Krásné modelky, muži, zátiší i emoce. Fotograf Robert Vano vystavuje unikátní barevné vzpomínky

Fotograf Robert Vano na výstavě představil své barevné vzpomínky
Fotograf Robert Vano představuje výstavu a vysvětluje, že snímky zachycují vzpomínky a emoce z jeho práce od roku 1968.
Snímek ze série, která v roce 2009 vznikla pro časopis Dolce Vita.
Zvláště na starších pracích Roberta Vana je vidět, jak specificky pracoval s barvami.
Při fotografování Vano velmi rád používal instantní fotoaparát Polaroid.
Foto: Robert Vano
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
5. 10. 2016 17:30
Fotograf by se měl prvních dvacet let učit, druhých dvacet let fotit a třetích dvacet let vybírat fotky a vystavovat, řekl na zahájení výstavy Memories (Vzpomínky) Robert Vano. On sám se podle toho zařídil. Světově uznávaný slovenský fotograf žijící v Praze připravil právě zahájenou výstavu v pražském obchodním domě Kotva a vydal i stejnojmennou knihu.

Výstava zahrnuje 74 fotografií a je zcela unikátní v tom, že poprvé představuje pouze barevné snímky Roberta Vana. „Část této kolekce jsem nafotil v New Yorku, Paříži či Miláně, kde jsem v průběhu své kariéry působil,“ říká Vano, který fotografoval pro slavné světové lifestylové a módní časopisy (například pro Harper’s Bazaar, Vogue, Elle nebo Cosmopolitan).

Robert Vano

Robert Vano: výstava a kniha Memories

Narodil se * 5. května 1948 v Nových Zámcích. Světově uznávaný slovenský fotograf, žije v Praze.

Výstava Memories

  • 5. 10. 2016 – 8. 1. 2017
  • Obchodní dům Kotva, 3. patro
  • Kurátoři: Robert Vano a Filip Šorm

Kniha Memories, která byla pokřtěna na vernisáži výstavy, je obsáhlejší, obsahuje více než sto devadesát snímků, a to jak barevných, tak i černobílých. Celý projekt vznikal několik let. „Když jsem začal knihu vzpomínek připravovat, musel jsem se vrátit k obrovské hromadě starých snímků. Každá z fotek v knize i na výstavě je nabitá emocemi vycházejícími z mého nitra, proto jsem je vybral,“ říká autor.

Velkou část vystavených snímků pořídil Robert Vano instantním fotoaparátem Polaroid, z něhož byly fotografie k dispozici ihned po jejich pořízení. “Polaroidem jsem fotil, protože jsem zmáčkl spoušť a fotka byla hned vidět. Byl to podobný efekt, jako když dnes lidé fotí na telefon. Chtěl jsem hned převést na papír to, co bylo vidět, a zachytit tak emoce té chvíle,” řekl Vano.

Výstavu v obchodním domě Kotva připravila Galerie Tančící dům ve spolupráci s Pražskou správou nemovitostí.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Rekonstrukce státu a Milion chvilek vyzvaly Radu ČT k odkladu volby dozorčí komise

Iniciativa Rekonstrukce státu vyzvala radní České televize, aby odložili středeční volbu nové dozorčí komise Rady ČT na 8. prosince, kdy situaci posoudí sněmovní volební výbor. Rada svůj poradní orgán odvolala zřejmě v rozporu se zákonem, uvedli v úterý zástupci iniciativy Rekonstrukce státu a spolku Milion chvilek na tiskové konferenci před budovou ČT na Kavčích horách v Praze.

Radní Hana Lipovská odvolání v minulých dnech hájila, podle ní bylo v souladu se zákonem a rada k němu přistoupila s péčí řádného hospodáře. Důvodem byly vážné výhrady k práci komise. Nespokojenost vyvrcholila při projednávání směny pozemku pod ostravským studiem, ke kterému komise včas nedodala některé podklady.

Podle předsedy spolku Milion chvilek Benjamina Rolla Česká televize po 20 letech opět čelí politickým tlakům a je potřeba se jim postavit. Rada se má ve středu zabývat volbou nové komise, přestože ta stávající zřejmě nebyla odvolána v souladu se zákonem, aktualizovaným rozpočtem ČT na letošní rok nebo aktualizovanými dlouhodobými plány ČT na další čtyři roky. Tato témata může podle Rolla použít k nátlaku na generálního ředitele ČT Petra Dvořáka.

Zdroj: ČTK
Další zprávy