Skvělí sportovci, silné osudy. Fotograf Samo Vidic fotí handicapované atlety, plavce i horolezce

Zrakově postižená britská sprinterka Libby Cleggová.
Lezkyně Anoushé Husainová.
Lezkyně Anoushé Husainová.
Brazillský skateboardista Felipe Nunes.
Slovinský plavec Darko Duric.
Foto: Samo Vidic, Canon
Foto
21. 7. 2018 12:00
Samo Vidic je slovinský fotograf, před jehož objektivem se často pohybují ty největší hvězdy sportovního světa. Ve svém posledním projektu se ovšem zaměřil na hrdiny, kteří jsou často poněkud přehlíženi, přestože jejich výkony jsou možná ještě pozoruhodnější - tedy na handicapované sportovce.

Než se začal věnovat fotografii, Samo Vidic sám sportoval, jako skokan na lyžích, fotbalista a tenista. "Miluji fotografii i sport, takže sportovní fotografie byla pro mě jasná volba," říká.

"Fotit jsem se učil sám, sám jsem objevoval ty nejlepší postupy, jak zachytit různé disciplíny," říká muž, který začínal jako fotograf v regionálních novinách. Dnes pracuje pro fotoagentury Getty Images a Limex, fotí pro Red Bull a je také ambasadorem značky Canon, Jeho snímky vycházejí v takových médiích, jako jsou francouzské sportovní noviny L'Equipe, americký outdoorový magazín Outside nebo web ESPN.

Se seriálem o handicapovaných začal díky příteli Ninovi, který je jedním z nich. "Vidíte je v médiích jen velmi zřídka. Paralympijské hry také dostávají jen málo prostoru, jen zhruba pět procent toho, co olympiády," říká Samo. Rozhodl se tedy, že to zkusí změnit - a začal skrze své fotografie vyprávět silné příběhy sportovců, kteří překonávají své postižení.

Vybrané sportovce vždy fotí dvojím způsobem. Jednou pořídí jejich portrét, kterým chce zachytit jak jejich osobnost, tak fyzické výzvy, které musejí překonávat. Druhý snímek pak zobrazuje dynamickou sportovní akci.

Na Vidicových fotografiích se objevil například slovinský plavec Darko Duric, který se narodil bez nohou a jen s jednou rukou, nebo brazillský skateboardista Felipe Nunes, který v dětství při nehodě přišel o nohy. K dalším hrdinům patří lezkyně Anoushé Husainová a sprinterka Libby Cleggová.

Samo Vidic při fotografování pracoval s fotoaparáty Canon EOS 5D Mark IV and the Canon EOS 6D Mark II a používal spíše širokoúhlé objektivy - od rybího oka s ohniskovou vzdáleností 8-15 mm po zoom 24-70mm. "Oba fullframové fotoaparáty jsou lehké a snadno se s nimi pracuje," říká Vidic.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

Vláda USA žaluje Texas, změnou volebních obvodů podle ní diskriminuje menšiny

Americké ministerstvo spravedlnosti dnes podalo žalobu na stát Texas, který podle něj překreslením hranic volebních obvodů diskriminuje tamní latinskoamerickou a černošskou populaci. Jedná se o první žalobu, která napadá nové volební hranice po jejich nedávné změně v souvislosti s se sčítáním lidu. Právní experti očekávají, že se podobných sporů povede celá řada.

Podle americké ústavy se přiděluje počet křesel ve Sněmovně reprezentantům jednotlivým státům podle počtu jejich obyvatel. Ten se zjišťuje každých deset let sčítáním lidu. Texas kvůli nárůstu svého obyvatelstva získal loni nárok na dvě křesla navíc, a bude tak mít 38 zástupců v dolní kongresové komoře. V horní komoře, Senátu, je zastoupení států rovné, každý tam má dvě křesla.

Zvýšením nebo snížením počtu obvodů vzniká nutnost znovu nakreslit jejich hranice, což je v USA předmětem dlouholetých politických sporů. Činitelé politických stran totiž mají k dispozici velice přesné voličské mapy, jež jim umožňují zvolit tvar tak, aby v nově vzniklém obvodu získal jejich kandidát rozhodující výhodu. Proces mají často v rukou komise, které ovládá strana, jež je ve státu zrovna u moci.

Podle žaloby pochází téměř veškerý populační přírůstek v Texasu z komunit Hispánců, černochů a Asiatů, nové mapy těmto skupinám obyvatelstva však nezajišťují možnost, aby si spravedlivě zvolili svoje politické zástupce. Tím stát podle ministerstva porušil některá ustanovení zákona o občanských právech z roku 1965.

Další zprávy