Fotozápisník: kouzelná noc kostelů objektivem fotografa Richarda Horáka

Foto: Richard Horák
ČTK ČTK, Richard Horák
14. 6. 2019 16:01
Koncem května církev otevřela na večer a noc přes 1600 kostelů po celé České republice. Byl u toho i fotograf Richard Horák, který je známý zejména malebnými snímky Prahy. Fotogalerie ukazuje, jak Noc kostelů zachytil objektivem svého fotoaparátu.

Mezi lidmi je Noc kostelů stále populárnější a do svatostánků díky ní zavítají statisíce lidí. Podle výzkumu agentury IBRS, který si nechala vypracovat Česká biskupská konference, jde o církevní akci, o kterou se zajímá nejvíce lidí.

Díky Noci kostelů se může nejširší veřejnost seznámit s kulturní hodnotou kostelů a také s křesťanstvím. To vše prostřednictvím hudby, výtvarného umění, divadelních představení, rozhovorů či setkání. Lidé se navíc mohou podívat do sakristií, klášterních zahrad, zvonic a krypt, které běžně nejsou přístupné.

V České republice se první Noc kostelů uskutečnila v roce 2009. Inspirací jí byla Vídeň, kde se akce koná od roku 2005. Akce vznikla náhodou, když o rok dříve nechal kostelník jednoho z vídeňských chrámů při úklidu otevřené dveře. Kolemjdoucí potom se zájmem do kostela vstupovali. Noc kostelů se koná také na Slovensku, v Estonsku a v roce 2016 se k ní připojilo Švýcarsko.

Více snímků Richarda Horáka najdete zde:

 

Právě se děje

Další zprávy