Jak fotit koncerty a festivaly? Pět rad od profesionálního fotografa Barta Heemskerka

Jaké nastavení pro tento záběr fotograf využil? Parametry snímku najdete ve fotogalerii.
Širokoúhlý záběr scény. Pořízeno fotoaparátem Canon EOS-1D X Mark II s objektivem EF 8-15 mm f/4L Fisheye USM, čas 1/800 s, clona f/7,1, ISO 200.
Ohňostroj na pódiu. Pořízeno fotoaparátem Canon EOS-1D X Mark II s obejktivem EF 8-15 mm f/4L Fisheye USM, čas 1/60 s, clona f/4, ISO 1600.
Obecenstvo s konfetami. Pořízeno fotoaparátem Canon EOS 5D Mark III, čas 1/4000 s, clona f/4, ISO 4000.

Autor: Bart Heemskerk
Zpěvák "surfuje" na rukou diváků. Pořízeno fotoaparátem Canon EOS 5D Mark III, čas 1/5000 s, clona f/2,8, ISO 5000.
Foto: Bert Heemskerk
Foto
7. 9. 2019 18:09
Nemusíte litovat, že nemůžete fotit na pódiu. I z publika se dají pořídit skvělé snímky, říká profesionální fotograf Bart Heemskerk, který se na koncerty a festivaly specializuje. V článků přináší pět rad pro skvělé fotky.

Už prvními slovy Bart Heemskerk vyvrací častou námitku, že výborné vfotky z konertů jde pořídit jen hodně drahou profesionální technikou, která dokáže kvalitně fotit v těžkých světelných podmínkách. "Kvalitní snímky zachycující atmosféru festivalů můžete zachytit klidně i malým kompaktem, jakým je třeba  nebo bezzrcadlovkou," vysvětluje muž, který během své kariéry fotografoval umělce jako Sting, the Rolling Stones, Armin van Buuren, Nick Cave, David Lee Roth nebo Van Halen.

1. Na snímcích nemusí být největší hvězdy

On sám pracuje s profesionálními přístroji od Canonu. "Rád fotografuji i menší, méně známé skupiny - jejich interakce s publikem rozhodně stojí za znamenání. Důležité je při fotografování hudebních vystoupení nezapomínat, že publikum spoluvytváří celkovou atmosféru.

2. Stát v obecenstvu není nevýhoda

Pokud stojíte v publiku, máte ideální příležitost zachytit akci na scéně i reakci diváků - jste uprostřed dění, tak toho využijte! Zkuste například spolu s pódiem do snímku dostat i vztyčené ruce obecenstva nebo tančící diváky v kotli. Poštěstí-li se vám být poblíž místa, kde se umělec setkává s fanoušky, budete mít šanci zblízka zachytit důvěrné okamžiky. Důležité je se v davu pohybovat a fotografovat z různých úhlů. 

3. Lehký a kompaktní fotoaparát je nejlepší volba

"Budete stát v davu lidí, takže se hodí mít fotoaparát s náklopným displejem. Vhod může přijít i stabilizace obrazu, například pětiosý systém, jaký má malý kompakt s velkým zoomem Canon PowerShot SX740 HS," říká fotograf. 

"Používáte-li fotoaparát s výměnnými objektivy, jako je třeba bezzrcadlovka Canon EOS M50, doporučoval bych nebrat si na koncerty více než dvě skla. Jeden pevný širokoúhlý objektiv a jeden zoom vám umožní zachytit široké scenérie i akci z různých (ohniskových) vzdáleností," vysvětluje. 

(Tato rada platí to obvykle pro menší koncerty. Na těch velkých jsou striktně daná pravidla a přes bezpečnostní kontrolu u vstupu jde bez problémů pronést obvykle jen malý kompaktní fotoaparát. Pozn. red.)

4. Rychle reagujte a upravujte nastavení přístroje podle aktuálních podmínek

Nikdy přesně nevíte, jak se budou jednotlivá festivalová vystoupení odvíjet, takže je důležité dokázat se rychle přizpůsobovat změním podmínek. Začít je dobré s ISO nastaveným na 1600 clonou na zhruba f/2,8, f/3,2 nebo f/3,5, podle úrovně osvětlení. Čas můžete přizpůsobit podle toho, jak se vystupující pohybuje.

5. Chcete-li se profesionalizovat, budujte si portfolio

Pro fotografa, který by se chtěl vydat na profesionální dráhu, je nejdůležitější budovat si portfolio. Lidé chtějí vidět vaši práci. Získávejte proto postupně zkušenosti v malých barech, klubech a místních festivalech. Skvělý způsob, jak se na festivaly dostat, je nabízet se jako fotograf-dobrovolník. Tímto způsobem můžete pracovat na svém portfoliu zdarma. A ještě jedna důležitá rada - chovejte se hezky i k předskokanům a snažte se vycházet s ochrankou, protože i oni jsou součástí vaší cesty fotografa.

 

Právě se děje

Další zprávy