Stovka atrakcí, 55 metrů velké kolo i trhy. To je Matějská, první jarní pouť v Evropě

Stovka atrakcí, 55 metrů velké kolo i trhy. To je Matějská, první jarní pouť v Evropě
Podle vyjádření Evy Kočkové, zastupující pořadatele, nabízí pouť tento rok o patnáct atrakcí více než loni.
Richard Horák: Matějská pouť
Richard Horák: Matějská pouť
Richard Horák: Matějská pouť
Foto: Richard Horák
ČTK ČTK, Richard Horák
3. 3. 2020 11:15
Až do 13. dubna potrvá v Praze Matějská pouť, která je první jarní poutí v Evropě, a nejstarší záznamy o její existenci spadají až do roku 1595. Jak to tam letos vypadá, se vydal zaznamenat fotograf Richard Horák.

Na holešovickém výstavišti v Praze je letos návštěvníkům pouti k dispozici celkem 115 atrakcí. Součástí akce jsou i farmářské trhy a den pro handicapované děti a děti z azylových a dětských domovů.

Podle vyjádření Evy Kočkové, zastupující pořadatele, nabízí pouť tento rok o patnáct atrakcí více než loni, novinkou je třeba atrakce King, která přetáčí lidi různými směry, nebo 55 metrů vysoké kolo s uzavřenými kabinkami. Právě o kolo a autodrom měli lidé v prvních dnech největší zájem.

Víkendové vstupné na pouť je 30 korun, ve všední dny se neplatí. I proto nemají pořadatelé přesné údaje o celkovém počtu návštěvníků, každoročně však na pouť přijdou desetitisíce lidí. 

Richard Horák

Historii Matějské pouti eviduje Národní knihovna v záznamech od roku 1595. Původní poutě se konaly v místech, kterým se dnes říká Na Babě nebo U Matěje. Postupně se posouvaly k současnému Vítěznému náměstí a stanici metra Hradčanská. V areálu Výstaviště, tehdy pojmenovaném Park kultury a oddechu Julia Fučíka, se pouť poprvé konala v roce 1963.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 50 minutami

Ve věku 93 let zemřel předseda Klubu dr. Milady Horákové a bývalý politický vězeň František Šedivý

Ve věku 93 let zemřel v úterý večer dlouholetý předseda Klubu dr. Milady Horákové František Šedivý. Za klub to ve středu oznámil Jiří Bulan. Šedivý za války spolupracoval s odbojem, po únoru 1948 strávil 12 let v komunistických věznicích a lágrech. Po listopadu 1989 působil také jako místopředseda Konfederace politických vězňů ČR. O svém životě napsal několik knih.

Šedivý podle Bulana zemřel po dlouhé nemoci. Poslední rozloučení se uskuteční v rodinném kruhu, veřejnost se bude moci se Šedivým rozloučit, jakmile to umožní situace s epidemií koronaviru, napsal.

"Mnoho let svého života se potýkal s totalitou, ale ani dlouholeté věznění v komunistických lágrech ho nezlomilo, stále si uchovával svůj cit pro spravedlnost a obdivuhodný smysl pro humor," uvedl Bulan. Šedivý podle něj byl masarykovec, spisovatel, křesťan, milovník přírody a myslivec, výborný řečník a především laskavý člověk. "Patřil také k těm, díky jejichž úsilí mohla být obnovena činnost České obce sokolské. A významnou měrou se zasloužil i o vznik pražského Gymnázia Milady Horákové v roce 2009," dodal Bulan.

Zdroj: ČTK
Další zprávy