Burning man: magické fotky Marka Musila z kultovního festivalu v nevadské poušti

Výstava: pouštní festival Burning Man objektivem fotografa Marka Musila
Snímky z výstavy Marek Musil: Dust and Light, The Burning Man Collection.
Snímky z výstavy Marek Musil: Dust and Light, The Burning Man Collection.
Snímky z výstavy Marek Musil: Dust and Light, The Burning Man Collection.
Snímky z výstavy Marek Musil: Dust and Light, The Burning Man Collection.
Foto: Marek Musil
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
22. 6. 2017 15:42
Ty záběry vypadají jako z postapokalyptického světa. Pouští se ženou mračna písku a mezi nimi probleskují postavy oblečené v bizarních kostýmech. Český fotograf Marek Musil si splnil sen a jel fotit na slavný americký festival Burning Man. Po úspěšné výstavě v pražské Nikon Photo Gallery jsou teď jeho fotografie k vidění v rámci 4. ročníku F! Festivalu Brno 2017. Užít si ji můžete až do neděle 25. června.

Fotograf Marek Musil

Marek Musil: Burning Man
  • Marek Musil (1974) je uznávaný fotograf, který se orientuje na reklamu a módu.
  • Pracoval pro časopisy Elle, Esquire, Harper´s Bazaar, Cosmopolitan, Marie Claire, In Style nebo Dolce Vita.
  • Jako reklamní fotograf fotil například pro Škodu Auto, T-Mobile, Adidas, ČEZ a mnoho dalších firem.
  • Fotí hodně také pro české módní návrháře.
  • Momentálně prokládá svou profesní tvorbu reportážními cestami po celém světě.

"Před deseti lety jsem se poprvé ocitl v Americe. Nějakou dobu jsem tam žil a bydlel jsem s partou lidí, kteří jezdili na Burning Mana. A já jsem jim to tehdy záviděl," říká Musil. "V té době jsem sice fotil, ale byl jsem ten chudý fotograf na Manhattanu, který je rád, že zaplatí nájem a nějak se uživí," vysvětluje.

Od té doby uběhlo hodně času, Marek Musil je nyní uznávaný profesionál, který fotí módu a reklamu. "Letos byl třicátý ročník Burning Mana, a tak jsem si řekl, že je čas si ten starý sen splnit," říká.

Festival, který trvá vždy týden, se odehrává na přelomu srpna a září v poušti Black Rock Desert. Umělci tam pořádají různé koncerty, světelné show a performance. Jeho atmosféru vytvářejí také fantaskní kostýmy, masky a různě vyzdobená vozidla. "Člověk tam musí přijet vybavený do pouště, musí mít svůj stan, vodu, jídlo, aby tam vůbec přežil. Pokud byste to neměli, vůbec vás tam nepustí," říká fotograf. Dříve to byla akce takzvaných neohippies, v posledních letech se ale postupně komercializuje.

"Hodně tam jezdí mladí bohatí Američané, klidně si s sebou vezou několik kostýmů, aby je tam mohli všechny předvést. Letos tam přiletěla soukromým letadlem Paris Hilton, aby si udělala fotku na Instagram, a hned odjela zpátky, což jde přesně proti původní filozofii Burning Mana," vysvětluje Marek Musil. Zajímavým prvkem festivalu je i to, že se tam až na výjimky nedá nic koupit - účastníci si věci mezi sebou vyměňují.

Festival zabírá obrovský prostor v poušti. "Je to na ploše vyschlého jezera. Jezdil jsem na kole a fotil - z jedné strany na druhou to na kole trvalo tak půl hodiny," popisuje Musil. Pouští se prohánějí písečné víry, všude jsou mraky prachu, což pro fotografa není ideální prostředí.

"Fotoaparát jsem oblepil lepicí páskou, aby byl chráněný. A snažil jsem se co nejméně měnit objektivy," říká fotograf. Použil tři objektivy: základní zoom 24-70mm, teleobjektiv 70-200mm a širokoúhlý 14-24mm. "Dva dny jsem fotil jedním, pak jsem ho v autě opatrně vyměnil za další," říká Musil. Vždy při tom hrozí, že se všudypřítomný prach dostane na snímač. Všechno je fotografováno za přirozeného světla, fotograf nepoužíval světla ani blesky, často vyžívané třeba při módní fotografii.

Mezi nafocením a pražskou výstavou uběhl zhruba měsíc, což je neuvěřitelně krátká doba. Nyní jsou fotografie k vidění v rámci 4. ročníku F! Festivalu fotografie Brno 2017. Užít si je můžete až do neděle 25. 6. 2017.

Výstavu najdete v industriálních prostorách bývalé továrny Mosilana. Atmosféru podtrhuje perfektní nasvícení - za světelnou instalací stojí architekti světla VISUALOVE. Výstavu doplňuje velkoplošná projekce a… také pravý pouštní písek na podlaze. 

O výstavě

  • Kde: Bývalá továrna Mosilana, Špitálka 12/60, 602 00 Brno
  • Kdy: 18-25. června 2017
  • Otevřeno: 10-18 hodin
  • Vstupné: 70 Kč (zvýhodněné 40 Kč)
 

Právě se děje

před 3 hodinami

Sněmovna lordů velkou většinou vyjádřila nesouhlas a politování nad zákonem o vnitřním trhu, který jde proti částem brexitové dohody

Sněmovna lordů, horní komora britského parlamentu, v úterý velkou většinou vyjádřila nesouhlas a politování nad zákonem o vnitřním trhu, který jde proti částem brexitové dohody. Proti kontroverznímu zákonu, který podle Evropské komise porušuje právně závaznou dohodu, hlasovalo 395 zákonodárců, opačný názor jich mělo 169. Sporným zákonem může vláda premiéra Borise Johnsona zrušit části rozvodové dohody mezi Británií a Evropskou unií.

Zdroj: ČTK
Další zprávy