitel agentury Panos Pictures Adrian Evans z Velké Británie, ze Slovenska přijala pozvání kurátorka Lucia Benická, dále český fotograf Herbert Slavík, zakladatelka Czech Press Photo Daniela Mrázková, ředitel programů World Press Photo David Campbell původem z Austrálie, fotografka Amak Mahmoodian a fotoeditor Colin Jacobson z Velké Británie. 

 

Právě se děje

Aktualizováno před 8 minutami

Stržená trolej zastavila na dvě hodiny tramvaje mezi I. P. Pavlova a Nuslemi

Mezi náměstím I. P. Pavlova a náměstím Bratří Synků v Praze ráno dvě hodiny nejezdili tramvaje.  Důvodem byla stržená trolej. Provoz se podařilo obnovit krátce po desáté hodině ráno. Tramvajové linky číslo 6 a 11 jezdily odklonem. Mezi stanicemi I. P. Pavlova a náměstí Bratří Synků byla zavedena náhradní autobusová doprava. 

Trolej poškodilo kolem 8:00 nákladní auto v železničním podjezdu v Bělehradské ulici. Provoz tramvají je kvůli tomu přerušen v obou směrech.

Linky číslo 6 a 11 byly odkloněny přes zastávky Náměstí Míru a Vršovické náměstí. Ve vyloučeném úseku jezdil náhradní autobusová linka X11.

Aktualizováno před 24 minutami

Po střelbě na večírku v Kalifornii zemřeli čtyři lidé. Dalších šest je zraněných

Při nedělní střelbě v kalifornském městě Fresno bylo zasaženo deset lidí, čtyři z nich zemřeli. Informovala o tom v pondělí agentura AP s odvoláním na policii. Oběťmi byli muži ve věku 25 až 35 let. Střelba se podle policistů odehrála na dvoře domu, kde zhruba 35 lidí sledovalo fotbalové utkání.

"Šlo o setkání rodiny a přátel," uvedl policejní úředník Bill Dooley. "Všichni večer sledovali fotbal, když k domu dorazili neznámí podezřelí, pronikli na dvůr a zahájili palbu," dodal. Policie zatím nikoho nezadržela, není jasný motiv útočníků ani to, zda se s nimi oběti znaly.

Zdroj: Zahraničí
Další zprávy