Nahé tělo v pohybu je krásné. Průkopník taneční fotografie to věděl už před sto lety

Nahé tělo v pohybu je krásné. Průkopník taneční fotografie to věděl už před sto lety
Francesca Braggiottiová na snímku z roku 1927. Byla to italská tanečnice, divadelní a filmová herečka, později ale také významná osobnost amerického veřejného života, což vyplývalo z jejího manželství s politikem a diplomatem Johnem Lodgem.
Tanečnice, jejíž jméno neznáme, pravděpodobně ze skupiny Elizabeth Duncanové (cca 1911 až 1941). Snímek potvrzuje, že Arnold Genthe obdivoval krásu lidského těla v tanečních pózách a uměl ji dokonale zachytit. A to ať už šlo o tanečnici...
Mezinárodně uznávaná tanečnice Margaret Severnová (cca 1920-1923), která byla známá vystupováním s maskami.
Arnold Genthe (1869-1942) patřil mezi první fotografy, kteří prosazovali taneční fotografii jako uměleckou formu. V roce 1916 vydal knihu Kniha tance (The Book of the Dance), což byla první skutečná fotografická publikace věnovaná tanečnímu umění, v níž snímky nesloužily pouze jako ilustrace textu. V této fotogalerii přinášíme výběr z jeho snímků tance a tanečníků. Na tomto záběru je tanečnice Diane Hubertová (1927). Zobrazit 46 fotografií
Foto: Arnold Genthe, Genthe photograph collection, Library of Congress, Prints and Photographs Division
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
10. 9. 2024 8:10
Když si vás jako fotografa vyberou světové celebrity, jakými ve své době byli herečka Sarah Bernhardtová nebo spisovatel Jack London, musíte být opravdu mistrem svého řemesla. A to Arnold Genthe byl. Kromě portrétů celebrit ho proslavily také snímky z čínské čtvrti v San Franciscu a taneční fotografie. Dnes se o něm dokonce říká, že patřil k jejím průkopníkům. Pohyb a krása těla ho fascinovaly.

Arnold Genthe (8. ledna 1869 - 9. srpna 1942) patří mezi první fotografy, kteří prosazovali taneční fotografii jako uměleckou formu. V roce 1916 vydal knihu Kniha tance (The Book of the Dance), což byla první skutečná fotografická publikace věnovaná tanci, v níž snímky nesloužily pouze jako ilustrace textu. 

Tanečnice ze skupiny Denishawn Dancers.
Tanečnice ze skupiny Denishawn Dancers. | Foto: Arnold Genthe, Genthe photograph collection, Library of Congress, Prints and Photographs Division

Taneční fotografie byla na ještě na přelomu 19. a 20. století velmi složitou fotografickou disciplínou, protože tehdejší fotoaparáty byly neskladné, těžké a obvykle stály na stativu. Navíc potřebovaly i několikavteřinové expozice, aby vůbec něco zachytily. Jenže tanec je rychlý pohyb a během takových expozic vznikaly na snímku jen neostré šmouhy. I tuto nedokonalost však Genthe uměl využít k tomu, aby pohyb zvýraznil.

Fotografická hvězda své doby

Arnold Genthe byl bezesporu fotografickou hvězdou své doby a portrétoval mnoho významných osobností nejen v USA, kde působil, ale i na mnoha jiných místech světa. Taneční fotografie však patřila k jeho zvláště oblíbeným disciplínám.

Genthe se narodil v Berlíně. Jeho otec přednášel na gymnáziu latinu a řečtinu, láska k antické kultuře a umění jsou patrné i z Gentheho fotografií. Fotografem se nestal hned, nejprve vystudoval filologii, a získal z ní dokonce doktorát.

V roce 1895 emigroval do San Francisca, kde pracoval jako vychovatel a naučil se sám fotit. Zaujala ho čínská čtvrt a začal fotografoval její obyvatele, od dětí až po narkomany. Dochovalo se asi 200 jeho fotografií, které tvoří jediný známý fotografický záznam z tohoto místa před devastujícím zemětřesením v roce 1906.

Genthe hodně fotografoval také portréty a akty. Na tomto snímku je tanečnice Diane Hubertová (1927).
Genthe hodně fotografoval také portréty a akty. Na tomto snímku je tanečnice Diane Hubertová (1927). | Foto: Arnold Genthe, Genthe photograph collection, Library of Congress, Prints and Photographs Division

Kariéru mu otevřely fotky v časopisech

Poté, co několik místních časopisů otisklo jeho fotografie, otevřel si portrétní studio. Povědomí o jeho práci rostlo a k jeho klientele brzy patřily opravdové celebrity té doby.

V roce 1911 se přestěhoval do New Yorku, kde působil až do své smrti. Věnoval se především portrétům a jeho klienty byli například prezidenti Theodore Roosevelt a Woodrow Wilson nebo průmyslový magnát John D. Rockefeller. Říká se dokonce, že to byly právě Gentheho fotografie, které pomohly rozjet kariéru herečce Gretě Garbo. S velkou vášní fotografoval také tehdejší nejvýznamnější představitele moderního tance, jako například Annu Pavlovou, Isadoru Duncanovou nebo Ruth St. Denisovou. 

Jeho žákyní byla i slavná Dorothea Langeová

Praxi v jeho ateliéru absolvovala fotografka Dorothea Langeová, která se o několik let později zapsala mezi autory nejikoničtějších snímků v historii - a to díky fotografii nazvané Kočující matka.

Velkou část fotografického archivu získala po Gentheho smrti knihovna amerického Kongresu. Disponuje přibližně 16 tisíci černobílých negativů, diapozitivů a barevných autochromů. 

Při výběru snímku pro tuto galerii jsme prošli stovky, možná i tisíce Gentheho prací, jejichž tématem je právě tanec nebo akt. Čtenáři tak získávají jedinečnou možnost seznámit se s částí díla tohoto skvělého fotografa a se snímky, které by jinak ležely pozapomenuty v archivech.

Fotografie pocházejí se sbírek knihovny amerického Kongresu. Vzhledem ke svému stáří se řadí se k volným dílům označovaným jako Public Domain, a jak uvádí knihovna, nejsou známy žádné okolnosti, které by bránily jejich publikování.

 

Právě se děje

Další zprávy