Skvělí sportovci, silné osudy. Fotograf Samo Vidic fotí handicapované atlety, plavce i horolezce

Zrakově postižená britská sprinterka Libby Cleggová.
Lezkyně Anoushé Husainová.
Lezkyně Anoushé Husainová.
Brazillský skateboardista Felipe Nunes.
Slovinský plavec Darko Duric.
Foto: Samo Vidic, Canon
Foto
21. 7. 2018 12:00
Samo Vidic je slovinský fotograf, před jehož objektivem se často pohybují ty největší hvězdy sportovního světa. Ve svém posledním projektu se ovšem zaměřil na hrdiny, kteří jsou často poněkud přehlíženi, přestože jejich výkony jsou možná ještě pozoruhodnější - tedy na handicapované sportovce.

Než se začal věnovat fotografii, Samo Vidic sám sportoval, jako skokan na lyžích, fotbalista a tenista. "Miluji fotografii i sport, takže sportovní fotografie byla pro mě jasná volba," říká.

"Fotit jsem se učil sám, sám jsem objevoval ty nejlepší postupy, jak zachytit různé disciplíny," říká muž, který začínal jako fotograf v regionálních novinách. Dnes pracuje pro fotoagentury Getty Images a Limex, fotí pro Red Bull a je také ambasadorem značky Canon, Jeho snímky vycházejí v takových médiích, jako jsou francouzské sportovní noviny L'Equipe, americký outdoorový magazín Outside nebo web ESPN.

Se seriálem o handicapovaných začal díky příteli Ninovi, který je jedním z nich. "Vidíte je v médiích jen velmi zřídka. Paralympijské hry také dostávají jen málo prostoru, jen zhruba pět procent toho, co olympiády," říká Samo. Rozhodl se tedy, že to zkusí změnit - a začal skrze své fotografie vyprávět silné příběhy sportovců, kteří překonávají své postižení.

Vybrané sportovce vždy fotí dvojím způsobem. Jednou pořídí jejich portrét, kterým chce zachytit jak jejich osobnost, tak fyzické výzvy, které musejí překonávat. Druhý snímek pak zobrazuje dynamickou sportovní akci.

Na Vidicových fotografiích se objevil například slovinský plavec Darko Duric, který se narodil bez nohou a jen s jednou rukou, nebo brazillský skateboardista Felipe Nunes, který v dětství při nehodě přišel o nohy. K dalším hrdinům patří lezkyně Anoushé Husainová a sprinterka Libby Cleggová.

Samo Vidic při fotografování pracoval s fotoaparáty Canon EOS 5D Mark IV and the Canon EOS 6D Mark II a používal spíše širokoúhlé objektivy - od rybího oka s ohniskovou vzdáleností 8-15 mm po zoom 24-70mm. "Oba fullframové fotoaparáty jsou lehké a snadno se s nimi pracuje," říká Vidic.

 

Právě se děje

před 45 minutami

Zaveďme jeden volební obvod pro volby do sněmovny, navrhuje Hamáček. Chce posílit autoritu předsedů

Ministr vnitra a předseda ČSSD Jan Hamáček by chtěl změnit systém voleb do Poslanecké sněmovny. Místo 14 volebních obvodů by byl jediný stejně jako u voleb do Evropského parlamentu. Hamáček do řekl v rozhovoru pro sobotní vydání Lidových novin. Podle něj by takový systém posílil autoritu předsedů politických stran.

"Při jednom obvodu bychom měli jednoho lídra dvěstěčlenné kandidátky. Odpadly by debaty o potřebném množství hlasů ke zvolení," řekl vicepremiér s odkazem na fakt, že počet hlasů nutných ke zvolení poslance se nyní kraj od kraje liší. Změna by měla dopad i dovnitř stran, v nichž by oslabili regionální bossové.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Armáda hlásí nárůst počtu vojáků, loni jich přibylo téměř osm set

Na ministerstvu obrany sloužilo a pracovalo na začátku roku o 874 zaměstnanců více než před rokem. Celkem měl resort 33 958 zaměstnanců. Nejvíce přibylo profesionálních vojáků, zvýšil se i počet občanských zaměstnanců. Přibylo také příslušníků aktivní zálohy. Letošní náborový cíl profesionálních vojáků je podle mluvčí generálního štábu Magdaleny Dvořákové stanoven na 2000 mužů a žen. Každoročně zároveň několik set vojáků odchází.

Na ministerstvu obrany k letošnímu 1. lednu pracovalo 25 899 vojáků z povolání, 6896 občanských zaměstnanců a 1163 státních zaměstnanců. Počet vojáků z povolání se tak za poslední rok zvýšil o 794 a počet občanských zaměstnanců o 100. Naopak státních zaměstnanců o 20 ubylo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy