Jak vyfotit Měsíc mobilem? Jde to, ale snadné to není, radí fotograf Michal Zigo

Foto: Michal Zigo
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
Aktualizováno 26. 7. 2018 13:53
Superúplňky či zatmění Měsíce vždy přitahují pozornost fotografů, ať už těch amatérských, či profesionálních. A my teď stojíme před zajímavou otázkou. Jde něco takového vyfotit mobilem? Michal Zigo, který patří k vynikajícím mobilním fotografům, říká, že ano.

Fotograf Michal Zigo má s fotografováním Měsíce zkušenosti - a před nějakým časem už radil čtenářům Aktuálně, jak se dá pořídit mobilem snímek, který je zobrazen jako hlavní obrázek u tohoto článku. V souvislosti s nynějším zatměním Měsíce, které připadá na pátek 27. července, jsme se rozhodli jeho tipy čtenářům připomenout.

"Je třeba říct, že to není úplně jednoduché," byla první Michalova slova, když jsme se zeptali, jak to udělat. Když fotíte fotoaparátem, použije se teleobjektiv, aby byl Měsíc dostatečně velký. "K mobilům se dají koupit různé nástavce fungující jako teleobjektiv, ale většinou mají malé přiblížení - například osminásobné, a to je málo," říká fotograf.

"Takže jsem si vzal obyčejný dalekohled do jedné ruky, do druhé mobil a ten jsem přiložil k dalekohledu. Nejlepší je samozřejmě dalekohled o něco opřít anebo nějakým způsobem připevnit ke stativu. Jsou dalekohledy, které mají pro upevnění na stativ závit," radí Michal Zigo. "Nebyla to vůbec legrace, udržet to všechno, aby se to během focení nepohnulo," říká.

Další důležitou věcí je podle něj to, aby měl fotoaparát v mobilním telefonu možnost práce v manuálním režimu. Dá se toho dosáhnout i tím, že si stáhnete aplikaci, která to umožní.

"Na automat to nemá smysl fotit, protože ten nastaví vysoké ISO a k tomu i delší čas. Výsledek je pak jen rozmazaná zářící koule bez jakéhokoliv detailu," popisuje fotograf. "Takže jsem zkoušel různá nastavení, aby výsledek stál jakž takž za to - nakonec docela dobře vyšlo nastavení ISO 50 čas 1/500 s," vysvětluje.

Nakonec ještě udělal z fotky výřez, protože ani dalekohledem, který měl, ještě Měsíc nebyl dost přiblížený. 

Několik Michalových fotek pořízených mobilním telefonem najdete v galerii u tohoto článku.

Více jich můžete vidět na jeho Facebooku nebo na Google+.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Praha chce automatizovat vjezd a placení na parkovištích P+R

Vedení hlavního města chce zautomatizovat vjezd, výjezd a placení na záchytných parkovištích P+R. Řidiči se zaregistrují prostřednictvím aplikace Moje Praha a nový systém bude snímat registrační značku vozu a následně vyřídí i platbu. ČTK to v rozhovoru řekl primátor Zdeněk Hřib (Piráti). Systém nyní město testuje v Letňanech. Řidiči zde ale zatím musí platbu vyřešit v aplikaci. Praha má dlouhodobě potíže s počtem míst na P+R a chystá jejich vybudování na dalších místech.

"Cílem je zmenšit fronty. Je spočítáno, že za standardních podmínek trvá výjezd v současné době 18 sekund. Ten se zkrátí na 14 sekund, což se možná nezdá, ale v praxi to bude významné," řekl Hřib.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Zaveďme jeden volební obvod pro volby do sněmovny, navrhuje Hamáček. Chce posílit autoritu předsedů

Ministr vnitra a předseda ČSSD Jan Hamáček by chtěl změnit systém voleb do Poslanecké sněmovny. Místo 14 volebních obvodů by byl jediný stejně jako u voleb do Evropského parlamentu. Hamáček do řekl v rozhovoru pro sobotní vydání Lidových novin. Podle něj by takový systém posílil autoritu předsedů politických stran.

"Při jednom obvodu bychom měli jednoho lídra dvěstěčlenné kandidátky. Odpadly by debaty o potřebném množství hlasů ke zvolení," řekl vicepremiér s odkazem na fakt, že počet hlasů nutných ke zvolení poslance se nyní kraj od kraje liší. Změna by měla dopad i dovnitř stran, v nichž by oslabili regionální bossové.

Zdroj: ČTK
Další zprávy