Zmuchlaný papír, dopravní značka. To jsou moderní zátiší z prestižní fotosoutěže

Sedmý díl seriálu o finalistech jedné z nejprestižnějších světových fotosoutěží. Jejich snímky si můžete prohlédnout v této galerii.
Billie-Maree Ward (Austrálie): Rozdrcené pastely. Finalistka soutěže v kategorii Zátiší.
N. A. Vague (Německo): #real #me #ad. Finalistka soutěže v kategorii Zátiší.
Dalma Szondy (Maďarsko): Každodenní konstruktivismus. Finalistka soutěže v kategorii Zátiší.
Alice van Kempen (Nizozemsko): Minulý život. Finalistka soutěže v kategorii Zátiší.
Foto: Sony World Photography Awards 2018
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
12. 2. 2019 18:00
Rozdrcené pastely, lem sukně, dopravní značka nebo kulička zmačkaného papíru. I tak mohou vypadat moderní fotografická zátiší. Podívejte se na ta nejlepší z prestižní světové fotografické soutěže Sony World Photography Awards.

Jedna z největších světových fotosoutěží dává velký prostor nejen dokumentární, ale také umělecké fotografii. Tím se nejvíce liší od World Press Photo, striktně zaměřeného na fotožurnalistmus a dokument.

Mezi kategoriemi, které jsou v rámci soutěže vypsány, najdeme i zátiší. Snímky, které se probojovaly do finálové desítky, však klasická zátiší známá z obrazů v galeriích až na výjimky příliš nepřipomínají. Jeden z obrázků, jehož autorem je Ind Pratik Parulekar, už navíc leží na samé hranici mezi fotografií a počítačovou grafikou (a pro některé diváky už možná bude za ní).

Každopádně, snímky finalistů ukazují, kam se moderní fotografické zátiší ubírá a je zajímavé to sledovat. 

Soutěž, která je svým zaměřením a významem často přirovnávána k fotografické obdobě filmových Oscarů, pořádá World Photography Organisation pod záštitou firmy Sony. Účast v ní není limitovaná použitou technikou, zúčastnit se mohou všichni fotografové z celého světa.

V rubrice Foto na Aktuálně.cz postupně zveřejníme všechny snímky, které v jednotlivých kategoriích postoupily do finále. Toto je sedmý díl seriálu.

 

Právě se děje

před 6 minutami

Evropská komise chce investovat do obnovy unijních ekonomik 750 miliard eur

Evropská komise chce do obnovy unijních ekonomik zasažených koronavirovou krizí dát 750 miliard eur (20 bilionů Kč), jež si chce vypůjčit. Půl bilionu eur budou přímé platby, 250 miliard bude ve formě úvěrů.

Zdroj: ČTK
před 23 minutami

Strážníci získají nárok na odchodné, rozhodla Sněmovna

O nároku na odchodné strážníků ve středu rozhodla Sněmovna, která zároveň odmítla senátní úpravy podmínek odchodného i zmírnění požadavků na vzdělání strážníků. Poslaneckou předlohu, která také zpřesňuje část oprávnění a postupů strážníků, nyní dostane k podpisu prezident Miloš Zeman. Zpřísní navíc podmínky bezúhonnosti strážníků a přidá podporu a propagaci extremistických hnutí k důvodům, které vedou ke ztrátě spolehlivosti.

Na odchodné z obecních rozpočtů budou mít nárok strážníci ve věku nad 50 let, kteří vykonávali tuto práci nejméně 15 let a splnili by i další zákonné podmínky. Základní odchodné bude činit jeden měsíční plat. V závislosti na počtu odpracovaných let nad 15letou hranici by strážníci mohli získat až šestinásobek svého měsíčního platu. Podobně je odchodné upraveno u zdravotnických záchranářů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy