(3. díl seriálu) Série Noci v divoké přírodě Afriky, kterou nafotografoval Will Burrard-Lucas zvítězila v kategorii Příroda v největší světové fotosoutěži Sony World Photography Awards. K vítězství jí pomohl zatím nepříliš vídaný přístup.
"Mým cílem bylo zachytit to, co jsem ještě od žádného jiného fotografa neviděl. Tedy snímky divokých afrických zvířat v noci. Chtěl jsem ukázat šelmy, jako jsou hyeny nebo lvi, v jejich přirozeném živlu, jímž je noc," konstatoval fotograf při představování vítězné série v Londýně.
Přestože moderní fotoaparáty už toho ve tmě zvládnou neuvěřitelně hodně, fotografování nebylo jednoduché. Některé záběry byly pořízeny s pomocí blesku, jiné třeba díky dálkově ovládaném vozítku se zabudovaným fotoaparátem (tzv. BeetleCam).
Druhé místo získala fotografka Ami Vitale z USA - se snímky pand, které se s pomocí člověka vracejí do divoké přírody. Její fotoseriál nabízí překvapivé pohledy do prostředí vědeckého centra, kde se snaží pandy odchované v zajetí připravit na budoucí život v divoké přírodě.
Třetí skončila série Tiché království - sépiově tónované černobílé snímky podmořského světa od Christiana Vizla z Mexika.
Všechny tři série mají společný znak a tím je originalita. Vítěz nabídl unikátní a technicky velmi náročné noční snímky, druhý v pořadí neobvyklé a velmi přitažlivé téma a třetí fotograf neobvykle použité sépiové tónování u podmořských fotografií.
Sony World Photography Awards je podle počtu hodnocených fotografií (více než 227 tisíc snímků od účastníků ze 183 zemí) největší světovou fotosoutěží. Píší o ní významná světová média a každým rokem získává větší prestiž. Často je přirovnávána k "fotografickým Oscarům". Účastnit se jí mohou jak profesionální, tak amatérští fotografové a není omezena značkou fotoaparátu (Sony je generální sponzor).
Předchozí díly najdete zde:
1. díl: Vítězné fotografie v kategorii Krajina
2. díl: Vítězné snímky v kategorii Portrét