Jiří Hanke, jedna z legend české fotografie, slaví 75 let velkou výstavou

Jiří Hanke vystavuje v Domě fotografie Galerie hlavního města Prahy.
Jiří Hanke, Otisky generace, 1986

Jiří Hanke, Pařížské fragmenty, 1979

Jiří Hanke, Periferie Kladno, 2005

Jiří Hanke, Pohledy z okna mého bytu, 1981
 Zobrazit 6 fotografií
Foto: Jiří Hanke
Foto
20. 3. 2019 9:00
Lidé z Podprůhonu, Pohledy z okna mého bytu, Otisky generace. Soubory, které nafotografoval Jiří Hanke, se zapsaly mezi to nejlepší, co v posledních desetiletích přinesla česká fotografie. Výjimečné snímky kladenského rodáka jsou nyní k vidění na velké průřezové výstavě v Galerii hlavního města Prahy.

Výstava přibližující tvorbu Jiřího Hankeho byla uspořádána k jeho 75. narozeninám a přináší průřez jeho tvorbou.

"Sklony k fotografování zdědil Jiří Hanke (1944) po otci. Věnuje se dlouhodobým, společensky zaměřeným projektům. Hlavní okruhy jeho realistické tvorby určil trvalý zájem o domovské Kladno, vyrovnávající se s úpadkem hutnictví a se ztrátami příjmů z těžby černého uhlí," říká kurátor výstavy Josef Moucha.

Nejdéle uzavřeným souborem, který je na výstavě představen, jsou Lidé z Podprůhonu 1974-1989. "Historická hodnota dokladů o doznívajícím životním stylu dělnické kolonie byla zřejmá i bez většího časového odstupu," uvádí kurátor Josef Moucha. "Příznaky vlády komunistů rychle mizely: někdejší šeď svažité periferie, prorůstající kamenitými schodišti do městského jádra, se stala atraktivním územím, byť narušeným brutální asanací…"

Na výstavě v Galerii hlavního města Prahy jsou samozřejmě k vidění také snímky ze souboru Pohledy z okna mého bytu. "Je to soustředění pozornosti, co činí sledované místo výlučným. Hledíme na posuny od jedné expozice k druhé a následně další, aby se stále jaksi nedostávalo celku, který hodláme pochopit," vysvětluje kurátor a zdůrazňuje, že mezi Hankeho pracemi získal tento seriál stěžejní postavení. 

"Inspirací k vytváření Otisků generace se stala momentka, na níž zachytil Jiřího Hankeho s otcem přítel Petr Koudelka. Formou diptychů, případně širších sad podobizen rodičů a dětí, doplňuje autor portrétní kolekci od roku 1986 dosud," uvádí kurátor. 

Na výstavě jsou zastoupeny také další soubory. Jeden z nich mapuje kladenskou periferii, další je sondou do obývacích pokojů nejrůznějších lidí. Jsou zde zastoupeny i Hankeho snímky ze zahraničí - například ze sérií Pařížské fragmenty a Texas.

Jiří Hanke se soustřeďuje na černobílou fotografii. "Barva má samozřejmě u některých témat své opodstatnění, ale u těch, která fotím já, by rozptylovala a odváděla pozornost. Stejně tak nejsem vyznavačem digitalizace. Mám prostě rád klasickou fotografii," říká.

O výstavě

  • Název: Jiří Hanke, Fotografie 1973-2018 
  • Kurátor výstavy: Josef Moucha
  • Kde: Galerie hlavního města Prahy, Dům fotografie, Revoluční 5, Praha 1
  • Trvání výstavy: do 18. srpna 2019
  • Otevřeno: denně kromě pondělí od 10 do 18 hodin, čtvrtek do 20 hodin
 

Právě se děje

Další zprávy