Proč u mobilního fotoaparátu nejde nastavit clona? Odpověď na otázku, která vyvádí z míry fotografy

Petr Vocelka, PCdays.cz
Aktualizováno 10. 11. 2016 22:29
Ve všech pokročilých telefonech s fotoaparátem najdete režim PRO, určený zejména zkušeným uživatelům. Po prozkoumání všech funkcí aplikace fotoaparátu však často slýchám údiv: ,,Kde je clona?“ Právě se clonou (jednou z trojice nejdůležitějších hodnot, spolu s časem a citlivostí ISO) se totiž dají dělat doslova kouzla.
Fotoaparát mobilního telefonu nabízí v manuálním režimu mnoho funkcí a nastavení. Clona mezi nimi není.
Fotoaparát mobilního telefonu nabízí v manuálním režimu mnoho funkcí a nastavení. Clona mezi nimi není. | Foto: Petr Vocelka, PCdays.cz

Hlavní funkcí clony je regulovat množství světla procházejícího objektivem fotoaparátu na čip. Z toho plynou různé výhody a jednou z nich je změna hloubky ostrosti. Pro fotografy je to samozřejmá věc, takže je logické, že hledají, jak její hodnotu měnit i u telefonu.

I chytrý mobil má samozřejmě clonu, je určena velikostí otvoru, který propouští světlo z objektivu na čip. Clona je od výroby pevně daná a uživatel si ji nemůže jednoduše měnit. Nejedná se tak o žádné nesmyslné softwarové omezení výrobcem, nýbrž o vlastnost fyzikálního rázu. Fotoaparát telefonu je vlastně jen čip s čočkou.

Mobil má jen jednu (pevnou) clonu.
Mobil má jen jednu (pevnou) clonu. | Foto: Petr Vocelka, PCdays.cz

Můžete namítat, že nový iPhone 7 Plus nebo Huawei P9 umí měnit hodnotu clony, jenže oba tyto telefony pouze simulují rozostření pozadí umělým rozmazáním, které zdaleka není tak věrohodné jako skutečné optické rozostření a ne vždy spolehlivé. Trik je totiž v použití dvojice fotoaparátů, díky kterým se složitými výpočty určí přibližná vzdálenost objektů. Následně se dalšími výpočty zjistí obrysy objektů na obrázku a kolem nich se aplikuje různá intenzita rozmazání.

Rozostření pozadí se u mobilního telefony vytváří softwarově.
Rozostření pozadí se u mobilního telefony vytváří softwarově. | Foto: Petr Vocelka, PCdays.cz

Když tedy telefon fotí na clonu f/1.8, jak to, že jsou fotky krajin z telefonu ostré? Na zrcadlovce by to byl přece nepoužitelný snímek… Odpověď je jednoduchá, přichází zde do hry ještě velikost čipu, ohnisko objektivu a vzdálenost objektu. Menší čip a širší ohnisko znamenají větší hloubku ostrosti. Ve své podstatě je tak velikost čipu a clony u chytrého telefonu důmyslným kompromisem.

U krajin nám zajistí dostatečnou ostrost a při focení šálku kávy na Instagram dostatečně rozostřené pozadí. Proměnlivá clona v pravém slova smyslu by tedy u chytrého telefonu byla prakticky zbytečná, protože i přes supersvětelnější objektiv bychom díky malé velikosti čipu nedosáhli kýženého výsledku.

Interval hloubky ostrosti. To co je v něm, je ostré, zbytek je rozostřený.
Interval hloubky ostrosti. To co je v něm, je ostré, zbytek je rozostřený. | Foto: Petr Vocelka, PCdays.cz

Počet lidí, kteří by možnost měnit clonu reálně využili, by tak v konečném důsledku byl tak malý, že se nevyplatí jej obětovat za tloušťku a ještě více vystupující čočku fotoaparátu.

(Autor je bloger, více jeho článků najdete na PC Days.cz)

 

Právě se děje

Další zprávy