Sila jsou hrady naší doby, říká fotograf o monumentech zaražených do krajiny

Sila jsou hrady naší doby, říká fotograf o monumentech zaražených do krajiny
Lukáš Tofan: Sila
Lukáš Tofan: Sila
Lukáš Tofan: Sila
Lukáš Tofan: Sila
Foto: Lukáš Tofan
Foto
17. 12. 2019 18:02
Mohutné stavby, které se tyčí nad českými lány i vesnicemi, a přesto je pro jejich každodennost téměř nevnímáme. Obilná sila mají v krajině ohromnou sílu a velmi ovlivňují její podobu. Fotograf Lukáš Tofan to ukazuje na výstavě v pražské galerii Fotografic.

"Monumentální struktury obilných sil jsou vizuální dominantou řady českých měst a vesnic. V krajinném pohledu hrají podobnou roli jako v minulosti představovaly středověké hrady," říká fotograf Lukáš Tofan. Zaměřil se na ně právě pro jejich monumentálnost a to, že fungují v krajině jako podvědomý kompas a měřítko vzdálenosti, aniž by si to většina lidí uvědomovala. Postupně je totiž přestáváme vnímat.

"Podobně jako obraz nad gaučem nebo strom před domem se i sila postupně vsakují do našeho podvědomí," říká fotograf. Jeho snímky se snaží připomenout a ukázat mohutnost těchto staveb. V záběru se objevuje i bezprostřední okolí sil, které vypráví příběh o současné podobě české periferie.

Lukáš Tofan (* 1977) je absolventem Institutu tvůrčí fotografie Slezské univerzity v Opavě. Jeho fotografické projekty často balancují na hraně konceptu, krajiny a dokumentu. Vystavoval v České republice, na Slovensku či v Německu. Žije a pracuje v Praze. Více na www.lukastofan.com.

O výstavě

Lukáš Tofan, Sila. Galerie Fotografic, Stříbrná 1, Praha 1.  (www.fotografic.cz) Od 28. listopadu do 31. prosince 2019,
 otevřeno út-ne 13-18 hod.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

Při nehodě auta a malotraktoru zemřel na Domažlicku starší muž

Jednu oběť má nehoda osobního auta a malotraktoru u Záhořan na Domažlicku. Auto zezadu narazilo do malého traktoru a jeho řidiče náraz vymrštil do příkopu, na místě zemřel. ČTK o tom informovala krajská policejní mluvčí Dagmar Jiroušková.

Nehoda se stala okolo 16:45 na silnici III/1836 u obce Záhořany. Řidič vozu Volvo ve věku 22 let jel ve směru od Záhořan na Spáňov. "Z dosavadního šetření vyplývá, ze řidič osobního vozidla zezadu narazil do vpředu jedoucího malotraktoru značky Vari, které řídil 77letý řidič. Po střetu byl řidič z malotraktoru vymrštěn do silničního příkopu. Při nehodě došlo k jeho zranění, kterému na místě podlehl," popsala Jiroušková.

Požití alkoholu a jiných omamných a psychotropních látek u řidiče osobního vozidla policisté na místě vyloučili. Okolnosti tragické nehody nyní policie vyšetřuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy