Sila jsou hrady naší doby, říká fotograf o monumentech zaražených do krajiny

Sila jsou hrady naší doby, říká fotograf o monumentech zaražených do krajiny
Lukáš Tofan: Sila
Lukáš Tofan: Sila
Lukáš Tofan: Sila
Lukáš Tofan: Sila
Foto: Lukáš Tofan
Foto
17. 12. 2019 18:02
Mohutné stavby, které se tyčí nad českými lány i vesnicemi, a přesto je pro jejich každodennost téměř nevnímáme. Obilná sila mají v krajině ohromnou sílu a velmi ovlivňují její podobu. Fotograf Lukáš Tofan to ukazuje na výstavě v pražské galerii Fotografic.

"Monumentální struktury obilných sil jsou vizuální dominantou řady českých měst a vesnic. V krajinném pohledu hrají podobnou roli jako v minulosti představovaly středověké hrady," říká fotograf Lukáš Tofan. Zaměřil se na ně právě pro jejich monumentálnost a to, že fungují v krajině jako podvědomý kompas a měřítko vzdálenosti, aniž by si to většina lidí uvědomovala. Postupně je totiž přestáváme vnímat.

"Podobně jako obraz nad gaučem nebo strom před domem se i sila postupně vsakují do našeho podvědomí," říká fotograf. Jeho snímky se snaží připomenout a ukázat mohutnost těchto staveb. V záběru se objevuje i bezprostřední okolí sil, které vypráví příběh o současné podobě české periferie.

Lukáš Tofan (* 1977) je absolventem Institutu tvůrčí fotografie Slezské univerzity v Opavě. Jeho fotografické projekty často balancují na hraně konceptu, krajiny a dokumentu. Vystavoval v České republice, na Slovensku či v Německu. Žije a pracuje v Praze. Více na www.lukastofan.com.

O výstavě

Lukáš Tofan, Sila. Galerie Fotografic, Stříbrná 1, Praha 1.  (www.fotografic.cz) Od 28. listopadu do 31. prosince 2019,
 otevřeno út-ne 13-18 hod.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Papež zrušil kvůli bolesti nohy obřady

Papež František kvůli bolesti nervů v noze zrušil dva náboženské obřady plánované na 24. a 25. ledna a každoroční projev pro diplomaty sloužící u Svatého stolce, který měl přednést v pondělí. Svou tradiční nedělní modlitbu Anděl páně ale přednese. Podobné zdravotní potíže trápily hlavu katolické církve již na přelomu roku. Nové problémy vznáší otazníky nad jeho cestou do Iráku plánovanou na začátek března, kterou už tak ohrožovala pandemie covidu-19. Papežovy zahraniční cesty jsou většinou velmi náročné, hlava církve se při nich setkává s velkým množstvím lidí, slouží dlouhé mše a hodně cestuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy