Skvělí sportovci, silné osudy. Fotograf Samo Vidic fotí handicapované atlety, plavce i horolezce

Zrakově postižená britská sprinterka Libby Cleggová.
Lezkyně Anoushé Husainová.
Lezkyně Anoushé Husainová.
Brazillský skateboardista Felipe Nunes.
Slovinský plavec Darko Duric.
Foto: Samo Vidic, Canon
Foto
21. 7. 2018 12:00
Samo Vidic je slovinský fotograf, před jehož objektivem se často pohybují ty největší hvězdy sportovního světa. Ve svém posledním projektu se ovšem zaměřil na hrdiny, kteří jsou často poněkud přehlíženi, přestože jejich výkony jsou možná ještě pozoruhodnější - tedy na handicapované sportovce.

Než se začal věnovat fotografii, Samo Vidic sám sportoval, jako skokan na lyžích, fotbalista a tenista. "Miluji fotografii i sport, takže sportovní fotografie byla pro mě jasná volba," říká.

"Fotit jsem se učil sám, sám jsem objevoval ty nejlepší postupy, jak zachytit různé disciplíny," říká muž, který začínal jako fotograf v regionálních novinách. Dnes pracuje pro fotoagentury Getty Images a Limex, fotí pro Red Bull a je také ambasadorem značky Canon, Jeho snímky vycházejí v takových médiích, jako jsou francouzské sportovní noviny L'Equipe, americký outdoorový magazín Outside nebo web ESPN.

Se seriálem o handicapovaných začal díky příteli Ninovi, který je jedním z nich. "Vidíte je v médiích jen velmi zřídka. Paralympijské hry také dostávají jen málo prostoru, jen zhruba pět procent toho, co olympiády," říká Samo. Rozhodl se tedy, že to zkusí změnit - a začal skrze své fotografie vyprávět silné příběhy sportovců, kteří překonávají své postižení.

Vybrané sportovce vždy fotí dvojím způsobem. Jednou pořídí jejich portrét, kterým chce zachytit jak jejich osobnost, tak fyzické výzvy, které musejí překonávat. Druhý snímek pak zobrazuje dynamickou sportovní akci.

Na Vidicových fotografiích se objevil například slovinský plavec Darko Duric, který se narodil bez nohou a jen s jednou rukou, nebo brazillský skateboardista Felipe Nunes, který v dětství při nehodě přišel o nohy. K dalším hrdinům patří lezkyně Anoushé Husainová a sprinterka Libby Cleggová.

Samo Vidic při fotografování pracoval s fotoaparáty Canon EOS 5D Mark IV and the Canon EOS 6D Mark II a používal spíše širokoúhlé objektivy - od rybího oka s ohniskovou vzdáleností 8-15 mm po zoom 24-70mm. "Oba fullframové fotoaparáty jsou lehké a snadno se s nimi pracuje," říká Vidic.

 

Právě se děje

Další zprávy