Proč u mobilního fotoaparátu nejde nastavit clona? Odpověď na otázku, která vyvádí z míry fotografy

Petr Vocelka, PCdays.cz
Aktualizováno 10. 11. 2016 22:29
Ve všech pokročilých telefonech s fotoaparátem najdete režim PRO, určený zejména zkušeným uživatelům. Po prozkoumání všech funkcí aplikace fotoaparátu však často slýchám údiv: ,,Kde je clona?“ Právě se clonou (jednou z trojice nejdůležitějších hodnot, spolu s časem a citlivostí ISO) se totiž dají dělat doslova kouzla.
Fotoaparát mobilního telefonu nabízí v manuálním režimu mnoho funkcí a nastavení. Clona mezi nimi není.
Fotoaparát mobilního telefonu nabízí v manuálním režimu mnoho funkcí a nastavení. Clona mezi nimi není. | Foto: Petr Vocelka, PCdays.cz

Hlavní funkcí clony je regulovat množství světla procházejícího objektivem fotoaparátu na čip. Z toho plynou různé výhody a jednou z nich je změna hloubky ostrosti. Pro fotografy je to samozřejmá věc, takže je logické, že hledají, jak její hodnotu měnit i u telefonu.

I chytrý mobil má samozřejmě clonu, je určena velikostí otvoru, který propouští světlo z objektivu na čip. Clona je od výroby pevně daná a uživatel si ji nemůže jednoduše měnit. Nejedná se tak o žádné nesmyslné softwarové omezení výrobcem, nýbrž o vlastnost fyzikálního rázu. Fotoaparát telefonu je vlastně jen čip s čočkou.

Mobil má jen jednu (pevnou) clonu.
Mobil má jen jednu (pevnou) clonu. | Foto: Petr Vocelka, PCdays.cz

Můžete namítat, že nový iPhone 7 Plus nebo Huawei P9 umí měnit hodnotu clony, jenže oba tyto telefony pouze simulují rozostření pozadí umělým rozmazáním, které zdaleka není tak věrohodné jako skutečné optické rozostření a ne vždy spolehlivé. Trik je totiž v použití dvojice fotoaparátů, díky kterým se složitými výpočty určí přibližná vzdálenost objektů. Následně se dalšími výpočty zjistí obrysy objektů na obrázku a kolem nich se aplikuje různá intenzita rozmazání.

Rozostření pozadí se u mobilního telefony vytváří softwarově.
Rozostření pozadí se u mobilního telefony vytváří softwarově. | Foto: Petr Vocelka, PCdays.cz

Když tedy telefon fotí na clonu f/1.8, jak to, že jsou fotky krajin z telefonu ostré? Na zrcadlovce by to byl přece nepoužitelný snímek… Odpověď je jednoduchá, přichází zde do hry ještě velikost čipu, ohnisko objektivu a vzdálenost objektu. Menší čip a širší ohnisko znamenají větší hloubku ostrosti. Ve své podstatě je tak velikost čipu a clony u chytrého telefonu důmyslným kompromisem.

U krajin nám zajistí dostatečnou ostrost a při focení šálku kávy na Instagram dostatečně rozostřené pozadí. Proměnlivá clona v pravém slova smyslu by tedy u chytrého telefonu byla prakticky zbytečná, protože i přes supersvětelnější objektiv bychom díky malé velikosti čipu nedosáhli kýženého výsledku.

Interval hloubky ostrosti. To co je v něm, je ostré, zbytek je rozostřený.
Interval hloubky ostrosti. To co je v něm, je ostré, zbytek je rozostřený. | Foto: Petr Vocelka, PCdays.cz

Počet lidí, kteří by možnost měnit clonu reálně využili, by tak v konečném důsledku byl tak malý, že se nevyplatí jej obětovat za tloušťku a ještě více vystupující čočku fotoaparátu.

(Autor je bloger, více jeho článků najdete na PC Days.cz)

 

Právě se děje

teď

ČSÚ: Důvěra v ekonomiku po prosincovém růstu v lednu opět klesla

Důvěra v českou ekonomiku po prosincovém růstu v lednu opět klesla. Souhrnný indikátor důvěry se snížil proti prosinci o 1,3 bodu na 87,3 bodu. Klesla důvěra u podnikatelů, ještě výrazněji se snížila u spotřebitelů. Vyplývá to z údajů, které v pondělí zveřejnil Český statistický úřad.

"Začátek roku se nesl ve znamení poklesu důvěry ve všech sledovaných odvětvích ekonomiky. Podnikatelé napříč odvětvími negativně hodnotí svoji ekonomickou situaci nebo stávající poptávku," uvedl vedoucí oddělení konjunkturálních průzkumů ČSÚ Jiří Obst. "Již tak velké obavy spotřebitelů ze zvýšení nezaměstnanosti dále rostly, ruku v ruce s obavami ze zhoršení celkové ekonomické situace," dodal.

Indikátor důvěry podnikatelů se proti prosinci snížil o 0,7 bodu na 87,1 bodu, u spotřebitelů klesl o 3,5 bodu na 88,5 bodu. Údaje za prosinec se změnily spolu s tím, jak ČSÚ v lednu čísla pravidelně přepočítává.

Zdroj: ČTK
Další zprávy