Skvělí sportovci, silné osudy. Fotograf Samo Vidic fotí handicapované atlety, plavce i horolezce

Zrakově postižená britská sprinterka Libby Cleggová.
Lezkyně Anoushé Husainová.
Lezkyně Anoushé Husainová.
Brazillský skateboardista Felipe Nunes.
Slovinský plavec Darko Duric.
Foto: Samo Vidic, Canon
Foto
21. 7. 2018 12:00
Samo Vidic je slovinský fotograf, před jehož objektivem se často pohybují ty největší hvězdy sportovního světa. Ve svém posledním projektu se ovšem zaměřil na hrdiny, kteří jsou často poněkud přehlíženi, přestože jejich výkony jsou možná ještě pozoruhodnější - tedy na handicapované sportovce.

Než se začal věnovat fotografii, Samo Vidic sám sportoval, jako skokan na lyžích, fotbalista a tenista. "Miluji fotografii i sport, takže sportovní fotografie byla pro mě jasná volba," říká.

"Fotit jsem se učil sám, sám jsem objevoval ty nejlepší postupy, jak zachytit různé disciplíny," říká muž, který začínal jako fotograf v regionálních novinách. Dnes pracuje pro fotoagentury Getty Images a Limex, fotí pro Red Bull a je také ambasadorem značky Canon, Jeho snímky vycházejí v takových médiích, jako jsou francouzské sportovní noviny L'Equipe, americký outdoorový magazín Outside nebo web ESPN.

Se seriálem o handicapovaných začal díky příteli Ninovi, který je jedním z nich. "Vidíte je v médiích jen velmi zřídka. Paralympijské hry také dostávají jen málo prostoru, jen zhruba pět procent toho, co olympiády," říká Samo. Rozhodl se tedy, že to zkusí změnit - a začal skrze své fotografie vyprávět silné příběhy sportovců, kteří překonávají své postižení.

Vybrané sportovce vždy fotí dvojím způsobem. Jednou pořídí jejich portrét, kterým chce zachytit jak jejich osobnost, tak fyzické výzvy, které musejí překonávat. Druhý snímek pak zobrazuje dynamickou sportovní akci.

Na Vidicových fotografiích se objevil například slovinský plavec Darko Duric, který se narodil bez nohou a jen s jednou rukou, nebo brazillský skateboardista Felipe Nunes, který v dětství při nehodě přišel o nohy. K dalším hrdinům patří lezkyně Anoushé Husainová a sprinterka Libby Cleggová.

Samo Vidic při fotografování pracoval s fotoaparáty Canon EOS 5D Mark IV and the Canon EOS 6D Mark II a používal spíše širokoúhlé objektivy - od rybího oka s ohniskovou vzdáleností 8-15 mm po zoom 24-70mm. "Oba fullframové fotoaparáty jsou lehké a snadno se s nimi pracuje," říká Vidic.

 

Právě se děje

před 16 minutami

Indonéská sopka Merapi obnovila aktivitu, chrlí lávu

Nejaktivnější indonéská sopka Merapi ve středu vybuchla a do délky 1500 metrů po jejím svahu vytekla láva. Jde o její nejprudší aktivitu od listopadu, kdy úřady zvýšily stupeň nebezpečí v blízkosti sopky. Při jejím výbuchu v roce 2010 zemřelo 347 lidí.

Merapi leží na hustě obydleném ostrově Jáva, poblíž historického města Yogyakarta. Je nejaktivnější z desítek sopek na indonéském území a v nedávné době vybuchla několikrát.

Nebezpečí je nyní na druhém nevyšším stupni a úřady zakázaly vstup do pětikilometrového okruhu kolem kráteru. Merapi se zvedá do výšky 2968 metrů a vulkanologové na její zvýšenou aktivitu upozorňují od loňského listopadu.

Zdroj: ČTK
před 25 minutami

Basketbalista Wall v NBA zazářil proti bývalému týmu

První utkání proti bývalému týmu Washingtonu vyšlo v NBA rozehrávači Johnu Wallovi na výbornou. Jeho Houston přehrál Wizards jasně 107:88, přičemž třicetiletý basketbalista k vítězství pomohl 24 body a pěti asistencemi. Na druhé straně zápas nevyšel Russellu Westbrookovi, jenž sice nasbíral 19 bodů, 11 doskoků a sedm asistencí, ale prohrál v sezoně poosmé ze svých devíti vystoupení.

Výsledky NBA:

Atlanta - LA Clippers 108:99, Houston - Washington 107:88, Utah - New York 108:94.

Další zprávy