Mariusz Forecki (*1962) pořídil své fotografie během mnoha cest po bývalém Sovětském svazu, a to jak v závěrečném stádiu jeho existence, tak i během formování nového společensko-politického uspořádání.
"Sledoval jsem, jak bývalé republiky Sovětského svazu znovu získávají svoji nezávislost. Viděl jsem zrod nových států, boj o identitu, návrat vysídlených národů a emigraci za lepším životem. Tehdy jsem si neuvědomoval, že jsem svědkem událostí, které se později staly symboly rozpadu státu vybudovaného na tyranii a nepředstavitelném lidském utrpení," vysvětluje fotoreportér Mariusz Forecki.
"Z prachu tohoto kolapsu se vynořil obraz nového impéria, které se pod rouškou demokracie, pomocí brutální propagandy a moderní sociotechniky, přeměnilo v impérium zla ohrožující svět založený na ideálech humanismu a lidském právu na svobodu a štěstí," dodává.
Kurátor pražské výstavy Adrian Wykrota charakterizuje Foreckého jako fotografa s romantickou duší, jehož citlivost, odvaha a neúnavná vytrvalost se přetavují v touhu vyprávět příběhy o světě a lidech. "Zdá se, že když opadne prach, zůstane jen vytrvalost dokumentaristy. Svět se nakonec nějak uspořádá, ale obrazy - jako ty Foreckého - s námi zůstanou a stanou se předmětem analýzy, svědky historie, upřímným a jedinečným záznamem doby," konstatuje.
Nenápadný muž, který se dostane všude
"Mariusz, který vypadá tak klidně a nenápadně, se dostal mezi bojovníky Šamila Basajeva v Čečensku, dostal se v Afghánistánu mezi tálibánce. Je neuvěřitelné, kam se mu podaří proniknout. Jeho fotografie navíc nejsou jen nějakým reportážním svědectvím, ale mají schopnost přežít a obecnou platnost," říká vedoucí opavského Institutu tvůrčí fotografie Vladimír Birgus. Forecki v Opavě studuje, momentálně jako doktorand.
Výstava v galerii 400 ASA obsahuje snímky z Foreckého knihy Prach, vydané v roce 2022, která získala hlavní cenu na 32. měsíci fotografie v Bratislavě (2022), titul Foto kniha roku v nejvýznamnější polské soutěži novinářské fotografie Grand Press Photo a byla nominována na různá další prestižní ocenění.
Setkal se i s čečenským "kyborgem"
"Fotografie jsou z doby, kdy jsem intenzivně fotografoval v zemích bývalého Sovětského svazu a v samotném Rusku. Časem se ukázalo, že mám zdokumentované události, které jsou významné i z hlediska historie Evropy. Rozhodl jsem se tedy, že z nich udělám knihu. Je v ní 140 fotografií a jde o snímky z velkého zemětřesení v Arménii, z konfliktu v Náhorním Karabachu, z Afghánistánu v době, kdy tam vkročila ruská vojska, fotografie z židovské autonomní oblasti v době, kdy Židé emigrovali do Izreale," vypráví Forecki.
"V knize a na výstavě najdete také fotografie z Grozného z první Čečenské války, kdy jsem se dostal k oddílům Šamila Basajeva a potkal jsem se i s tehdejším prezidentem Džocharem Dudajevem. Byl jsem dokonce s aparátem v prezidentském paláci v Grozném v posledním dni obrany," vypočítává Forecki. Jedním ze snímků, které tehdy pořídil, zachycuje i Musu Baschanova, který byl vážně zraněn při obraně letiště v Grozném. Po vyléčení zranění se vrátil k jednotce. "Jeho přátelé mu říkali kyborg," líčí Forecki.