Obrazem: Na nejlepší akční fotce světa není akce moc vidět. Ale takový je teď trend

Toto je nejlepší fotka akčních sportů pro letošní roku. Vyfotil ji Lorenz Holder.
Absolutní vítěz soutěže Red Bull Illume. Autor: Lorenz Holder, lokace: Gablenz, Německo.
Český fotograf Dan Vojtěch přebírá cenu pro vítěze v kategorii Sekvence. Za ním je jeho úspěšná fotografie.
Vítězný snímek v kategorii Sekvence. Autor: Daniel Vojtěch, lokace: Jaroměř, Česká republika.
Vítězný snímek v kategorii Křídla. Autor: Micky Wiswedel, lokace: Kapské město, Jižní Afrika.
Foto: Red Bull Content Pool
Magazín Magazín
7. 10. 2016 6:00
Nejlepší fotkou akčních sportů se stal snímek cyklisty, který balancuje na předním kole na takzvaném Ďáblově mostě v Sasku – asi 100 kilometrů od českých hranic. A že je to spíš krajinka než akce? Takový je teď trend, jak si můžete prohlédnout v galerii vítězů soutěže Red Bull Illume Image Quest.

Trend malých postav ztracených v krajině teď velmi silně ovládá krajinářskou fotografii a prosadil se i v letošním ročníku největší světové fotosoutěže zaměřené na akční sporty.

Český fotograf Dan Vojtěch, který uspěl v kategorii Sekvence, však tento postup nezvolil. A jeho fotka je přesto vynikající.

Více o soutěži a o Danu Vojtěchovi si můžete přečíst zde.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

Vláda USA žaluje Texas, změnou volebních obvodů podle ní diskriminuje menšiny

Americké ministerstvo spravedlnosti dnes podalo žalobu na stát Texas, který podle něj překreslením hranic volebních obvodů diskriminuje tamní latinskoamerickou a černošskou populaci. Jedná se o první žalobu, která napadá nové volební hranice po jejich nedávné změně v souvislosti s se sčítáním lidu. Právní experti očekávají, že se podobných sporů povede celá řada.

Podle americké ústavy se přiděluje počet křesel ve Sněmovně reprezentantům jednotlivým státům podle počtu jejich obyvatel. Ten se zjišťuje každých deset let sčítáním lidu. Texas kvůli nárůstu svého obyvatelstva získal loni nárok na dvě křesla navíc, a bude tak mít 38 zástupců v dolní kongresové komoře. V horní komoře, Senátu, je zastoupení států rovné, každý tam má dvě křesla.

Zvýšením nebo snížením počtu obvodů vzniká nutnost znovu nakreslit jejich hranice, což je v USA předmětem dlouholetých politických sporů. Činitelé politických stran totiž mají k dispozici velice přesné voličské mapy, jež jim umožňují zvolit tvar tak, aby v nově vzniklém obvodu získal jejich kandidát rozhodující výhodu. Proces mají často v rukou komise, které ovládá strana, jež je ve státu zrovna u moci.

Podle žaloby pochází téměř veškerý populační přírůstek v Texasu z komunit Hispánců, černochů a Asiatů, nové mapy těmto skupinám obyvatelstva však nezajišťují možnost, aby si spravedlivě zvolili svoje politické zástupce. Tím stát podle ministerstva porušil některá ustanovení zákona o občanských právech z roku 1965.

Další zprávy