"Dnes máme velkou potřebu pozitivního umění, které zanechává stopu, inspiruje lidi a povzbuzuje svědomí," říká kurátorka již 27. vydání kalendáře Francesca Lavazzová. Teprve podruhé v bezmála třicetileté historii se autorkou fotek stala žena - poprvé to byla před deseti lety Annie Leibovitz.
Kalendář nese název Dobro na Zemi a vystupuje proti jednosměrnému vnímání Země jako "nemocného pacienta". "Místo toho si vybírá příběhy o ctnostném chování a obnově životního prostředí," říká Francesca Lavazzová.
Ami Vitale, která je mimo jiné šestinásobnou držitelkou ceny World Press Photo, nafotografovala pro kalendář šest uměleckých instalací, umístěných do prostředí lesů, pouští nebo ledovců.
Autory instalací jsou umělci, kteří používají pouze techniky s nulovým negativním dopadem na krajinu a ekosystémy. Jejich práce jsou inspirovány šesti projekty, které prospívají naší planetě:
Prvním z nich jsou bílé geotextilní deky, které se využívají ve Švýcarsku proti tajícímu ledovci. Druhým projektem jsou tisíce mangrovníků, které se v Keni vysévají k absorbování oxidu uhličitého a chrání místní komunity od záplav a tsunami. Za třetí jde o kávové plantáže v Kolumbii, ze kterých se opět stávají úrodná pole a vzkvétající udržitelné farmy. Za čtvrté jde o rekultivaci a regeneraci volně žijících druhů v Thajsku. Pátým projektem jsou včelařské hotely v nových zahradách města Genk v Belgii. A šestým pak zelené pásmo v Maroku, kde se používají inovativní systémy poháněné čistou energií k ochraně města před písečnými bouřemi.
Projekty společně vybraly OSN, Program pro životní prostředí a firma Lavazza. "Ambiciózní výzva obsažená v kalendáři Lavazza 2019 je mluvit s mladými lidmi pomocí vizuálně inovativního komunikačního jazyka, povzbuzovat svědomí a převracet myšlenky, že dobrá zpráva je žádná zpráva," uvádějí tvůrci kalendáře.
"V kalendáři Dobro na Zemi se příroda stává uměním, aby inspirovala k respektování životního prostředí," vysvětluje Francesca Lavazzová.
Umělci, kteří na kalendáři spolupracovali, jsou Hula (Švýcarsko), Mantra (Keňa), Saype (Kolumbie), Gomez (Thajsko), Millo (Belgie) a Gerada (Maroko).
"Jsem nadšená, že umění se stává nedílnou součástí projektu Dobro na Zemi. My přírodu potřebujeme k přežití, příroda nás ne. Ve světě se sedmi miliardami lidí se musíme začít považovat za součást krajiny. Náš osud je spojen s osudem přírody," uvedla fotografka Ami Vitale.
Kalendář Lavazza pro rok 2019, který je k nahlédnutí na stránkách Lavazza.com, také vyzývá všechny, kdo rádi fotografují, aby se zúčastnili fotografické výzvy nazvané "Mise Dobro na Zemi". Cílem projektu je vytvoření virtuálního fotografického archivu plného příběhů, se kterými se lidé každodenně setkávají a ukazují respekt k přírodě. Pokud chcete sdílet své příběhy, můžete odeslat svůj snímek na Instagram pod hashtagem #goodtoearth do 31. ledna 2019.