Maškary a rej v ulicích. Masopustní veselí objektivem Richarda Horáka

Maškary a rej v ulicích. Masopustní veselí objektivem Richarda Horáka
Česko v poslední době ožívá tradičními masopustními průvody. Jeden z nich zachytil i fotograf Richard Horák.
Pojďme se už bez dalšího komentáře podívat na masopustní veselí v Karlíně na snímcích fotografa Richarda Horáka.
K oslavám tradičního svátku patří i další odkazy na lidový folklor.
Masopustní veselí v Karlíně na snímcích fotografa Richarda Horáka.
Foto: Richard Horák
Foto, Richard Horák
18. 2. 2020 15:00
Masopustními průvody v posledních dnech ožívá řada měst i vesnic v Česku. Jeden z nich se už po sedmnácté vydal také do ulic pražského Karlína. Byl u toho i fotograf Richard Horák a zaznamenal masopustní rej ve svém fotozápisníku. Jeho snímky si můžete prohlédnout ve fotogalerii u tohoto článku.

Období masopustu je tradičně spojeno s maškarními průvody a hodováním. V poslední době se masopustní oslavy stávají stále populárnějšími a platí to i pro pražský Karlín, kde průvod maškar oslavil už 17. ročník. Sobotní veselici fotografoval Richard Horák, známý díky snímkům, které  poeticky zachycují Prahu, její historické monumenty, uličky i zákoutí.

Masopust, jehož kořeny pravděpodobně sahají ještě do dob před příchodem křesťanství na české území, začíná po svátku Tří králů 6. ledna a končí Popeleční středou na začátku půstu před Velikonocemi.

Richard Horák

Protože Popeleční středa nemá pevné datum, masopust končívá různě, v době od poloviny února po začátek března. Letos připadla Popeleční středa na 26. února.

V minulosti se v období slavení masopustu tradičně konaly taneční zábavy, zabijačky i svatby. S masopustem se pojí typický jídelníček, jemuž dominují mastná a tučná jídla. Popeleční středou v závěru masopustu začíná několikatýdenní postní doba, období přípravy na Velikonoce.

Kromě jídla patří k masopustu neodmyslitelně i maškarní průvody. Písemné zmínky o masopustních rejích z Čech i Moravy jsou dochovány ze 13. století, i když svátek je zřejmě ještě staršího data. K maskám, které se objevovaly nejčastěji, patří medvěd, někdy vedený na řetězu medvědářem, a kobyla, skrývající často dvě osoby. Objevovaly se i masky báby s nůší, kominíka se žebříkem, kozla a mnohé další. 

(S využitím materiálů ČTK)

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Turecko ohrožuje evropské hranice, zvažte jeho členství v celní unii, žádá EU řecký premiér

Řecký premiér Kyriakos Mitsotakis vyzval členské země Evropské unie, aby zvážily pokračování celní unie s Tureckem. Uvádí to agentura Reuters. Mitsotakis pronesl výzvu po pátečním setkání v Nikósii s kyperským prezidentem Nicosem Anastasiadesem a s egyptským prezdidentem Abdalem Fatahem Sisím. Zástupci tří zemí se shodli na tvrdé kritice počínání Turecka ve Středomoří.

"Není možné, aby tato země (…) měla výjimku z cel, těžila z přístupu na společný trh a současně ohrožovala východní hranici Evropské unie," uvedl na adresu Turecka Mitsotakis. Celní unie s Tureckem vstoupila v platnost 31. prosince 1995 a díky ní není zahraniční obchod mezi Tureckem a zeměmi EU zatížen cly. Podle Eurostatu bylo v roce 2019 Turecko pátým největším obchodním partnerem EU. Vývoz do Turecka činil 68,2 miliard eur (zhruba 1,76 bilionu korun) a dovoz z Turecka 69,8 miliard eur (zhruba 1,8 bilionu korun). V případě ČR činil export do Turecka 44,2 miliardy korun a import 38,4 miliardy korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy