Maškary a rej v ulicích. Masopustní veselí objektivem Richarda Horáka

Maškary a rej v ulicích. Masopustní veselí objektivem Richarda Horáka
Česko v poslední době ožívá tradičními masopustními průvody. Jeden z nich zachytil i fotograf Richard Horák.
Pojďme se už bez dalšího komentáře podívat na masopustní veselí v Karlíně na snímcích fotografa Richarda Horáka.
K oslavám tradičního svátku patří i další odkazy na lidový folklor.
Masopustní veselí v Karlíně na snímcích fotografa Richarda Horáka.
Foto: Richard Horák
Foto, Richard Horák
18. 2. 2020 15:00
Masopustními průvody v posledních dnech ožívá řada měst i vesnic v Česku. Jeden z nich se už po sedmnácté vydal také do ulic pražského Karlína. Byl u toho i fotograf Richard Horák a zaznamenal masopustní rej ve svém fotozápisníku. Jeho snímky si můžete prohlédnout ve fotogalerii u tohoto článku.

Období masopustu je tradičně spojeno s maškarními průvody a hodováním. V poslední době se masopustní oslavy stávají stále populárnějšími a platí to i pro pražský Karlín, kde průvod maškar oslavil už 17. ročník. Sobotní veselici fotografoval Richard Horák, známý díky snímkům, které  poeticky zachycují Prahu, její historické monumenty, uličky i zákoutí.

Masopust, jehož kořeny pravděpodobně sahají ještě do dob před příchodem křesťanství na české území, začíná po svátku Tří králů 6. ledna a končí Popeleční středou na začátku půstu před Velikonocemi.

Richard Horák

Protože Popeleční středa nemá pevné datum, masopust končívá různě, v době od poloviny února po začátek března. Letos připadla Popeleční středa na 26. února.

V minulosti se v období slavení masopustu tradičně konaly taneční zábavy, zabijačky i svatby. S masopustem se pojí typický jídelníček, jemuž dominují mastná a tučná jídla. Popeleční středou v závěru masopustu začíná několikatýdenní postní doba, období přípravy na Velikonoce.

Kromě jídla patří k masopustu neodmyslitelně i maškarní průvody. Písemné zmínky o masopustních rejích z Čech i Moravy jsou dochovány ze 13. století, i když svátek je zřejmě ještě staršího data. K maskám, které se objevovaly nejčastěji, patří medvěd, někdy vedený na řetězu medvědářem, a kobyla, skrývající často dvě osoby. Objevovaly se i masky báby s nůší, kominíka se žebříkem, kozla a mnohé další. 

(S využitím materiálů ČTK)

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Colorado hlásí druhý případ hokejisty nakaženého koronavirem

V kádru hokejistů Colorada Avalanche se objevil druhý případ hráče nakaženého novým typem koronaviru. Klub jméno nezveřejnil, pouze oznámil, že hráč je v domácí izolaci. V NHL se ví dohromady o čtyřech případech, další dva pocházejí z týmu Ottawy.

Klub z Denveru v prohlášení uvedl, že všichni, kdo přišli s hráčem do blízkého kontaktu, byli informováni a zůstávají v karanténě, kterou dříve nařídilo vedení ligy. Žádný další hokejista ani člen realizačního týmu podle klubu nevykazuje příznaky nemoci COVID-19.

Ve čtvrtek vedení Colorada, v němž působí i brankář Pavel Francouz a útočník Martin Kaut, oznámilo první případ nákazy. Nejmenovaný hráč se podle klubu už zcela zotavil.

NHL je přerušená od 12. března, do konce základní části v té době zbývaly zhruba tři týdny. Nyní jsou v karanténě všichni hráči NHL zatím do 6. dubna. Ve Spojených státech amerických počet nakažených koronavirem už přesáhl 100.000 a jsou nejvíce zasaženou zemí na světě.

Další zprávy