Sila jsou hrady naší doby, říká fotograf o monumentech zaražených do krajiny

Sila jsou hrady naší doby, říká fotograf o monumentech zaražených do krajiny
Lukáš Tofan: Sila
Lukáš Tofan: Sila
Lukáš Tofan: Sila
Lukáš Tofan: Sila
Foto: Lukáš Tofan
Foto
17. 12. 2019 18:02
Mohutné stavby, které se tyčí nad českými lány i vesnicemi, a přesto je pro jejich každodennost téměř nevnímáme. Obilná sila mají v krajině ohromnou sílu a velmi ovlivňují její podobu. Fotograf Lukáš Tofan to ukazuje na výstavě v pražské galerii Fotografic.

"Monumentální struktury obilných sil jsou vizuální dominantou řady českých měst a vesnic. V krajinném pohledu hrají podobnou roli jako v minulosti představovaly středověké hrady," říká fotograf Lukáš Tofan. Zaměřil se na ně právě pro jejich monumentálnost a to, že fungují v krajině jako podvědomý kompas a měřítko vzdálenosti, aniž by si to většina lidí uvědomovala. Postupně je totiž přestáváme vnímat.

"Podobně jako obraz nad gaučem nebo strom před domem se i sila postupně vsakují do našeho podvědomí," říká fotograf. Jeho snímky se snaží připomenout a ukázat mohutnost těchto staveb. V záběru se objevuje i bezprostřední okolí sil, které vypráví příběh o současné podobě české periferie.

Lukáš Tofan (* 1977) je absolventem Institutu tvůrčí fotografie Slezské univerzity v Opavě. Jeho fotografické projekty často balancují na hraně konceptu, krajiny a dokumentu. Vystavoval v České republice, na Slovensku či v Německu. Žije a pracuje v Praze. Více na www.lukastofan.com.

O výstavě

Lukáš Tofan, Sila. Galerie Fotografic, Stříbrná 1, Praha 1.  (www.fotografic.cz) Od 28. listopadu do 31. prosince 2019,
 otevřeno út-ne 13-18 hod.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 44 minutami

V lavině ve Vysokých Tatrách na Slovensku zemřeli dva horolezci

Dva horolezci zemřeli v neděli v lavině ve Vysokých Tatrách na Slovensku.Informovala o tom v pondělí místní horská záchranná služba. Skupinu tří horolezců zasáhla sněhová masa v oblasti ledopádů.

Pád laviny ohlásil záchranářům polský horolezec, kterého lavina částečně zasypala a který neměl kontakt se svými dvěma kolegy. Místo prohledali horští záchranáři. Pomocí lavinového vyhledávače lokalizovali nezvěstné horolezce, z laviny je pak vyhrabali už bez známek života. Následně pomohli částečně zasypanému muži a doprovodili ho do údolí.

Ve slovenských horách přišlo za loňský rok o život 56 lidí, což je výrazně více než v předchozích letech.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Vědci identifikovali vrak potopený u pobřeží Anglie, jde o válečnou loď ze 17. století

Vědcům se podařilo vyřešit záhadu obestírající původ lodi, která se v 17. století potopila u břehů Anglie s nákladem vybraného italského mramoru. Jak informoval zpravodajský server Daily Mail, vrak památkově chráněného plavidla u pobřeží Sussexu patří holandské válečné lodi Klein Hollandia.

Loď byla postavena v roce 1656 a vlastnila ji rotterdamská admiralita. Klein Hollandia se zapojila do všech velkých bitev druhé anglo-nizozemské války (1665-1667). V roce 1672 byla součástí loďstva admirála de Haese, které bylo posláno jako doprovod flotily ze Smyrny plující ze Středozemí přes Lamanšský průliv do Nizozemska.

U ostrova Wight lodě napadla anglická flotila pod velením admirála Holmese. Vypukla zuřivá bitva, při níž byla loď Klein Hollandia těžce poškozena a kapitán lodi Jan Van Nes byl zabit. Angličané loď dobyli, nalodili se na ni, ale krátce po té se Klein Hollandia potopila s anglickými i holandskými námořníky na palubě. Tato překvapivá akce, kterou provedla relativně malá anglická námořní jednotka, přispěla k začátku třetí anglo-nizozemské války.

Potopené plavidlo bylo objeveno v roce 2019. Ačkoli nebylo známo, o jakou loď se jedná, dostal vrak nejvyšší stupeň památkové ochrany. Výzkum prováděli během uplynulého roku odborníci z Británie i Nizozemska. Použili přitom důkazy, které z vraku vylovili profesionální i dobrovolní potápěči, stejně jako analýzu letokruhů z vzorků dřeva.

Zdroj: ČTK
Další zprávy