Czech Press Photo: Toto jsou tři nejlepší fotoreportáže roku. Která vyhraje?

Czech Press Photo: Toto jsou tři nejlepší fotoreportáže roku. Která vyhraje?
Petr Vrabec / Tisíce aktivistek a aktivistů při nenásilné masové občanské neposlušnosti Ende Gelände.
Petr Vrabec / Tisíce aktivistek a aktivistů při nenásilné masové občanské neposlušnosti Ende Gelände.
Petr Vrabec / Tisíce aktivistek a aktivistů při nenásilné masové občanské neposlušnosti Ende Gelände.
Petr Vrabec / Tisíce aktivistek a aktivistů při nenásilné masové občanské neposlušnosti Ende Gelände.
Foto: Czech Press Photo 2019
Foto
26. 10. 2019 17:47
Turisty přeplněný Adršpach, první chasidská svatba v Praze a ekologické protesty, které zablokovaly těžbu v německých uhelných dolech. Taková jsou témata tří fotosérií, které kandidují na letošní cenu Czech Press Photo v kategorii Reportáž. Všechny snímky si můžete prohlédnout ve druhém díle seriálu, věnovaného letošním nominacím.

(Druhý díl seriálu) - Reportáž patří společně s Aktualitou a Lidmi, o kterých se mluví, k hlavním zpravodajským kategoriím prestižní fotografické soutěže Czech Press Photo. Mezi fotografy, nominovanými na nejlepší reportáž roku, jsou letos Tomáš Vocelka z Aktuálně.cz, Petr Vrabec (volný fotograf) a Jan Zátorský z vydavatelství Mafra.

Tomáš Vocelka zachytil na svých snímcích Adršpach v den Nanebevzetí Panny Marie (15. srpen), kdy se v Polsku slaví státní svátek. V malebných skalách se ten den potkaly dva proudy turistů. Běžní prázdninoví výletníci a nápor návštěvníků z Polska, kteří si užívali prodlouženého víkendu. Byl to jeden z dnů, kdy se Adršpach potýká s takzvaným overtourismem, tedy přílišným množstvím turistů.

Petr Vrabec se zaměřil na akce ekologických aktivistů v Německu, směřující proti těžbě hnědého uhlí. Snímky zachycují události z října 2018 a června 2019, kdy tisíce protestujících zablokovaly na několik dní infrastrukturu uhelných dolů v německém Porýní.

Jan Zátorský nafotografoval unikátní židovskou chasidskou svatbu, která se v červnu 2019 poprvé odehrála v Praze. 

Jubilejního 25. ročníku soutěže se zúčastnilo 270 autorů z České republiky a Slovenska a mezinárodní porota hodnotila čtyři tisíce přihlášených fotografií. Soutěžilo se v osmi fotokategoriích a třech videokategoriích. Na rozdíl od předchozích let se letos posuzovaly jednotlivé snímky i série dohromady.

 

Právě se děje

před 43 minutami

Stržená trolej zastavila tramvaje mezi I. P. Pavlova a Nuslemi

Mezi náměstím I. P. Pavlova a náměstím Bratří Synků v Praze nejezdí tramvaje. Důvodem je podle informací na webu dopravního podniku stržená trolej. Tramvajové linky číslo 6 a 11 jezdí odklonem. Mezi stanicemi I. P. Pavlova a náměstí Bratří Synků je zavedena náhradní autobusová doprava. Dopravní podnik předpokládá obnovení provozu přibližně v 10:30.

Trolej poškodilo kolem 8:00 nákladní auto v železničním podjezdu v Bělehradské ulici. Provoz tramvají je kvůli tomu přerušen v obou směrech.

Linky číslo 6 a 11 jsou odkloněny přes zastávky Náměstí Míru a Vršovické náměstí. Ve vyloučeném úseku jezdí náhradní autobusová linka X11.

před 1 hodinou

Jan Zahradil se stal předsedou skupiny přátelství EU - Čína v Evropském parlamentu

Český europoslanec Jan Zahradil (ODS) se stal předsedou skupiny přátelství EU - Čína v Evropském parlamentu. Informoval o tom web projektu Sinopsis, který se věnuje dění v Číně. Zahradilovo předsednictví předpovídal už v květnu. Podle agentury Bloomberg je skupina přátelství EU - Čína jedním z nástrojů prosazování čínského vlivu v Evropském parlamentu. 

Zahradil ve funkci nahradí britského poslance cejlonského původu Nirja Deva, se kterým český politik sedí ve stejné frakci Evropských konzervativců a reformistů (ECR).  

Zdroj: Domácí
Aktualizováno před 1 hodinou

Čtyři lidé zemřeli po střelbě na soukromém večírku v Kalifornii. Dalších šest je zraněných

Deset lidí bylo v neděli postřeleno na jihovýchodě města Fresno v Kalifornii, čtyři z nich na následky zranění zemřeli. Informovala o tom agentura AP, podle které k neštěstí došlo na zahradní party kolem 18:00 tamního času (03:00 našeho času).  Oběťmi byli muži ve věku 25 až 35 let.

Policie neví, jestli byl střelec jen jeden, nebo útočilo více osob. Útočník či útočníci se podle policie vloupali na dvůr, kde se večírek konal, a začali pálit do skupiny asi 35 lidí, kteří sledovali fotbalový zápas. Policie zatím v souvislosti se střelbou nikoho nezadržela. Tři muži zemřeli na místě, čtvrtý po převozu do nemocnice. Zbylých šest zraněných je mimo ohrožení života, informoval server CBS News.

Zdroj: Zahraničí
Další zprávy