Londýn v dobách Sherlocka Holmese. Unikátní barevné snímky staré 120 let

Londýn v dobách Sherlocka Holmese. Unikátní barevné snímky staré 120 let
Jak vypadal Londýn v dobách, kdy sir Arthur Conan Doyle psal Psa baskervillského a ulicemi britské metropole se (alespoň na stránkách románů) procházel detektiv Sherlock Holmes? Ukazují to unikátní barevné fotografie, které se z té doby zachovaly v knihovně amerického Kongresu. Pojďte se podívat na dávného fotoprůvodce Londýnem. Na tomto snímku je zachycen čilý ruch v ulici Cheapside v londýnském City.
Tower Bridge se za více než 120 let téměř nezměnil. Snímek byl vyfotografován zhruba v rozmezí let 1890 až 1900.
Beefeater, strážce londýnského Toweru
Náměstí a křižovatka Piccadilly Circus byly už v té době rušným dopravním uzlem. Zobrazit 31 fotografií
Foto: Library of Congress, Prints & Photographs Division
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
17. 10. 2020 16:19
Jak vypadal Londýn v dobách, kdy sir Arthur Conan Doyle psal Psa baskervillského a ulicemi britské metropole se procházel románový detektiv Sherlock Holmes? Ukazují to unikátní barevné fotografie, které se z té doby zachovaly v knihovně amerického Kongresu. Pojďte se podívat.

Případy geniálního soukromého detektiva Sherlocka Holmese se odehrávají na přelomu 19. a 20. století. A právě z té doby pocházejí i barevné fotochromové tisky, které zachycují, jak to tehdy v Londýně vypadalo.

I když fotografové tehdy museli pracovat s obrovskými měchovými fotoaparáty a se stativy, podařilo se jim na mnoha snímcích zachytit ohromný ruch, který v ulicích města pulzoval. Stačí se třeba podívat na záběr z náměstí Piccadilly Circus nebo na dopravní zácpu tvořenou kočáry a povozy na mostě London Bridge.

Fotografie byla tou dobou stále ještě velmi mladým odvětvím. Pořídit kvalitní snímky nebylo vůbec jednoduché a v drtivé většině byly černobílé. Přesto už tou dobou vznikaly i barevné záběry. Obvykle však byly ručně kolorované, podobně jako fotochromové tisky v naší fotogalerii. 

Staré snímky pořízené metodou fotochromu i dnes udivují kvalitou fotografického řemesla a precizní kompozicí. Fotochrom je technika, díky které vznikají kolorované obrázky z černobílého negativu. V době, kdy se rodilo 20. století, byl tento tiskový postup velmi oblíbený u výrobců pohlednic, proto se také dochovala řada fotografií, které zachycují mnohé evropské i světové pamětihodnosti té doby.

Významným producentem pohlednic bývala americká společnost Detroit Publishing Company, která nashromáždila pozoruhodně obsáhlý archiv, čítající několik tisíc fotochromů z nejrůznějších koutů světa. Nyní tento archiv patří do sbírek knihovny amerického Kongresu. A právě odtud pochází i většina snímků ve fotogalerii, která může posloužit jako dávný fotoprůvodce Londýnem.

 

Právě se děje

Další zprávy