Prestižní světová soutěž začne fotografům rozdělovat granty a přidává dvě nové kategorie

Autoři těchto snímků získali grant v testovacím ročníku soutěže, teď novinka přichází už naostro.
Maroesjka Lavigneová, oceněná jedním z grantů Sony, se zaměřila na krajinu.
A zároveň fotografovala projevy života v nehostinných podmínkách.
Nikola Linares získal grant za svou sérii Chlapci a býci.
Zachycuje školu, ve které se děti učí základy býčích zápasů.
Foto: Maroesjka Lavigne, Courtesy of Robert Mann Gallery, Sony World Photography Awards
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
15. 8. 2017 16:01
Soutěž Sony World Photography Awards, která je přirovnávána k fotografické obdobě filmových Oscarů, přichází pro ročník 2018 s novinkami. Ocenění fotografové v jejím rámci budou moci získat finanční grant a byly také vypsány dvě nové kategorie (Creative a Discovery).

Nové kategorie vznikly pro fotografy, kteří se pohybují na hraně tohoto média a hledají nové přístupy či propojování fotografie s jinými uměleckými formami. Porotci zde budou oceňovat především originalitu, experimentální přístup a imaginaci.

Zavedení nových kategorií reaguje na vývoj fotografie, na stále častější snahu přetvářet skutečnost, upravovat ji a interpretovat.

Soutěž nadále zůstává postavena na čtyřech základních sekcích. Nejprestižnější z nich nese název Professional a porotci tam v 10 kategoriích posuzují fotoseriály o 5 až 10 snímcích.

Následuje sekce Open, kde se opět v deseti kategoriích hodnotí samostatné snímky. Pak je zde sekce Youth pro mladé autory mezi 12 a 19 lety a Student Focus pro studenty fotografie (především pro ty na vysokých školách).

Příjemce grantů ve výši sedmi tisíc dolarů (kolem 150 tisíc korun) bude Sony hledat mezi autory kategorie Professional. Kromě toho získají poloviční sumu také vybraní autoři z kategorie Student Focus.

Využití grantů a jejich udělování si soutěž vyzkoušela v testovacím provozu v ročníku 2016. Snímky oceněných fotografů Amélie Labourdetteové, Maroesjky Lavigneové a Nikoly Linarese najdete v galerii u tohoto článku.

Uzávěrky soutěže:

Student Focus: 4. prosince 2017
Open & Youth: 4. leden 2018
Professional: 11. leden 2018

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Junior Lamparter předčil na MS dospělé sdruženáře, Vytrval byl 22.

Rakušan Johannes Lamparter udržel vedení po skoku a stal se sdruženářským mistrem světa na velkém můstku. Devatenáctiletý Rakušan mezi dospělými triumfoval jen tři týdny po té, co získal juniorský světový titul. Nejlepším českým reprezentantem byl tentokrát Jan Vytrval, který obsadil 22. místo, což je jeho nejlepší umístění na vrcholné akci.

Další zprávy